عذرخواهی و روایت صادق زیبا کلام از دعوایش با خسرو معتضد در برنامه «قبلِ انقلاب»

عذرخواهی و روایت صادق زیبا کلام از دعوایش با خسرو معتضد در برنامه «قبلِ انقلاب»

صادق زیبا کلام در یک پست اینستاگرامی بابت دعوای خود با خسرو معتضد در برنامه «قبلِ انقلاب» به مجری گری و تهیه کنندگی بهروز افخمی عذرخواهی کرده و ماجرای آن مناظره جنجالی را شرح داده است.

وی در این پست اینستاگرامی چنین می نویسد:

قبل از هر سخن دیگری، من صمیمانه از همۀ دوستان، از جمله خودِ آقای معتضد، بواسطۀ رفتار بی‌ادبانه‌ام در مناظره با ایشان، عذرخواهی می‌نمایم. آنچه را که می‌نویسم، به‌هیچ‌روی درصدد توجیه رفتار ناشایستم نیستم. اما اصل ماجرا

۱- سه‌سال پیش فردی که ایشان را نمی‌شناختم تماس گرفته و گفتند که درصدد ساخت یک مجموعه پیرامون رضاشاه هستند.عرض کردم شما میدانید که من با نگاه حکومتی پیرامون رضاشاه همراهی ندارم.نظرات من درمورد رضاشاه، بهیچ‌وجه قابل پخش از تلویزیون نیست.ایشان پاسخ دادند که تهیه‌کننده یک موسسۀ خصوصی است و قصد تولید برنامۀ موردپسند نظام هم نداریم.لذا ازمورخین و چهره‌های شناخته‌شدۀ ضد رضاشاه بنا نداریم دعوت نماییم.در پایان هم گفتند که تهیه‌کنندۀ مجموعه آقای بهروز افخمی هستند.

۲- فیلمبرداری طی چهار روز، بصورت فشرده، در استودیویی که تعلق به «حوزه هنری» داشت تا پاسی از نیمه‌شب انجام میگرفت.بیش از بیست برنامه درخصوص تمامی جنبه‌های دوران رضاشاه از کودتای سوم اسفند تا شهریور ۱۳۲۰.

۳- بجز من، درحدود ۶ الی ۷ نفر دیگر هم بودند که بدون‌استثناء مخالف، و در بهترین حالت، منتقد سرسخت رضاشاه بودند. من شاید در بیش از ده برنامه، در طی سه‌روز شرکت داشتم. در تمامی برنامه‌ها کار من شده بود دفاع از رضاشاه در مقابل روایت رسمی حکومتی.خودم معتقدم کارم بیش از آنکه دفاع از رضاشاه باشد، نشان‌دادن تحریف‌های روایت حکومتی پیرامون رضاشاه بود.

۴- خدا خدا می‌کردم زودتر تمام شودچون مناظره‌ها برایم حالت بازجویی پیدا کرده بود. تمامِ مدت و در هر بخشی مجبور بودم نشان دهم که روایت حکومتی چگونه در بهترین حالت روایتی ناقص و صرفاً در جهت محکومیت رضاشاه است.

۵- شب آخر بود که آقای افخمی گفتند ما آقای معتضد را در برنامه نداشتیم، اما دوستان نظرشان است که گفت‌وگویی هم با ایشان داشته باشیم. می‌دانم واقعاً خسته شده‌اید، اما این را من ازتون تقاضا می‌کنم. مابقی داستان را می‌دانید.

۶- من نمی‌دانم آقای بهروز افخمی و دیگران،چقدر دریافت کرده بودند. اما خوشحالم که علیرغم اعتراضات خان میرزا، من یک‌ریال هم دریافت نکردم.

۷- صداوسیما و اصول‌گرایان درست می‌گویند،من بیسوادم. اما کتابم پیرامون رضاشاه که به‌آن اجازۀ انتشار ندادند، حیّ و حاضر است. ایکاش نویسندگان و مورخین باسواد دولتی، یک‌مورد از آن کتاب را می‌توانستند نشان دهند که خلاف واقعیت است.

لازم به ذکر است که مناظره صادق زیبا کلام و خسرو معتضد که اواخر هفته گذشته از شبکه مستند و در مورد رضا خان پخش شد با درگیری این دو همراه بوده و با اتهامات آن ها نسبت به دروغگویی دیگری به جنجال کشیده شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • وحید بهمن ۵, ۱۳۹۹

    عجیبه که صدا و سیما هنوز که هنوزه بخصوص نزدیک انتخابات اینقدر تلاش می کنه ادای رسانه بیطرف رو دربیاره. بابا همه دیگه می دونند بودجه و رییس و همه ارکانت به چه کسی و چه طرز فکری وابسته است. همون پروپاگاندای همیشگی خودت رو برو. اونی که هنوز صدا و سیما نگاه میکنه مطمئنا همون حرفها رو ترجیح میده. اونی هم که نگاه نمی کنه با این اداها گول نمیخوره بیاد بشینه پای برنامه های شما.

  • حسین بهمن ۶, ۱۳۹۹

    هر دو نفر در مناظره اشتباه کردن. آقای زیبا کلام به جای اینکه طرف مقابل رو متهم به دروغ کنه باید با دلیل حرفش رو رد می کرد و آقای معتضد هم به جای اینکه عصبانی بشه باید می گفت دلیل این حرفت که من دروغ می گم چیه
    افخمی هم باید مناظره رو اداره می کرد و می گفت دلیل بیارن. وقتی مناظره شلوغ بشه و تو حرف هم بپرن که چیزی عاید مخاطب نمی شه