اتفاقات آخرین روز دونالد ترامپ در کاخ سفید: از پیام خداحافظی تا دستورات جو بایدن

اتفاقات آخرین روز دونالد ترامپ در کاخ سفید: از پیام خداحافظی تا دستورات جو بایدن

در آخرین روز دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری جمهور ایالات متحده، او پیش از ترک دفترش سخنرانی خداحافظی خود را ایراد کرد و گفت: «ما کاری که برایش آمده بودیم را انجام دادیم و بسیار بیشتر از آن». در ویدیویی که در یوتیوب منتشر شده، ترامپ می گوید که در مدت حضورش در کاخ سفید «نبردهای سخت، سخت ترین نبردها» را تجربه کرده است زیرا «این چیزی بود که شما مرا برای آن انتخاب کردید». دونالد ترامپ هنوز به طور کامل نتایج انتخابات نوامبر گذشته را نپذیرفته است، انتخاباتی که با باخت او به جو بایدن همراه بود. امروز آخرین روز ریاست جمهوری دونالد ترامپ است و رأس ساعت ۱۲ ظهر چهارشنبه به وقت واشنگتن دی سی، جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده برای ۴ سال آینده خواهد بود.

دونالد ترامپ در آخرین روز حضور خود در کاخ سفید یک سخنرانی 20 دقیقه ای از پیش ضبط شده داشت و آنجا را ترک کرد

در ساعات آخر حضورش در کاخ سفید، ترامپ چندین عفو و تخفیف مجازات برای برخی از نزدیکان سابقش از جمله استیو بنن، مشاور سابق خود صادر کرده است. در عصر روز تحلیف، بایدن می خواهد به ۴۰۰,۰۰۰ آمریکایی که تاکنون در اثر ابتلا به کرونا جانشان را از دست داده اند ادای احترام نماید. ترامپ در ویدیو منتشر شده وداع خود با کاخ سفید گفته است: «خشونت سیاسی حمله به تمام چیزهایی است که ما به عنوان آمریکایی ها عزیز می داریم. این موضوع هیچگاه تحمل نخواهد شد». وی در این ویدیو از نام جو بایدن برای اشاره کردن به او استفاده نکرد. او که در دو هفته پایانی ریاست جمهوری اش به دلیل حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود اولین رییس جمهور ایالات متحده است که دو بار استیضاح می شود. ترامپ در پیام ویدیویی خود می گوید که دولت او «بزرگ ترین اقتصاد تاریخ جهان» را ساخته است.

دونالد ترامپ در آخرین روز حضور خود در کاخ سفید یک سخنرانی 20 دقیقه ای از پیش ضبط شده داشت و آنجا را ترک کرد

در آخرین سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ، بازارهای بورس ایالات متحده که به شدت از شیوع ویروس کرونا صدمه دیده بودند، توانستند بخشی از سقوط خود را جبران کنند به طوری که شاخص نزدک ۴۲ درصد و شاخص اس اند پی با ۱۵ درصد رشد مواجه شدند. با این وجود اقتصاد ایالات متحده نیز در سال ۲۰۲۰ مانند دیگر نقاط جهان با مشکلات متعدد روبرو شد. در ماه دسامبر بار دیگر بر تعداد بیکاران افزوده شد. همچنین در ماه های اخیر خرده فروشی کاهش یافته و شغل های بیشتری از بین رفت. دونالد ترامپ که با درصد محبوبیت ۳۴ درصد کاخ سفید را ترک می کند (عددی که کمترین میزان محبوبیت در میان روسای جمهوری ایالات متحده در هنگام ترک کاخ سفید است) در ادامه پیام خود گفت: «دستور کار ما در مورد چپ و راست نبود، در مورد جمهوری خواه و دموکرات نبود بلکه در مورد خیرخواهی برای یک ملت بود و این به معنای کل مردم کشور است».

