واکنش علی ربیعی به شلاق خوردن یک کارگر به اتهام توهین به او

واکنش علی ربیعی به شلاق خوردن یک کارگر به اتهام توهین به او

داوود رفیعی ، فعال کارگری و کارگر اخراجی شرکت پارس خودرو پنجشنبه هفته گذشته زمانی که برای پیگیری پرونده خود به دادسرا رفته بود، در واحد اجرای احکام دادسرای اوین شلاق خورد.

ماجرای شلاق خوردن داوود رفیعی چیست؟

رفیعی که سال ۹۱ از محل کار خود اخراج شده، طی سال‌ های گذشته بارها در اعتراض به این امر اقدام به برگزاری تحصن به همراه اعضای خانواده خود کرده است. او در جریان یکی از اعتراض‌ ها در سال ۹۶ روی مقوا شعار «مرگ بر وزیر کار» نوشته بود و حالا به اتهام «توهین» به وزیر کار ۷۴ ضربه شلاق خورده است.

پیشتر علی ربیعی، سخنگوی دولت که سال ۹۶ وزیر کار بود، در نامه‌ ای به دادگاه نوشته بود که از رفیعی شکایتی نکرده و ندارد، ولی گویا این نامه تأثیری در رأی دادگاه نداشته و رفیعی به دلیل وجهه ی عمومی جرم به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

تصویر نامه‌ ای از علی ربیعی در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌ دهد، وزیر کار در فروردین‌ ماه ۹۸ رضایت و عدم شکایت خود را اعلام کرده است. ربیعی شکایتی علیه این فعال کارگری در هیچ محکمه‌ ای به ثبت نرسانده و شاکی این فعال کارگری نبوده است.

وکیل متهم: شلاق‌ خوردن کارگر درخواست مدعی‌ العموم بود

صالح نیکبخت، وکیل مدافع دادگستری گفت: «اجرای حکم شلاق داوود رفیعی با پیگیری مدعی‌ العموم بوده و علی ربیعی به عنوان شاکی خصوصی در این حکم، مداخله‌ای نداشته است.»

نیکبخت روز جمعه در گفت و گویی با بیان اینکه مدعی العموم پیگیر اجرای حکم شلاق کارگر شده است، افزود: «ربیعی و وزارت کار از داوود رفیعی کارگری که مجازات شلاق برای او اجرا شده، شکایت نکرده بود و من هم متأسفم که حکم مجازات شلاق در مورد او اجرا شد.»

وی با بیان اینکه من وکیل داوود رفیعی کارگری که حکم شلاق برای او اجرا شده است، بودم، اضافه کرد: «وی پرونده‌های متعددی با مدیران یکی از شرکت های خودروسازی داشت. رفیعی یکی از افراد صادقی بود که دقیقاً جرایم وی از مصادیق جرم سیاسی کنونی بوده و نه به عنوان نفع شخص، او مدافع کارگران اخراجی آن شرکت خودروسازی بود.»

نیکبخت خاطرنشان کرد: «البته در پرونده ای که داوود رفیعی به مجازات شلاق محکوم شده بود، من وکالت وی را نداشتم ولی در جریان کل ماجرا هستم.»

این وکیل دادگستری اظهارداشت: «در حقیقت نه آقای ربیعی و نه وزارت کار از این کارگر شکایت نکرده بودند اما چون آنها پلاکاردهایی را برافراشته بودند و در آنجا هم نوشته بودند هم مرگ بر آمریکا و هم مرگ بر وزیر کار، ظاهراً گزارشی توسط مأموران انتظامی از این اقدام تهیه شده بود و رفیعی نه به خاطر مرگ بر آمریکا گفتن، بلکه به خاطر مرگ بر ربیعی وزیر کار وقت به عنوان جرم عمومی و به عنوان مجازات توهین مشدد نسبت به مقامات دولتی در حین انجام وظیفه، محکوم شده بود.»

نیکبخت با بیان اینکه مدعی العموم پیگیر اجرای حکم بوده و ربیعی به عنوان شاکی خصوصی در این مورد مداخله ای نداشته است، اضافه کرد: «افزون بر این وقتی موضوع را داوود رفیعی با من مطرح کرد از طریق عباس عبدی از ربیعی خواستم تا وی اعلام کند که او شاکی نیست که شاید این مجازات تبدیل شود.»

وی خاطر نشان کرد: «این کار صورت گرفت، اما به دلیلی که نمی دانم به این اقدام، ترتیب اثر داده نشد و دیدیم که حکم مجازات اجرا شده است.»

واکنش علی ربیعی چه بود؟

علی ربیعی سخنگوی دولت با اشاره به انتشار خبری درباره شلاق‌ خوردن یک کارگر، گفت: «اعتقادی به شکایت ندارم، ‌متأسفم از فضای غیرمنصفانه کنونی که عده‌ای بدون هیچ اطلاعی، قضاوت می‌کنند و می‌نویسند.»

ربیعی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «در بدخوابی نیمه شب در اندیشه فرجامِ برجام و جامعه، به عادت بد همیشگی سری به فضای مجازی زدم. با تعجب، خبری تأسف‌انگیز در مورد ‌شلاق خوردن یک ‌کارگر دیدم. نمی‌دانم اتهام او چیست، اما من تاکنون در طول عمرم از هیچ کارگر و زحمتکشی شکایتی نکرده‌ام.

وی افزود: ‌«در طول دوران وزارتم، صرفاً برای یک شکایت دستور پیگیری دادم، آن‌هم در مورد آخرین رییس سازمان تأمین اجتماعی در دولت دهم بود.»

سخنگوی دولت تصریح کرد: «به یاد دارم عباس عبدی اوایل فروردین ۹۸، به نقل از وکیل خوشنام کشور، صالح نیکبخت که وکیل این کارگر بود از من خواست برای رفع شبهه، نامه‌ای تنظیم کنم. من با وی صحبت کردم که هر متن مؤثری که لازم می‌داند تنظیم کرده تا امضا کنم. اتفاقاً در خط چهارم قبل از “شکایت ندارم” خودم واژه “نداشته” را هم اضافه کردم. چون اساساً نه تنها اعتقادی به ‌شکایت ندارم بلکه به گواه همگان، وزارت کار و دفتر من همیشه محلی برای تظلم خواهی کارگران بوده است.»

ربیعی با بیان اینکه او حتی حاضر نشد عامل فوت فرزندش که به جرم قتل غیرعمد عازم زندان بود یک روز به زندان برود و رضایت داد، خاطرنشان کرد: «من دلیل شلاق خوردن این کارگر را نمی‌دانم اما شلاق بر تن هر انسان و کارگری نگرانم کرده و آزارم می‌دهد.»

وی گفت: «آقای نیکبخت وکیل این کارگر، شاهد صادقی برای کل این ماجراست‌. ‌متأسفم از فضای غیرمنصفانه کنونی که عده‌ای بدون هیچ اطلاعی، قضاوت می‌کنند و می‌نویسند و… و.»

منبع: ایرنا ، شهروند
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • امیر آذر ۸, ۱۳۹۹

    مملکتو…
    ما شما رو به مقام انسانیت میرسانیم!!!