چرا یخچال شما خنک نمی کند ؛ ۱۰ دلیل رایج را بشناسید

چرا یخچال شما خنک نمی کند ؛ ۱۰ دلیل رایج را بشناسید

حتما برایتان پیش آمده که در بعد از ظهر یک روز گرم تابستانی درب یخچال خانه را باز کرده اید تا مقداری آب خنک بنوشید اما متوجه شده اید که یخچال خنک نمی کند. در ادامه این مطلب قصد داریم ۱۰ دلیل خنک نکردن یخچال را با شما در میان بگذاریم.

۱- یخ زدگی کوئل اواپراتور

در محدوده فریزر یخچال شما قسمتی به نام کوئل اواپراتور و فن گردش هوا قرار دارد. خنک نکردن یخچال میتواند گاهی ناشی از یخ زدگی این ناحیه باشد. با گذشت زمان یخ به صورت لایه به لایه روی این کوئل تجمع پیدا می کند و وقتی حجم این یخ زیاد می شود کوئل و فن در فضایی ایزوله قرار می گیرند و در نتیجه فن دیگر توانایی مکش هوا به سمت کوئل را ندارد. فرایند یخ زدایی از این ناحیه به صورت دستی یا اتوماتیک (در یخچال های پیشرفته) قابل انجام است.

۲- نقص در فن اواپراتور

فن یخچال هوا را از فریزر می گیرد و به دیگر بخش های داخلی یخچال (خرید یخچال فریزر اسنوا از دیجی کالا) می رساند. وقتی اواپراتور خراب باشد نمی تواند این کار را انجام دهد و در نتیجه با وجود آنکه فریزر همچنان خنک می ماند بخش نگهداری غذا در یخچال خنک نمی شود.

۳- خرابی سیستم یخ زدایی یخچال

 

در یخچال های بدون برفک معمولا نوعی سیستم یخ زدا وجود دارد که چرخه خنک سازی و یخ زدایی را تحت کنترل دارد. قطعات این سیستم عبارتند از تایمر یخ زدا و هیتر یخ زدا.

تایمر مرتبا یخچال فریزر را بین خنک کنندگی و یخ زدایی تغییر وضعیت می دهد. اگر این قطعه خراب شود و فرایند خنک سازی انجام نشود حجم بالایی برفک روی اواپراتور جمع می شود که باعث مختل شدن گردش هوا می گردد. چنانچه تایمر روی حالت یخ زدایی از کار بیافتد تمام برفک ها آب می شوند و یخچال دیگر وارد وضعیت خنک کنندگی نمی شود.

هیتر دیفراست یا یخ زدایی نیز برفک ایجاد شده روی کوئل اواپراتور را آب می کند اما زمانی که حجم  بالایی برفک روی کوئل ایجاد شود هیتر به درستی کار نمی کند و جریان هوای سرد نمی تواند وارد فضای یخچال شود. بنابراین خرابی هر کدام از این قطعات (یعنی تایمر یا هیتر) میتواند مانع از خنک شدن یخچال گردد.

۴- خرابی کمپرسور

کمپرسور قلب خنک کنندگی یخچال محسوب می شود و وقتی به درستی کار نمی کند کل فرایند خنک کنندگی حتی شروع هم نمی شود. وظیفه کمپرسور گردش و فشرده سازی گاز (مبرد فریون) در درون لوله های اواپراتور است؛ این گاز در بخشی به نام کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می گردد. روی بدنه کمپرسور اغلب سه لوله دیده می شود، لوله ی مخصوص شارژ گاز ، لوله ی رفت (لوله فشار گاز)، لوله ی برگشت (لوله مکش گاز). فرایند کار به این صورت است که گاز پرفشار داغ با عبور از کندانسور تغلیظ شده و به مایع پرفشاری تبدیل می شود. در ادامه این مایع به داخل کوئل اواپراتور حرکت می کند و در آنجا تبخیر شده و به یک بخار کم فشار تبدیل می گردد و این چرخه مرتبا ادامه می یابد. بنابراین زمانی که کمپرسور کار نمی کند یخچال خنک نمی کند.

۵- پایین بودن گاز مبرد

اگر کمپرسور را قلب یخچال در نظر بگیریم آنگاه مبرد خون چرخه خنکسازی یخچال است. هرگونه نشت مبرد یا کاهش آن میتواند سیستم خنک کننده را تجت تاثیر قرار دهد.

۶- تجمع آلودگی و کثیفی حول کوئل کندانسر

وقتی مبرد داغ و پرفشار درون کندانسر تغلیظ می شود گرمای زیادی ایجاد می شود اما وقتی کوئل کندانسر کثیف باشد و با ذرات ریز پوشانده شده باشد گرما به خوبی از کوئل جریان پیدا نمی کند و این گرما درون یخچال باقی مانده و مانع از خنک شدنش می شود.

۷- خرابی فن کندانسر

همه یخچال ها قطعه ای به نام فن کندانسر دارند که هوای داغ را از یخچال بیرون می فرستد. وقتی این قطعه خراب می شود هوای داغ اجازه خروج پیدا نمی کند و درون یخچال می ماند. به همین خاطر نیز دمای درون یخچال بالا می رود. خرابی موتور فن یا تیغه های فن میتواند مانع از عملکرد درست آن شود.

۸- خرابی رله استارت

رله استارت دستگاه کوچکی است که در نزدیکی کمپرسور قرار دارد و به آن برای شروع به کار کمک می کند. اگر رله استارت خراب باشد کمپرسور نمی تواند کار کردن را آغاز کند و در نتیجه فرایند خنک سازی در یخچال آغاز نمی شوند.

۹- خرابی خازن استارت

خازن استارت انرژی لازم برای آغاز به کار کمپرسور را به آن می دهد. اگر خازن سوخته باشد کمپرسور نمی تواند کارش را شروع کند و در نتیجه چرخه خنک سازی یخچال شروع نمی شود.

۱۰- خرابی ترمیستور

ترمیستور نوعی حسگر است که دمای هوای درون یخچال را کنترل می کند و آغاز و پایان چرخه خنک سازی را تحت کنترل خود دارد. اگر ترمیستور خراب شود یخچال اصلا نمی تواند فرایند خنک سازی را به صورت مستمر انجام دهد.

 

بیشتر بخوانید:

چرا مکش جاروبرقی شما کم شده است؟

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود