۷ اشتباه در مراقبت از پوست که باعث جوش می شود

۷ اشتباه در مراقبت از پوست که باعث جوش می شود

بعضی کارهای ساده و روزمره ی ما هستند که می توانند ریسک بروز جوش را افزایش دهند. شاید تصور کنید همه ی کارهایی که باید را برای پوست تان انجام می دهید اما جوش ها باز هم دست بردار نیستند و از بین نمی روند. مسلم است که این مسأله بی دلیل نیست.

در ادامه به اشتباهاتی می پردازیم که در مورد مراقبت از پوست خود مرتکب می شویم و همین اشتباهات باعث جوش می شوند.

۱- استفاده از دستمال های پاک کننده آرایش

گرچه بعید است دستمال های پاک کننده آرایش خود باعث جوش شوند، اما می توانند آلودگی ها و باقیمانده ی مواد آرایشی را روی پوست به جای بگذارند، همان چیزهایی که ممکن است باعث جوش شوند. دستمال های مرطوب حاوی الکل، اسانس و دیگر عناصری هستند که می توانند پوست را خشک کنند. اگر پوست حساسی داشته باشید، احتمالش هست که کشیدن دستمال مرطوب روی پوست باعث تحریک آن و التهاب و ورمی شود که می تواند منافذ پوست را مسدود کند.

۲- استفاده از کرم ضد آفتاب نامناسب

گرچه محافظت از پوست در برابر نور خورشید اهمیت زیادی دارد، اما برخی کرم های ضد آفتاب می توانند در بروز جوش نقش داشته باشند. در ترکیبات بعضی ضد آفتاب ها فیلترهای ارگانیک روغنی به کار می رود که می توانند پوست را تحریک کنند و باعث جوش شوند. دیگر ضد آفتاب هایی که باید از استفاده از آن ها خودداری کنید کرم های سنگین و جوش زایی هستند که می توانند منافذ پوست را مسدود کنند و باعث انواع جوش شوند. بهترین راه برای محافظت از پوست استفاده از یک مرطوب کننده ی مخصوص روز است که حاوی SPF طیف گسترده باشد. این کرم را به پوست تمیز بزنید.

۳- تمیز نکردن عینک خود

اگر دائماً حوالی جایی که عینک روی صورت تان قرار می گیرد جوش می زنید، احتمالاً فریم آن را تمیز نمی کنید. پزشکان توصیه می کنند به محل جوش ها دقت کنید و همان بخش از فریم عینک تان را روزی یک بار تمیز کنید. علاوه بر این ممکن است عینک تان بیش از حد تنگ باشد و در نتیجه ممکن است با فشردن سلول های مرده به منافذ پوست باعث مسدود شدن این منافذ شود. تنظیم اندازه های عینک ممکن است به جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست کمک کند.

۴- زیاده روی در شستن صورت

تمیز کردن پوست اقدامی اساسی در مقابله با جوش و جلوگیری از آن محسوب می شود. اما افراط در شستشوی صورت می تواند تأثیر عکس داشته باشد. متخصصان پوست معتقدند زیاده روی در تمیز کردن پوست ممکن است تعادل پوست را بر هم زند. افراط در استفاده از محصولاتی که مخصوص رفع چربی اضافه ی پوست هستند هم ممکن است پوست را بیش از حد خشک کند و باعث شود غدد چربی پوست چربی بیشتری تولید کنند و بیشتر جوش بزنید.

۵- افراط در استفاده از محصولات مراقبت از مو

برخی محصولات مراقبت از مو که به نرمی موها کمک می کنند ممکن است باعث جوش شوند. شامپوها، نرم کننده ها و محصولات مخصوص آرایش مو می توانند باعث بروز انواع مختلفی از جوش در امتداد قسمت خط رویش مو و روی پیشانی شوند. این محصولات اگر به صورت تان برسند، می توانند منافذ پوست را مسدود و پوست را تحریک کنند.

۶- شستشوی صورت در حمام

ما هنگام حمام کردن معمولاً از آبی استفاده می کنیم که برای پوست بیش از حد داغ محسوب می شود. آب داغ پوست را بسیار تحریک می کند و می تواند به سد دفاعی پوست صدمه زند. آب داغ چربی طبیعی پوست را هم می تواند از بین ببرد، امری که باعث خشکی و تحریک شدن پوست می شود.

۷- حمام نکردن بعد از ورزش

حمام نکردن بعد از ورزش ممکن است باعث جوش شود. باکتری های روی پوست که با عرق به آنجا رسیده اند می توانند منافذ پوست را مسدود کنند و باعث جوش شوند. متخصصان پوست توصیه می کنند بلافاصله بعد از ورزش حمام کنید تا پوست خود را از هر چه عرق، چربی و آلودگی که ممکن است جمع شده باشد، پاک کنید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود