در «پترول» چه خبر است؟ داستان کلکسیون دار پتروشیمی ها

در «پترول» چه خبر است؟ داستان کلکسیون دار پتروشیمی ها

پترول نام نماد شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاران ایرانیان در بازار دوم بورس تهران است. یکی از نمادهای خوش آتیه و ارزشمند گروه محصولات شیمیایی که هم گروهی هایی خیلی خوبی چون: پتروشیمی نوری، شگویا، نوری، آریا ، شاروم و زاگرس دارد. پترول در سال ۹۹ مرتب با سودسازی ها و انتشار گزارش های الف و ب، در کانون توجه سهامداران قرار گرفته است و به نظر می رسد که چون کلکسیونی از سهام پتروشیمی ها و پالایشگاههای کشور را در اختیار دارد، گزینه خوبی برای سهامداران بلند مدت است.

افشای اطلاعات گروه ب که دوم دی ماه ۹۹ روی کدال رفت نشان داد که باید پتروشیمی ایلام نماد پترول را خیلی جدی گرفت. درآمدهای عملیاتی ۶ ماهه ۹۹ پتروشیمی ایلام در مقایسه با سال ۹۸، ۳۳ درصد رشد داشته و سود ناخالص هم در این بازه رشد ۶۰ درصدی را نشان می دهد.

در صنایع شیمیایی پترو آرمند لردگان پترول نیز طبق اطلاعات صورت های مالی دوره ۶ ماهه ۹۹ که اول آذر روی کدال رفت، افزایش چشمگیر ۲ میلیون و ۹۱۹ هزار درصدی دارایی ها را شاهد هستیم که خبر خوبی برای پرتفو غیر بورسی پترول و سهامدارانش است.

افشای ب درباره پتروشیمی ایلام

افزایش سرمایه پتروشیمی ممسنی و پتروشیمی گچساران پترول که از عرضه اولیه های سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد هستند نیز خبر خوب پاییزی پترول برای سهامدارانش بود.

افشای ب درباره افزایش سرمایه پتروشیمی ممسنی و پتروشیمی کازرون

تابلو پترول چه می گوید؟

طبق تابلو معاملاتی پترول در ۳ دی ماه ۹۹، این شرکت، ۲۵ میلیارد قطعه سهم است. حجم مبنای ۱۰ میلیون سهمی دارد و ۲۶ درصد آن نیز شناور است. میانگین حجم ماهانه پترول، حدود ۱۰۰ میلیون سهم است. طبق آنچه در تابلو TSETMC مشاهده می کنیم، در حال حاضر EPS پترول ۴۰۸۴ و میزان P/E پترول نیز ۲.۹۸ اعلام شده است. در حالی که P/E‌گروه محصولات شیمیایی در دی ۹۹، حوالی ۱۴ بود.

سابقه افزایش سرمایه پترول از جمله موضوعاتی است که سهامداران حال و سهامداران آینده این غول سرمایه گذاری پتروشیمی کشور باید به آن توجه کنند. پترول در سال ۹۹، ۲۵ درصد افزایش سرمایه داد. نامزد افزایش سرمایه از انباشته و تجدید ارزیابی دارایی ها از سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد نیز می باشد.

سهامداران عمده پترول، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۶۹ درصد سهام، شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد با ۳ درصد سهام، شرکت مدیریت توسعه سرمایه گروه پتروشیمی ایرانی با ۱.۲ درصد سهام و شرکت گروه مالی ملت با ۱ درصد سهام هستند. همیشه ترکیب سهامداران عمده به عنوان بازیگران اصلی سهم را بررسی کنید و سوابق رفتار معاملاتی ان ها نیز بررسی کنید که می توانید از این تکنیک ها برای بررسی حال و آینده یک سهم، اطلاعات خوبی کسب کنید.

پترول در دی ۹۸ حوالی ۳۰۰ تومان بود که ظرف ۱۲ ماه به ۲۱۳۸ تومان رسید و پس از افزایش سرمایه و ریزش دستوری بورس، قیمتش در ۳ دی ۹۹ به ۱۲۷۶ تومان رسید. پترول زیر ۲۰۰۰ تومان درواقع یک هدیه است و فرصت عالی برای سهامداران بلند مدتی تا از غول پتروشیمی کشور، به عنوان سهمی مطمئن برای پرتفو چینی خوب، استفاده کنند.

نکته مهمی که باید درباره پترول بدانیم آن است که ترکیب هیات مدیره پترول را شرکت های فعال در عرصه پتروشیمی کشور تشکیل داده اند. پتروشیمی مبین، مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گروه توسعه مالی مهر آیندگان و پتروشیمی بندر امام، اعضا ۵ گانه هیات مدیره پترول در سال ۹۹ هستند.

پترول
تابلو معاملاتی سهم پترول در ۳ دی ۹۹

«خاموشی» های اقتصاد ایران در سهم پترول نیز فعال هستند. سید ابوالحسن سید خاموشی، ریاست هیات مدیره پترول را در اختیار دارد. در سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه، به دنبال کد ملی ۰۰۴۱۵۷۴۴۰۰ باشید تا فهرستی از شرکت ها و شرکای رئیس هیات مدیره پترول را پیدا کنید.

پترول در شش ماهه با سرمایه جدید ۳۶۶۰ ریال سود هر سهم محقق کرده و عمده ان از محل سود فروش سرمایه گذاری هاست. پتروشیمی ایلام از زیر مجموعه های غیر بورسی پترول در شش ماهه از زیان سال قبل به سود ۲۰۹۷ میلیارد ریالی رسیده است. این همان چیزی است که بارها در سلسله گزارشات بورسی روزیاتو به آن اشاره کردیم و یعنی توجه به پرتفو غیر بورسی شرکت ها.

۱۷ شرکت بورسی و غیر بورسی پترول

عکس بالا صورت وضعیت پرتفوی بورسی و غیر بورسی پترول در دوره منتهی به ۳ ماهه سی و یکم شهریور ماه ۹۹ را نشان می دهد. پرتفو غیر بورسی شرکت های سرمایه گذاری، اهمیت بالایی دارد چون کاندید عرضه اولیه در سال های اینده هستند. پتروشیمی ایلام یکی از سهام پرتفو غیر بورسی پترول است که کاندید عرضه اولیه در سال ۱۴۰۰ شمسی است. پتروشیمی بندر امام و ستاره خلیج فارس نیز همینطور.

اگر سهامدار پترول هستید، حتما نگاه بیش از یک ساله به این سهم ارزشمند داشته باشید. پرتفو غیر بورسی آن در سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد عرضه اولیه خواهد شد و فارس و پترول از این بابت سود خوبی شناسایی خواهند کرد.

بازیگردان پترول می تواند سهام را مفت از چنگ سهامدار خرد کم حوصله، خارج کند. پترول زیر ۲۰۰۰ تومان بزودی خاطره می شود. بورس کالا و بورس انرژی، بستر فروش محصولات و تولیدات پتروشیمی های زیر مجموعه پترول در سال های آینده هستند که باید در نظر داشت. تکنیک های تابلوخوانی در پترول را جدی بگیرید.

ارتباط با پترول

  • آدرس امور سهام پترول: تهران، شمال غربی میدان شیخ بهایی. شماره ۱۸ ساختمان رایان ونک طبقه هفتم
  • تلفن امور سهام پترول: ۰۲۱۸۸۶۴۵۴۳۵
  • وب سایت پترول: IIPGC.com

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود