۱۳۰ میلیون تومان برای زایمان در ۹۹/۹/۹ ! هشدار وزارت بهداشت درباره سزارین های تقویمی

۱۳۰ میلیون تومان برای زایمان در ۹۹/۹/۹ ! هشدار وزارت بهداشت درباره سزارین های تقویمی

در سال های اخیر تمایل به تولد فرزند خود در یک روز خاص در میان خانواده های ایرانی بسیار افزایش یافته، امری که سبب شده امسال با نزدیک شدن به تاریخ ۹۹/۹/۹ وزارت بهداشت کشور نسبت به این تولدهای تقویمی که به روش سزارین صورت می گیرند رسماً به بیمارستان ها و پزشکان هشدار دهد.

روز گذشته وزارت بهداشت خبری را منتشر کرد که از برخورد جدی‌ تر این وزارتخانه با رواج تولدهای لاکچری حکایت دارد. دکتر قاسم جان‌ بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در نامه‌ای به دانشگاه‌ های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به تجربه نگران‌ کننده در تاریخ‌ های لاکچری سال‌ های گذشته، دستورالعملی را ابلاغ کرده و هشدارهای جدی به متخلفان داده است:

«چندین تاریخ مناسبتی و تقویمی در سال جاری رصد شد که متأسفانه نتایج آن حاکی از افزایش معنادار آمار سزارین‌ های غیر ضرور توسط بعضی از پزشکان و بیمارستان‌ ها است. با توجه به در پیش بودن تاریخ ۹/۹/۹۹ ، بررسی و شناسایی میزان همراهی و عملکرد پزشکان و بیمارستان‌ ها در کنترل این اقدام غیرموجه در دستور کار جدی وزارت متبوع قرار گرفته است. دانشگاه‌ ها موظف‌ اند عملکرد افزایش آماری سزارین‌ های بیمارستان‌ها و پزشکان در تاریخ ۹/۹/۹۹ را مورد بررسی دقیق قرار دهند و به مسئول فنی بیمارستان‌ های دارای آمار نامتعارف تذکر مکتوب ابلاغ کنند و پزشکان متخصص زنان و زایمان با آمار افزایشی را به هیئت انتظامی استان معرفی کنند. آمارهای ارائه‌ شده به وزارتخانه با سایر داده‌ های دریافتی از سامانه‌ های در اختیار و اطلاعات بازدیدهای حضوری، راستی‌ آزمایی می‌ شود و با بیمارستان‌ها و پزشکان دارای سابقه ی آمار بالای سزارین مدیریت‌ نشده، مطابق با ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد.»

در حالی که چند روزی بیشتر به تاریخ ۹۹/۹/۹ نمانده از گوشه و کنار خبر می رسد از حالا تعداد زیادی از مادران برای زایمان به روش سزارین به راهی بیمارستان ها شده اند تا بدون در نظر گرفتن عواقب این تصمیم نابخردانه برای سلامتی فرزندشان، تاریخ تولد نوزاد آن ها ۹۹/۹/۹ باشد.

دکتر اعظم السادات موسوی رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران می گوید: «متأسفانه در دو یا سه سال گذشته در کشور تحول فرهنگی ایجاد شده و والدین می خواهند نوزادشان در یک روز خاص به دنیا بیاید. ما سعی در فرهنگ سازی کرده ایم و از متخصصان زنان خواسته ایم تا تحت فشار خانواده ها برای زایمان زودرس در یک تاریخ مشخص اجازه عمل ندهند. ما از خانواده ها به ویژه مادران باردار می خواهیم سلامتی نوزاد را فدای یک تاریخ تولد زیبا نکنند.»

در صورت سلامت کامل مادر و جنین، تکامل نهایی جنین به حدود ۴۰ هفته زمان نیاز دارد و گاهی ممکن است تا ۴۲ هفته هم طول کشد. اما در سال های اخیر برخی خانواده‌ ها با دخالت در مدت زمان بارداری، تاریخ زایمان را به خواست خود به زمانی زودتر یا دیرتر تغییر می دهند، تصمیمی اشتباه که جز عوارض هیچ‌ نتیجه ی دیگری به همراه ندارد. با تأخیر انداختن زایمان، ممکن است جفت پیر شود و جنین با کمبود اکسیژن مواجه شود. همچنین به تعویق انداختن زایمان در مادرانی که قبلا سزارین داشته‌ اند، ممکن است پارگی رحم را به دنبال داشته باشد. کم وزنی، نارس بودن ریه‌ ها و مشکلات تنفسی نوزاد برخی از عوارض زایمان‌ های زود هنگام یا دیر هنگام است.

خبر هجوم زنان باردار به بیمارستان ها برای انجام سزارین در تاریخ های رند و به زعم خودشان لاکچری در سال های گذشته سر و صدای زیادی به پا کرد و واکنش های زیادی را به دنبال داشت.

چند روز قبل نیز توییتی منتشر شد که گفته می شود از سوی یک پرستار بوده و در آن ادعا شده خانواده ای با پرداخت ۱۳۰ میلیون تومان اتاق عمل بیمارستانی را برای انجام زایمان در ساعت ۹:۰۹ صبح روز ۹۹/۹/۹ رزرو کرده است.

جدا از آنکه این ادعا درباره ی هزینه ی رزرو اتاق عمل برای زایمان تا چه حد صحت دارد، تحقیقات میدانی خبرنگاران از شلوغی دوباره ی بیمارستان ها با نزدیک شدن به تاریخ طلایی آذر ۹۹ حکایت دارد.

برخی بیمارستان ها که هنوز وقت خالی دارند با بازارگرمی از شما می خواهند دست بجنبانید تا این فرصت از دست نرود اما در این میان بیمارستان هایی هم هستند که رزرو تاریخ برای عمل زایمان را منوط به انجام مشاوره با پزشک و تأیید وی عنوان می کنند.

قیمت ها برای انجام زایمان در این تاریخ هم متغیر است؛ از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان تا ۶ تا ۷ میلیون تومان برای زایمان طبیعی گرفته تا حدود ۸ تا ۹ میلیون تومان برای زایمان سزارین. یکی از بیمارستان های تهران هم هزینه ی زایمان و بستری شدن در سوئیت مخصوص خود را که امکان حضور دو همراه و انجام تزئینات ویژه در آن وجود دارد ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان عنوان کرده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود