۶ نظر

آبونمان ساپتا بانک ملی ایران از میلیون‌ها مشتری این بانک دولتی، اخذ می شود. آبونمان ساپتا ارتباطی به مشتریان حقیقی و حقوقی غیر بانک ملی ایران ندارد. سامانه پیام کوتاه از طریق سیستم متمرکز که ساپتا نامیده می شود، توسط بانک ملی ایران راه اندازی شده است.

بانک ملی ایران از معدود بانک های کشور است که مثل بانک توسعه تعاون و بانک صنعت و معدن، به بازار سرمایه کشور نیامده و سهامی عام نیست. ساپتا به منظور توسعه بانکداری اینترنتی (e-banking) و ارتقا خدمات به مشتریان بانک ملی تاسیس شده و از طریق سامانه ارسال پیام کوتاه، خدماتی به جامعه میلیونی مشتریان بانک ملی در ۳۱ استان کشور می دهد.

اگر خواهان استفاده از ساپتا هستید بایستی فرم فعال سازی ساپتا را تکمیل کنید. ارائه مدرک شناسایی برای فعال سازی ساپتا ضروری است. اگر خواهان غیر فعال سازی ساپتا هستید، بایستی نسبت به تکمیل فرم غیر فعال سازی اقدام کنید.

ساپتا

آبونمان ساپتا

آبونمان ساپتا در سال ۱۳۹۶، شش هزار تومان بود. این رقم در سال ۱۳۹۹ به ده هزار تومان افزایش یافت. کسر آبونمان ساپتا به ازای شماره مشتری فعال صورت میگیرد. اگر قصد لغو عضویت در سامانه ساپتا و عدم پرداخت آبونمان ساپتا دارید، بایستی به شعب بانک ملی مراجعه یا از طریق بانکداری اینترنتی بانک ملی اقدام کنید.

هر سوال و انتقادی درباره سامانه ساپتا و اخذ آبونمان ساپتا دارید به سایت بانک ملی در نشانی: bmi.ir‌ مراجعه کنید. بخش انتقادات و پیشنهادات بانک مرکزی ایران نیز در نشانی: CBI.ir در دسترس است.

آبونمان ساپتا از سال ۱۳۹۱ راه اندازی شده و قیمتش در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است. کلا از اول آذر ۹۹، کارمزد خدماتی که شبکه بانکی کشور ارائه می دهد (از صدور موجودی توسط ATM تا کارت به کارت)، بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است که با انتقاداتی نیز همراه شده است.

در سال ۱۳۸۵ سامانه الکترونیکی تسویه ناخالص آنی (ساتنا) راه اندازی شد و در سال ۱۳۸۱ نیز سامانه شبکه تبادل اطلاعات بانکی (شتاب) و در سال ۱۳۸۸ نیز سامانه پایاپای الکترونیکی (پایا). آبونمان ساپتا بانک ملی ایران از سرشماره ۹۸۲۰۰۰۴۰۰۰ ارسال می شود.

بانک مرکزی می گوید که کارمزد خدمات بانکی از جمله ساپتا پس از ۱۰ سال افزایش یافته است و به دلیل افزایش هزینه های بانکداری، این افزایش اعمال شده است و از اول آذر ۹۹ اجرایی شده است. اگر حساب فعال در بانک ملی ایران دارید و قصد استفاده از آن و پرداخت ساپتا را ندارید، می توانید نسبت به بستن حساب اقدام کنید. هر حساب فعال که داشته باشید، برای دریافت خدمات پیامکی،بایستی کارمزد سالانه پرداخت کنید.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.1 / 5. تعداد رای: 33

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مرتبط
۶ نظر

ورود

 • سیدجعفرکاظمی بهمن 5, 1399

  بانک هزینه انجام تراکنشهارا که ازحسابم کسرمیکند این ساپتا دیگه چیه؟

 • محمد اسفند 15, 1399

  تورو خدا جیب مردم رو با این کارا خالی نکنید.. مردم دیگ چقد تحمل کنن

 • حامد اسفند 15, 1399

  همین امروز ۶ هزار از من کسر کردن قشنگ دستشون رو کردن تو جیب من و ۶ هزار برداشتن اصلا نمیدونم بابت چی بود و کجا من این ساپتنا رو فعال کردم.

 • محمد رضا حسینی اسفند 15, 1399

  هر چه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک

 • نسترن اسفند 16, 1399

  آخه کی بشما اجازه داده که ازحساب من برداشت کنین ، ازحسابی که حتی یکبار هم ازش استفاده نکردم . الهی حرامتون باشه .. الهی کوفتتون بشه .