آمده ایم تا نقشی پررنگ در شکوفایی اقتصاد داشته باشیم

آمده ایم تا نقشی پررنگ در شکوفایی اقتصاد داشته باشیم

استارتاپ ها در بدو فعالیت با چالش های متعددی روبرو می شوند و از میان انبوه شرکت های نوپایی که به سان نهالی شکننده تلاش می کنند از طوفان روزگار جان سالم به در ببرند و مسیر رشد و ترقی را طی کنند، تنها شماری اندک به سر منزل مقصود می رسند. جاباما نیز از جمله همین شرکت های نوپاست که با ایده ای مبتکرانه قدم به صنعت گردشگری کشور گذاشت تا ضمن رونق بخشیدن به این صنعت آسیب پذیر در کشور، در کنار دیگر فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران از جمله دیجی کالا و اسنپ سهمی در شکوفایی اقتصاد ملی ایفا کند. جاباما یکی از معتبرترین سامانه های رزرو هتل، اقامتگاه و ویلا است که دسترسی به اقامتگاه های مختلف در سراسر ایران را از طریق رزرو آنلاین برای مسافران فراهم کرده است.

جاباما یکی از معتبرترین سامانه های رزرو هتل، اقامتگاه و ویلا است که دسترسی به اقامتگاه های مختلف در سراسر ایران را از طریق رزرو آنلاین برای مسافران فراهم کرده است.

در دو یا سه سال گذشته و با گسترده تر شدن دامنه تحریم ها، سرمایه گذاران و شرکت های بیشتری از کشورمان رخت بر بستند و روشن است که در غیاب آنها، باری که بر دوش اکوسیستم استارتاپی کشور احساس می شود سنگینتر از هر زمان دیگری است. افزایش نرخ بیکاری و تورم باعث شد که از پیامدهای این تحریم ها به شمار می رفت فرصتی برای استارتاپ های داخلی به وجود آورد تا بیشتر از هر زمان دیگری به گسترش کسب و کار خود در اقصی نقاط ایران بیاندیشند و از این طریق سهم خود به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور را ادا کرده و اشتغالزایی را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهند. جاباما با برخورداری از قابلیت رزرو آنلاین ویلا، اقامتگاه و هتل، امکانی را برای مسافران فراهم آورد تا تجربیات شان از اقامت در این مراکز را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و همین انتقال بدون سانسور اطلاعات رقابتی داغ را میان شرکت های فعال در این عرصه کلید زد؛ رقابتی که بهبود کیفیت خدمات می تواند اصلی ترین محصول آن باشد.

در راستای بهبود خدمات مسافراتی و همچنین تبدیل کردن تهدید همه گیری کرونا به فرصتی طلایی، جاباما از سرویس تازه خود با نام جاباما پلاس رونمایی کرد که هدفی جز ارتقای کیفیت اقامت، جلب رضایت حداکثری مشتریان  و خلق تجربه ای لذت بخش از اقامت برای آنها ندارد. همانطور که اشاره شد جاباما پلاس در بحبوحه شیوع پاندمی کووید ۱۹ شکل گرفت، پس کانون اصلی توجه در آن حفظ بهداشت در سفرها و ارائه خدمات اقامتی مطابق با پروتکل های بهداشتی این دوران است. اقامتگاه های عضو این سرویس، ضمن ارائه خدمات با کیفیت و پاکیزه و تامین حداکثری درخواست های رزرو بالاترین میزان رضایت مشتریان را دریافت کرده اند و در نتیجه مشتریان نیز با آسودگی خاطر بیشتری به خدمات آنها اعتماد می کنند.

این اقامتگاه ها علاوه بر دریافت مزایا و امکانات بهداشتی رایگان از سوی جاباما در صفحه نخست سایت و اپلیکیشن این سرویس نمایش داده می شوند و در نتیجه بازدید بیشتری را از سوی کاربران دریافت خواهند کرد.

جاباما یکی از معتبرترین سامانه های رزرو هتل، اقامتگاه و ویلا است که دسترسی به اقامتگاه های مختلف در سراسر ایران را از طریق رزرو آنلاین برای مسافران فراهم کرده است.

گسترش صنعت گردشگری در مناطق محروم

اما توزیع گردشگری در مناطق بکر و عموما کم برخوردار از دیگر اهدافی است که جاباما تلاش دارد در راستای ایجاد چرخه اقتصادی به آن دست پیدا کند. از شهر سوخته و سواحل مکران در استان محروم سیستان و بلوچستان گرفته تا دره ستارگان و تنگه چاهکوه در قشم و جنگل های هیرکانی در گرگان همگی از جمله مکان های دیدنی ایران چهار فصل هستند که جایگاه ویژه ای در جاباما دارند و برخی شاید کمتر مورد عنایت گردشگران قرار گرفته اند.

شاید این سوال در ذهن تان شکل بگیرد که با وجود تفریحگاه های لوکسی نظیر دلفیناریوم جزیره کیش و ویلاها و مراکز خرید لوکس متل قو که مجموع امکانات اقامتی و گردشگری را با بالاترین استانداردها در یکجا گرد هم آورده اند، هدایت گردشگران به مناطق محروم و کم برخوردار چه مزیتی دارد؟ اصلی ترین مزیت این کار توزیع ثروت و فقر زدایی است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم رخ خواهد داد. مستقیم از آن نظر که میزبان می تواند ضمن ارائه خدمات از حضور میزبان در شهر خود منتفع گردد و غیرمستقیم به واسطه رونق صنایعی نظیر حمل و نقل، برپایی بازارچه های محلی، فروش انواع غذاهای بومی و صنایع دستی که همگی به چرخش پول در یک شهر کمک کرده و مانع از تمرکز آن در پایتخت و سایر کلان شهرهای کشور می شوند. البته حضور گردشگران در مناطق محروم مزایای دیگری هم دارد و آشنایی با آداب و رسوم اقوام ایرانی، پوشش سنتی مناطق و به طور کلی حفظ تنوع فرهنگی می تواند از جمله این مزایا باشد.

جاباما یکی از معتبرترین سامانه های رزرو هتل، اقامتگاه و ویلا است که دسترسی به اقامتگاه های مختلف در سراسر ایران را از طریق رزرو آنلاین برای مسافران فراهم کرده است.

درباره جاباما

جاباما سرویسی بر بستر اینترنت است که در کلیه مراحل سفر از انتخاب اقامتگاه تا آشنایی با جاذبه های گردشگری شهر مقصد و تخمین هزینه سفر به اقصی نقاط ایران و جهان شما را یاری می دهد. جاباما می کوشد که فارغ از فعالیت اقتصادی خود در حوزه گردشگری، رضایت میزبان و مهمان را در زمره اصلی ترین اولویت های خود قرار دهد و تجربه ای بی نظیر از سفر را برای مهمان خلق کند. این شرکت که با الهام از الگوی کسب و کار غول مارکت پلیس اجاره اقامتگاه  در دنیا یعنی Airbnb و البته در نظر داشتن ملاحظات مذهبی و فرهنگی در ایران راه اندازی شده در تلاش است تا در آینده ای نزدیک، با گسترش کسب و کار خود و جلب رضایت حداکثری میزبانان و میهمانان به یگانه مرجع رزرو اقامتگاه و هتل در کشور بدل شود.

در همین راستا نیز جاباما چندی پیش با دهگردی ادغام شد؛ استارتاپی متشکل از جوانان که در سال ۱۳۹۴ با هدف اشتغال زایی در مناطق روستایی استان گلستان قدم به عرصه وجود گذاشت و به تدریج گستره فعالیت های آن از جنگل های هزار رنگ گلستان به گیلان و مازندران رسید. این استارتاپ در زمینه ارائه خدمات رزرو کلبه و اقامتگاه های بوم گردی فعالیت می کرد و از آنجا که بسیاری از این مناطق از دید گردشگران داخلی دور مانده بودند و کمتر گردشگری به آنها رفت و آمد داشت، ضروری بود که تیم دهگردی آموزش های لازم را به میزبانان بدهد و در راستای تحقق هدف اصلی خود یعنی اشتغال زایی در مناطق روستایی، در حد توان خود در تجهیز این اقامتگاه ها بکوشد. دهگردی برای آشتی دادن نسل جوان با طبیعت و روستا که بخش عمده کاربران شبکه های اجتماعی را تشکیل می دادند، خدمات خود را از طریق این پلتفرم ها معرفی می کرد که خوشبختانه نیز با استقبال خوبی از سوی آنها روبرو شد.

جاباما یکی از معتبرترین سامانه های رزرو هتل، اقامتگاه و ویلا است که دسترسی به اقامتگاه های مختلف در سراسر ایران را از طریق رزرو آنلاین برای مسافران فراهم کرده است.

هدفی مشترک؛ ادغام جاباما و دهگردی

جاباما و دهگردی هدفی مشترک داشتند و آن هدف چیزی نبود جز خلق ثروت در مناطق محروم از طریق توسعه صنعت گردشگری در مناطق کم برخوردار. این دو استارتاپ با شناسایی و معرفی نقاط بکر و کمتر دیده شده کشور و همچنین ترغیب هموطنان به سفرهای داخلی و البته روستایی مسیرهای تازه ای را برای ماجراجویی پیش روی آنها قرار دهند و همزمان با ارائه آموزش های لازم به علاقمندان به فعالیت در این صنعت، حرفه میزبانی را از هتل ها به اقامتگاه های بومگردی بسط دادند تا در نهایت سهمی هر چند کوچک در درآمدزایی ساکنان مناطق محروم و رونق کسب و کارهای محلی در آنها داشته باشند. همین هدف مشترک جاباما و دهگردی را به یکدیگر گره زد تا در کنار یکدیگر در راستای رفع دغدغه مشترک شان یعنی اشتغال زایی در مناطق محروم بکوشند.

پس از ادغام جاباما و دهگردی بیش از ۶۰۰ اقامتگاه بومگردی و اکوتوریسم در ایران به پایگاه  داده ای جاباما افزوده شد تا دایره پوشش فعالیت های جاباما وسیع تر گردد و حالا در کنار هزاران هتل و اقامتگاه شهری، امکان جستجوی خانه های روستایی هم برای علاقمندان به این سفرها در وبسایت جاباما فراهم شده است. اکنون جاباما می کوشد تا با بهره گیری از تجربیات تیم جوان دهگردی و همچنین با تکیه بر تجربه چندین ساله خود از حضور در عرصه گردشگری کشور استانداردهای میزبانی در اقامتگاه های سراسر ایران را از طریق ارائه آموزش های لازم به میزبان ها ارتقاء دهد و همزمان با گوشزد کردن اصول حفاظت از طبیعت به مهمانان از تخریب این سرمایه ارزشمند ملی جلوگیری نماد.

جاباما یکی از معتبرترین سامانه های رزرو هتل، اقامتگاه و ویلا است که دسترسی به اقامتگاه های مختلف در سراسر ایران را از طریق رزرو آنلاین برای مسافران فراهم کرده است.

کامیونیتی میزبانان و میهمانان

در جاباما یگانه معیار کیفیت خدمات مهمان ها هستند؛ در این اکوسیستم میزبانان می کوشند تا ضمن ارائه بهترین خدمات و کسب استانداردهای لازم رضایت حداکثری مشتریان را جلب نمایند و در نهایت رضایت مشتری حرف آخر را خواهد زد. اما این موضوع به معنای نادیده گرفته شدن میزبان ها نیست و تمرکز از اقامتگاه به میزبان منتقل شده است و به همین دلیل وقت زیادی نیز صرف پروموت کردن میزبانان و زندگی و دغدغه های آنان شده است.

در این بستر آنلاین، مهمان می تواند در هر لحظه از سفر نظر خود در رابطه با میزبان و کیفیت خدمات را با سایر مهمانان و علاقمندان به حضور در آن اقامتگاه به اشتراک بگذارد و جاباما نیز به شفاف ترین شیوه بازتاب دهنده نظارت آنها خواهد بود. این وبسایت تلاش کرده تا به تریبونی برای تبادل نظرات میزبان و مشتری تبدیل شود و بدون اعمال نفوذ، موجبات ارائه یک سرویس بی نظیر و ثبت تجربه ای خاطره انگیز را فراهم نماید. جاباما همچنین بستر لازم برای آشنایی و تبادل تجربیات میزبان های خود را هم فراهم کرده تا در جهت بهبود ارائه خدمات خود کوشا باشند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود