مرگ جرج بلیک ؛ معروف‌ترین جاسوس شوروی در بریتانیا که ۶۰۰ مامور مخفی غربی را لو داد

مرگ جرج بلیک ؛ معروف‌ترین جاسوس شوروی در بریتانیا که ۶۰۰ مامور مخفی غربی را لو داد

پیرترین خائن به بریتانیا که خود گفته است ۶۰۰ جاسوس بریتانیا را لو داده است در سن ۹۸ سالگی در مسکو درگذشت. این مرد بریتانیایی بعد از فرار از زندان وورم وود اسکرابز در سال ۱۹۶۶ در دوران اتحاد جماهیر شوروی به این کشور رفته و از آن زمان در مسکو زندگی می کرد. جرج بلیک در سال ۱۹۶۱ در لندن به دلیل دادن اسرار دولتی بریتانیا به شوروی و لو دادن ده ها جاسوس غربی که به اعدام آن ها منجر شد به ۴۲ سال زندان محکوم شده بود. وی خود مدعی شده که دستکم ۶۰۰ جاسوس غربی را به رفقای کمونیست خود در دوران جنگ سرد لو داده است.

جرج بلیک پیرترین خائن به بریتانیا که خود گفته است 600 جاسوس بریتانیا را لو داده است در سن 98 سالگی در مسکو درگذشت.

بلیک بعد از بالا رفتن از دیوار وورم وود اسکرابز در سال ۱۹۶۶ و لحظاتی پس از قهرمانی انگلیس در جام جهانی فوتبال توانست از این زندان فرار کند. وی به سرعت از اروپا گذشت و وارد برلین شرقی شد و در نهایت توانست خود را به شوروی برساند. سرگئی ایوانف، سخنگوی آژانس اطلاعاتی خارجی SVR روسیه که در گذشته با نام کا گ ب شناخته می شد، در پیامی مرگ بلیک را چنین تسلیت گفت: «خبر بدی دارم، جرج بلیک افسانه ای از میان ما رفت. او به دلیل کهولت سن درگذشت، قلبش از زدن ایستاد». بلیک ماه گذشته تولد ۹۸ سالگی اش را جشن گرفت و سرگئی ناریشکین سردسته مشهور جاسوسان روسیه برای وی آرزوی سلامت و موفقیت کرده بود. در هنگام مرگ، جرج بلیک پیرترین جاسوس کهنه کار کا گ ب به شمار می رفت.

پیرترین خائن به بریتانیا که خود گفته است 600 جاسوس بریتانیا را لو داده است در سن 98 سالگی در مسکو درگذشت.

همکاران بلیک در سرویس های امنیتی روسیه اعلام کرده بودند که وی در سال های اخیر که بینایی اش تحلیل رفته بود با گوش دادن به رادیو بی بی سی به «جاسوسی» برای روس ها ادامه می داده است. بعد از فرار به شوروی، بلیک به خاطر خدماتش یک خانه روستایی در نزدیکی مسکو دریافت کرد و سرویس کا گ ب به شدت سعی در حفاظت از وی داشت. جرج بلیک در مورد جاسوسی خود برای شوروی چنین گفته بود: «فکر می کنم واژه جاسوس را بتوان در توصیف من به کار برد اما دلایلی وجود دارد که کاری که من کرده ام را توجیه می کند». علیرغم دور بودن از بریتانیا و تحت تعقیب بودن از سال ۱۹۶۶، بلیک همچنان با سه پسرش که در بریتانیا به جا گذاشته بود تماس داشت. بلیک که اصالتی هلندی داشت در دوران اتحاد جماهیر شوروی نشان لنین و نشان پرچم سرخ را به خاطر خدماتش به این ابرقدرت دریافت کرد.

پیرترین خائن به بریتانیا که خود گفته است 600 جاسوس بریتانیا را لو داده است در سن 98 سالگی در مسکو درگذشت.

در روسیه از جرج بلیک به نام سرهنگ گئورگی ایوانوویچ بلیک یاد می شد. وی تا پایان عمر همچنان اصرار داشت که از جاسوسی برای شوروی پشیمان نیست. او در دوران جنگ کره به اسارت درآمده و همان زمان بود که تفکرات کمونیستی را پذیرفته و به استخدام کا گ ب درآمد. بلیک پیش از اینکه در سال ۱۹۴۴ به سرویس MI6 بپیوندد در خدمت نیروی دریایی بریتانیا بود و در بخش بازجویی از فرماندهان دستگیر شده زیردریایی های آلمانی در دوران جنگ جهانی دوم فعالیت می کرد. او سپس در روزهای ابتدایی جنگ کره در سال ۱۹۵۰ به اسارت نیروهای کره شمالی درآمد و در مدت اسارت کتاب های کارل مارکس را مطالعه کرد. بمباران های مناطق کره شمالی توسط کشورهای غربی نیز نقش مهمی در پیوستن بلیک به دشمنان سابق داشت.

پیرترین خائن به بریتانیا که خود گفته است 600 جاسوس بریتانیا را لو داده است در سن 98 سالگی در مسکو درگذشت.

بلیک به مقامات امنیتی شوروی گفت که می خواهد دست از خدمت به کشورش بردارد و در نهایت در سال ۱۹۵۳ آزاد شده و مانند یک قهرمان به بریتانیا بازگشت در حالی که برای کا گ ب کار می کرد. وی در ادامه شروع به گزارش دادن عملیات های جاسوسی بریتانیا و آمریکا به روس ها کرد، از جمله تلاش سرویس های اطلاعاتی غربی برای شنود کردن خطوط تلفن مقامات ارشد شوروی که با عنوان عملیات طلایی شناخته می شد. مقامات امنیتی بریتانیا بر این باورند که بلیک دستکم ۴۰ مامور مخفی MI6 را به کا گ ب لو داده و تاثیر منفی غیرقابل انکار و غیرقابل جبرانی بر روی عملیات های اطلاعاتی بریتانیا در دوران جنگ سرد داشت. بلیک خود در سال ۲۰۰۹ در این باره چنین گفته بود: «نمی دانم چه اطلاعاتی به آن ها دادم زیرا خیلی زیاد بود». بلیک می گوید مقامات کا گ ب به او قول داده بودند که در صورت لو دادن جاسوسان بریتانیایی، اعدامی در کار نخواهد بود اما همه جاسوسانی که بلیک لو داد اعدام شدند: «فکر می کردم سر قولشان می مانند».

پیرترین خائن به بریتانیا که خود گفته است 600 جاسوس بریتانیا را لو داده است در سن 98 سالگی در مسکو درگذشت.

بلیک به مدت ۹ سال به جاسوسی برای شوروی ادامه داد تا اینکه در نهایت دستگیر شده و به ۴۲ سال زندان محکوم شد. او بعد از فرار از زندان به کمک دوستان مارکسیستش تا پایان جنگ سرد و حتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیز به فعالیت برای سرویس کا گ ب ادامه داد. وقتی در سال ۲۰۰۶ از او پرسیده شد چه چیزی باعث شد به کشورش خیانت کند، بلیک چنین گفت: «دلیل بمباران بدون توقف روستاهای کوچک کره ای توسط قلعه های پرنده فراوان آمریکایی بود. این موضوع باعث د که از تعلق به این کشورهای پرقدرت و برتر از لحاظ فناوری که به نظر من با مردمی بی دفاع می جنگیدند احساس شرم کنم. فکر می کردم در طرف اشتباه ایستاده ام».

بیشتر بخوانید: اورسولا کوژینسکی ؛ جاسوس روسی که نزدیک بود هیتلر را بکشد و شوروی را صاحب بمب اتمی کرد

منبع: thesun
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود