دیدار با «قیصر السلطنه» قهوه تلخ: ماندانا سوری و MS

دیدار با «قیصر السلطنه» قهوه تلخ: ماندانا سوری و MS

ماندانا سوری هنرپیشه دهه شصتی است که در نقش قیصر السلطنه (همسر بابا اتی با بازی جواد عزتی) در مجموعه قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری، نقش آفرینی کرده بود. ماندانا سوری در سینما و تئاتر فعالیت داشته و از مهر سال ۹۸، داستان بیماری اش وی را دوباره درکانون توجه رسانه ها قرار داد.

ماندانا سوری به بیماری ام اس مبتلا شده است و پویش های هم دلی باعث شد تا مردم نیکوکار، بخشی از نیازهای مالی وی را تامین کنند. داستان بیماری ام اس ماندانا سوری به سال هشتاد و هشت بر میگردد. او زمانی متوجه بیماری ام اس شد که در کنار سیامک انصاری، مشغول بازی بود و متوجه شد که چشمانش تار شده بود.

در سال ۹۵ یکی از دوستان ماندانا سوری، بیماری ام اس وی را رسانه ای کرد و درخواست کمک کرد. ماندانا سوری مثل سحر زکریا، سابقه همکاری با مهران مدیری دارد و در مجموعه شوخی کردم نیز حضور داشت. ماندانا سوری در دهه هشتاد شمسی در سریال ویلای من نیز نقش آفرینی کرده بود.

ماندانا سوری با این که در نقش های طنز بسیاری حضور یافته اما اینستاگرامش خیلی پر بازدید نیست. بیش از ۴۳۰ عکس تا دی ۹۹ به اشتراک گذاشته و می توان سبک زندگی و پشت صحنه آثارش را مشاهده کرد. اینستاگرام ماندانا سوری در نشانی: @MANDANASOURII در دسترس است و ۴۸ هزار دنبال کننده دارد.

روایت ماندانا سوری از هم بازیش در سریال قهوه تلخ: الیکا عبدالرزاقی همسر امین زندگانی

ماندانا سوری

اینستانوشته ماندانا سوری درباره نقش آفرینی در سریال قهوه تلخ

ماندانا سوری بازیگر توانمند تئاتر و تلویزیون کشورمان مدتی است در بیمارستان سینا تهران مشغول پرتو درمانی است و صفحه اینستاگرامش عکس زیر را از ایشان به اشتراک گذاشت. امیدواریم ماندانا سوری از بیماری ام اس رهایی یافته و دوباره در قاب تلویزیون دیده شود. مرکز بیمه هنرمندان یا همان صندوق اعتباری هنر بایستی تلاش بیشتری برای حمایت های درمانی از جامعه هنری کشور به عمل آورد و از کمک خیران کشور نیز استفاده کند.

ماندانا سوری در دی ۹۹ در بیمارستان سینا تهران

داستان MS چیست؟

بیماری ام اس بیماری دردناکی که ماندانا سوری را درگیر کرده است یک بیماری عصبی است. آشنا بودن با علائم بیماری ام اس، اهمیت دارد.

ام اس نوعی بیماری مزمن است که به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند. می تواند در موارد شدید، منجر به فلج یا کوری شود. در موارد خفیف صرفا بی حسی در اندام ها را شامل می شود. دلیل بیماری MS هنوز شناخته شده نیست و عوالم زیست محیطی در ایجاد بیماری ام اس هنوز کاملا شناخته شده نیستند. روش درمانی شناخته شده ای هم برای درمان ام اس وجود ندارد. اگر بیماری ام اس دارید، فیزیوتراپی و بازتوانی، از مهم ترین بخش های درمان و کند کننده پیشرفت بیماری خواهد بود.

علائم بیماری ام اس

  • مشکلات مثانه: ممکن است بیمار در تخلیه‌ی کامل مثانه مشکل داشته باشد و لازم باشد به طور مکرر به توالت برود. بی‌اختیاری ادرار (نیاز به رفتن به توالت به طور ناگهانی) و تکرر ادرار شبانه (نیاز مکرر به رفتن به توالت در طول شب) نیز شایع است.
  • مشکلات روده: یبوست عارضه‌ی شایعی برای بیماری ام اس است و گاهی اوقات می‌تواند بسیار جدی باشد.
  • کارکردهای شناختی: ازجمله مشکلات مربوط به حافظه، انتزاع، توجه و پیدا کردن کلمه است.
  • افسردگی: بیماران مبتلا به ام اس، ۵۰ درصد احتمال ابتلا به افسردگی را دارند.
  • تغییرات احساسی: ممکن است زمانی که برای اولین بار بیماری ام اس تشخیص داده می‌شود، تأثیرات احساسی عمیقی بر روی فرد داشته باشد. از دست رفتن میلین و آسیب دیدن رشته‌های عصبی در مغز نیز می‌تواند باعث تغییرات احساسی شود.
  • سردرد و از دست دادن شنوایی نیز در میان علائم ام اس وجود دارد.
  • خستگی: این یکی از شایع‌ترین علائم بیماری ام اس است که حدود ۹۰ درصد بیماران را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  • سرگیجه: افراد مبتلا به ام اس معمولاً سرگیجه و مشکلات عدم تعادلی را تجربه می‌کنند.

بدون نظر

ورود