دونالد ترامپ در آخرین روز حضور خود در کاخ سفید یک سخنرانی 20 دقیقه ای از پیش ضبط شده داشت و آنجا را ترک کرد

دونالد ترامپ در خداحافظی ۲۰ دقیقه ای خود به دستاوردهای قابل توجهش اشاره کرد. او در سال ۲۰۱۶ برای تکان دادن صحنه سیاسی ایالات متحده نامزد شد و نظم سیاسی موجود را به هم ریخت. او به عنوان یک شخصیت غیرسیاسی و بیرونی وارد سیستم سیاسی ایالات متحده شد و صدای کسانی شد که به سیستم کنونی اعتماد نداشته و حس می کردند این سیستم دیگر برای آن ها کار نمی کند. ترامپ در پیام خود می گوید: «من در نبردهای سختی شرکت کردم، سخت ترین نبردها، سخت ترین انتخاب ها زیرا این همان کاری بود که شما مرا برای آن انتخاب کرده بودید». بعد از ۴ سال هنجارشکنی و زیر پا گذاشتن سنت روسای جمهوری پیشین، تغییر دادن انتظارات از رفتارهای رییس جمهور، دونالد ترامپ سیاست ایالات متحده را طوری تغییر داد که شاید هیچگاه به دوران قبل از او بازنگردد.

دونالد ترامپ در آخرین روز حضور خود در کاخ سفید یک سخنرانی 20 دقیقه ای از پیش ضبط شده داشت و آنجا را ترک کرد

روز سه شنبه، جو بایدن و همسرش خانه خود در ایالت دلوور را ترک کرده تا به واشنگتن بازگردند، جایی که رییس جمهور آینده ایالات متحده در طی ۳۶ سال اخیر به عنوان سناتور و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ نیز در مقام معاون رییس جمهور در آن حضور داشته است. او در سخنرانی خداحافظی احساسی چنین گفت: «وقتی بمیرم، دلوور روی قلبم نقش خواهد بست». امروز بایدن به کاخ سفید خواهد رفت و در ادامه رأس ساعت ۱۲ ظهر برای ادای سوگند و مراسم تحلیف در ساختمان کنگره حضور خواهد یافت. این مراسم تحلیف شبیه دیگر مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ایالات متحده نخواهد بود زیرا واشنگتن تحت تدابیر امنیتی شدید و بی سابقه خواهد بود. تنها تعداد معدودی از افراد اجازه حضور در نشنال مال برای دیدن مراسم ادای سوگند او را خواهند داشت، مراسمی که قبل از این با حضور هزاران نفر برگزار می شد.

دونالد ترامپ در آخرین روز حضور خود در کاخ سفید یک سخنرانی 20 دقیقه ای از پیش ضبط شده داشت و آنجا را ترک کرد

لیدی گاگا و جنیفر لوپز در مراسم تحلیف جو بایدن به اجرای برنامه خواهند پرداخت. دونالد ترامپ اما در مراسم تحلیف جانشین خود شرکت نکرده و صبح روز چهارشنبه به فلوریدا سفر می کند. بدین ترتیب پس از اندرو جانسون در سال ۱۸۶۹، ترامپ اولین رییس جمهور ایالات متحده خواهد بود که در مراسم تحلیف جانشین خود حاضر نخواهد شد. جو بایدن می خواهد عصر امروز و پس از ادای سوگند، برخی از فرمان های بحث برانگیز دونالد ترامپ را لغو کند؛ از جمله لغو دستور ممنوعیت ورود شهروندان برخی از کشورهای مسلمان به ایالات متحده و همچنین بازگشت به معاهده پاریس. او همچنین گفته که اعضای جدا شده خانواده های مهاجران غیرقانونی را بار دیگر کنار هم جمع خواهد کرد و پوشیدن ماسک را الزامی اعلام می کند. تایید صلاحیت اعضای کابینه انتخاب شده توسط جو بایدن نیز از اواخر روز سه شنبه آغاز شده است.

بیشتر بخوانید: کیف موسوم به «فوتبال هسته ای» چیست و چگونه به جو بایدن تحویل داده می‌شود؟

منبع: bbc
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • hadi بهمن ۱, ۱۳۹۹

    تا وقتی درک نکنیم دموکراسی یعنی قدرت مردم در تغییر دادن افراد، نمیتوانیم سرنوشت خود و آیندگان رو رقم بزنیم.
    ترامپ رییس جمهور بود و قدرت رو در اختیار داشت، چند ماه به هر دری زد تا نتیجه رو به نفع خودش تغییر بده، اما نتونست در مقابل رای اکثریت کاری از پیش ببره، این یعنی حق تعیین سرنوشت، یعنی بازدارندگی در مقابل حکومت مادامالعمر