۴.۵ میلیون نفر خریدار عرضه اولیه «چخزر»: بررسی اولین عرضه پاییزی

۴.۵ میلیون نفر خریدار عرضه اولیه «چخزر»: بررسی اولین عرضه پاییزی

عرضه اولیه چخزر که مربوط به عرضه اولیه سهام شرکت صنایع چوب خزر کاسپین در بازار دوم فرابورس بود، روز ۳ شنبه ۱۱ آذر، ثبت سفارش شد و روز ۴ شنبه ۱۲ آذر ۹۹، بیش از ۱۲ درصد سهام چخزر به متقاضیان عرضه اولیه چخزر اختصاص یافت. در عرضه اولیه بپیوند بیش از ۵.۵ میلیون کد شرکت کردند. احتمالا با رونق گرفتن بورس، شاهد مشارکت بیش از ۶ میلیون کد در فرآیند عرضه اولیه ها در زمستان ۹۹ باشیم.

بر اساس اطلاعاتی که در تابلو معاملاتی چخزر منتشر شده است، در این عرضه اولیه، در مجموع، ۴ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۶۲۷ کد حقیقی و حقوقی، در عرضه اولیه شرکت کردند که از این تعداد، ۱۸۳۸ کد مربوط به حقوقی های بورس بود.

به هر کد سهامداری در عرضه اولیه چخزر، ۷ سهم تعلق گرفت. چون ۳۰ میلیون سهم از ۲۰۰ میلیون سهم چخزر در عرضه اولیه چخزر ارائه گردید، لذا به هر کد سهامداری، ۷ سهم رسید. سقف قیمتی عرضه اولیه چخزر، ۲۵۰۰۰ ریال بود که میزان نقدینگی مورد نیاز، کمتر از ۲۰ هزار تومان شد.

لذا اگر پول بیشتری برای مشارکت در عرضه اولیه چخزر تخصیص داده بودید، این مبلغ به پرتفو شما در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، عودت داده شده است. ارزش روز شرکت صنایع چوب خزر کاسپین، ۵۰۰ میلیارد تومان است و با این عرضه اولیه به ۴.۵ میلیون سهامدار ایرانی توانست بیش از ۷۵ میلیارد تومان تامین مالی نماید.

همانطور که قبلا در گفتار معرفی عرضه اولیه چخزر گفتیم، سهامدار عمده چخزر، شرکت گروه صنعت سلولزی تامین گستر نوین است که از شرکت های زیر مجموعه غول سرمایه گذاری تامین اجتماعی یعنی شستا محسوب می شود.

با توجه به این که قیمت عرضه اولیه چخزر، ۲۵۰۰ تومان بوده و قیمت پایانی نیز ۲۵۰۰ تومان ثبت شده است، قیمت چخزر در اولین روز معاملاتی در بازار دوم فرابورس که روز شنبه ۱۵ آذر ۹۹ است، ۲۶۰۰ تومان خواهد بود.

با توجه به استقبال گسترده از عرضه اولیه چخزر که اولین عرضه اولیه پاییزی بود، انتظار می رود چخزر تا ثبت ۲۰ درصد قیمت یعنی ۳۰۰۰ تومان، به روند صعودی ادامه دهد و در صورتی که شاخص کل، مقاومت ۱.۵ میلیون واحدی را بشکند، تا ۳۷۰۰ تومان،راه دشواری پیش رو نداشته باشد. البته همه این سناریو بستگی به وضعیت بورس در روزهای پایانی آذر ۹۹ دارد که بررسی بودجه ۱۴۰۰ کل کشور و خروج ایران از پروتکل الحاقی با مصوبه مجلس، روی روند بورس می تواند تاثیر منفی موقتی داشته باشد.

بنابراین اگر سهامدار چخزر هستید، حداقل تا پایان سال، سهامداری کنید. با توجه به اینکه ریزش دستوری ۳ ماهه اخیر بورس، سبب جذابیت قیمتی در بسیاری از سهام شده است، لذا ثبت روزانه معاملات بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان، نوید بازگشت شاخص کل به سقف تاریخی قبلی یعنی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد در هفته های آینده می دهد. چخزر چون در گروه محصولات چوبی است و تازه به بازار سرمایه آمده است، نمودار تکنیکال ندارد و باید به گزارشات کدال توجه کرد.

عرضه اولیه چخزر

تابلو معاملاتی چخزر در روز تخصیص سهام عرضه اولیه به حدود ۴.۵ میلیون متقاضی در سراسر کشور

وضعیت مالی چخزر

آخرین وضعیت مالی چخزر که ۱۲ آذر ۹۹ روی کدال منتشر شد به شرح زیر است. سهامدار بلند مدتی چخزر حتما به اطلاعات زیر توجه کنید. اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره ۶ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۶/۳۱(حسابرسی شده)(اصلاحیه) در سال مالی منتهی به
۱۳۹۹/۱۲/۳۰ در زیر آمده است:

  • شاهد افزایش ۸۴ درصدی درآمدهای عملیاتی ۶ ماهه ۱۳۹۹ چخزر در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ ۵۶۱,۲۷۵ میلیون ریال به مبلغ ۱,۰۳۲,۴۵۲ میلیون ریال رسیده است) هستیم.
  • شاهد افزایش ۴۷ درصدی سود ناخالص ۶ ماهه ۱۳۹۹ چخزر در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ ۱۵۶,۰۴۹ میلیون ریال به مبلغ ۲۲۹,۱۳۴ میلیون ریال رسیده است) هستیم.
  • شاهد افزایش ۴۶ درصدی سود عملیاتی ۶ماهه ۱۳۹۹ چخزر در مقایسه با دوره مشابه(از مبلغ ۱۴۸۴۲۷ میلیون ریال به مبلغ ۲۱۶۹۵۰ میلیون ریال رسیده است) هستیم.
  • شاهد افزایش ۴۰ درصدی سود خالص۶ ماهه ۱۳۹۹ چخزر و تحقق سود ۸۹۲ ریالی به ازاء هر سهم (از مبلغ ۱۲۷۵۹۴ میلیون ریال به مبلغ ۱۷۸۳۲۰ میلیون ریال رسیده است) هستیم.
  • ضمنا  حاشیه سود (زیان) عملیاتی از ۲۶.۴۴% به ۲۱% کاهش یافته است.
  • ضمنا حاشیه سود (زیان) خالص از ۲۲.۷۳% به ۱۷.۲۷% کاهش یافته است.
  • رشد ۵۷.۳۷ درصدی فروش ۸ ماهه سال جاری چخزر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اهمیت دارد. همچنین، ✅رشد ۵۰.۱ درصدی فروش ۷ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ثبت شده است.

عرضه اولیه پتروشیمی بوعلی سینا که قرار بود روز ۱۲ آذر انجام شود به یکی از سه شنبه یا چهارشنبه های نیمه دوم آذر موکول شد. ۷۰ درصد این سهم نیز متعلق به سهم فارس است.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود