داور جشنواره فجر: سر تراشیده لیلا حاتمی در قاتل و وحشی مشکل شرعی داشت

داور جشنواره فجر: سر تراشیده لیلا حاتمی در قاتل و وحشی مشکل شرعی داشت

یکی از اعضای هیأت داوران سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر درباره ی حذف فیلم قاتل و وحشی گفت به ۴۰ دقیقه از این فیلم به دلیل مغایرت با موازین شرعی ممیزی خورد.

خبر راه نیافتن فیلم قاتل و وحشی جدیدترین ساخته ی حمید نعمت الله به جشنواره فجر امسال بسیاری از اهالی سینما و دوستداران هنر هفتم را شوکه کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که بسیاری مشتاقانه در انتظار نمایش این فیلم بودند.

شنیده ها از حذف فیلم جدید نعمت الله به دلیل نمایش سر تراشیده و گوش های لیلا حاتمی در این فیلم حکایت داشت. گرچه برخی معتقد بودند موضوع این فیلم که درباره ی بردگی جنسی است و وجود صحنه های خشونت آمیز در آن نیز حساسیت هایی نسبت به این فیلم ایجاد کرده است.

از آنجایی که بازیگری زنان در سینمای ایران با سر تراشیده اتفاق تازه ای نیست، خبر حذف فیلم قاتل و وحشی به دلیل مشابه انتقادات زیادی را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به دنبال داشت.

قاتل و وحشی

حالا سید جمال ساداتیان، عضو هیأت داوران جشنواره سی و نهم فیلم فجر در گفتگویی جدید به تشریح علت حذف جدیدترین ساخته ی حمید نعمت الله پرداخته است.

او در گفتگو با برنامه رادیویی «سینما معیار» در پاسخ به این سؤال که آیا داوران جشنواره تلاشی برای نمایش فیلم قاتل و وحشی کردند، گفت: «این موضوع جزء اختیارات ما نبود. اختیارات هیأت داوران این است که فیلم‌ هایی که از وزارت ارشاد عبور کرده و اجازه نمایش دارند، ببینند و براساس آن‌ها قضاوت کنند. این‌ها به سیاست‌های وزارت ارشاد و کمیسیون پروانه نمایش برمی‌گردد و پروسه خاص خودش را دارد.»

او در ادامه گفت: «بعضی وقت‌ها کلیت فیلم مشکلی ندارد ولی با سلیقه ی ارگان و سازمانی جور در نمی‌آید. مثلاً “به رنگ ارغوان” را وزارت اطلاعات با مفهوم فیلم مشکل داشت نه اینکه کل نظام نپسندیده باشد، یا فیلم “دایره زنگی” در دومین روز، از جدول اکران خارج شد. این‌ها یک سری سلیقه روی‌شان بود ولی درباره فیلم “قاتل و وحشی” گفتند به خاطر اینکه موی سر خانم را تراشیده‌اند و ۴۰ دقیقه از فیلم اینطوری است، نقل به این شد که بر اساس فتوای علمای کشور خانمی که سرش را می‌تراشد، یک سری حکم‌های شرعی دارد که آن در بضاعت اظهارنظر من و امثال من که سررشته تخصصی در فتوای علما نداریم نیست و دخالت کردن در آن سخت است. مثلا “شیشلیک” هم کمی حاشیه پیدا کرد ولی درباره آن خودمان هم به شدت فعال بودیم.»

ساداتیان در پاسخ به اینکه گفته می شود این دلیل برای توقیف قاتل و وحشی بهانه است، بیان کرد: «خیلی قاطع می‌گفتند که بر اساس فتوای مراجع، خانمی که موی سرش را می‌تراشد یک سری حرمت دارد.»

او درباره ی فیلم‌هایی که با این شرایط در سال‌های گذشته در جشنواره حضور داشته‌اند خاطرنشان کرد: «می‌گفتند بله در سال‌های گذشته هم مورد اینچنینی بوده، ولی آن‌ها در یک یا دو صحنه بوده است. من فیلم را ندیدم ولی می‌گفتند ۴۰ دقیقه ی فیلم اینگونه است و بر اساس فتوا ما نمی‌توانیم اغماض کنیم. اصلاحیه ممکن است چهار صحنه خشن داشته باشد و بگویند آن‌ها را بردارید. برای نمایش فیلم هم ما گفتیم، تقاضا کردیم. گفتند اگر مشکل نمایشی آن حل شود، برای نمایش می‌آورند.»

این داور تصریح کرد: «”شیشلیک” کمی حاشیه پیدا کرد که حل و فصل شد و نمایش دادند. برای فیلم “قاتل و وحشی” یک تعدیل‌هایی صورت گرفته بود ولی آن ۴۰ دقیقه را نمی‌توانستند حل و فصل کنند. مراجع وزارت ارشاد هم می‌گفتند براساس فتوایی که وجود دارد، نمی‌توانیم فیلم را نمایش بدهیم. ظاهراً نتوانستند تصمیم قاطع بگیرند. جواب دقیق‌تر این مسأله را مسئولان وزارت ارشاد می‌توانند بدهند، من هم مثل شما باتوجه به چیزهایی که خواندیم، می‌گویم.»

پیش از این نیز روزنامه اعتماد درباره ی حذف فیلم قاتل و وحشی نوشته بود بر اساس شنیده ها، بنابر تشخیص حجت‌الاسلام ارزانی، روحانی عضو این دوره پروانه نمایش که تطابق موازین شرعی فیلم‌ها در حیطه مسئولیت اوست غیرقابل نمایش به نظر رسیده و در حدود ۸۰ درصد این فیلم مشکل شرعی دارد و نمایش این فیلم در صورتی محقق می‌شود که سازندگان مشکل شرعی تصویر را حل کنند.

۳۰ نظر

ورود

 • بماند بهمن ۲۶, ۱۳۹۹

  خداوکیلی نبایدم راه میدادن من حالا ی عکس این زنه رو اینجوری دیدم پشششمام ریخت??

  • یامین بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

   واقعا?

  • Ali اسفند ۹, ۱۳۹۹

   همین که اینجا اکانت های فیک سایبری حکو…متی کامنت گذاشتن دیگه خودش گویای همه چیه ?????

 • مرتضی بهمن ۲۶, ۱۳۹۹

  گوشهاشو با سانسور ببرن مشکل شرعی حل میشه یا محوش کنن کلاه بذارن سرش

 • یامین بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

  از نظر من میخوان حجاب رو از سینما وردارن البته من که نفهمیدم چرا ی کلاه نزاشتن سرش که انقدر براشون مشکل پیش نیاد به هر حال ایشون زن هستن این وحشی بازی ها برای ی زن تو ایران معنایی نداره?

 • فری بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

  کارگردان ها خودشون باید تشخیص بدن که ارشاد به چه چیزایی گیرمیده لااقل گریم سرتراشیده انجام میدادن که اینطوری فیلمشون منع نشه خدایی حیف هزینه وزمان نیست،تو خیلی از گریم ها دیدیم که از یه لایه پلاستیک واسه پوشیدن سر استفاده میکنن بعد اون گریم میکنن نه اینکه سرش تراشیده باشه خوب ارشاد به ته موی تراشیده هم گیرمیده

  • ستاره بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

   ولی اخه اونطوری واقعا خیلی بد میشه
   چون قبلا تو یه سری فیلما دیدم خیلی مصنوعی و مسخره شده
   بعدشم ما گریمور قوی اونطوری که بتونه اینو طبیعی دربیاریم نداریم متاسفانه

 • P.s بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

  یعنی چقد ما بدبختیم که به سرتراشیدهم باید گیر بدن ، جا داره یه فوش قلبمه به داور فجرشون بدم?

 • رایا بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

  دیگه دارن گند همه چیو در میارن
  البته خیلی وقته گندش درومده ولی روز به روز دارن در این امر پیشرفت میکنن!!

 • پگاه بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

  واقعا متاسفم برای این جامعه زن ستیزِمردپرست
  جای تاسف دارین

  • Binam بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

   اینا رو باید کلا حذف کنن از سینما ناسلامتی جامعه اسلامی الگوهای مملکت زنای سینماست تو حالت عادی بایقه باز و دامن کوتاه ظاهر میشن. باید ازاول ارشادشون میکردن تا کار ب اینجا نمیکشید یه مشت هنرپیشه عقده ای که کلاس و مد رو به تقلید غربی ها میخوان پیش ببرن.. اصلا بجای سرتراشیدشون باید سرشون بکل زد تا بفهمن اینجا مملکت اسلامی نه غربی که هرکی هر غلطی دلش بخاد انجام بده. اونایی ازادی رو تو لختی میخان واقعا مثل گلشیفه شون بزنن از این خاک مقدس برن. اینجا خوبهاش جوونایی بود که رفتن شهید شدن حالا جبران شده روسری های برداشته و سرتراشیده.. ننگه واقعا

   • من هم زن هستم بهمن ۲۸, ۱۳۹۹

    ببخشید یه سوال دارم ؟ میگیم فساد اخلاقی رو موی زن بوجود میاره ، اما فساد اقتصادی که دیگه همون میدونیم مسئولان بوجود میارنش هم از نظر شما کار موی زن هاست ؟؟؟ لطفاً به این سوال من پاسخ بدین

    • علی بهمن ۳۰, ۱۳۹۹

     هرکدوم جای خودش رو داره خانم محترم
     کسی هم که دزدی میکنه از کسی که قتل میکنه بهتره اما این دلیل میشه که دزدی خوبه ؟؟

  • سهیل بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

   چرا چرند میگی؟ چه ربطی به جامعه داره؟ قوانین جمهوری اسلامی اینطوریه. حالا مثل همیشه از این هم یک چماق بسازین بکوبین تو سر مردها شاید عقده هاتون کم بشه.

  • مصطفی بهمن ۲۸, ۱۳۹۹

   شما باید خانم پگاه آهنگرانی باشی?

 • پگاه بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

  واقعا متاسفم برای این جامعه زن ستیزِمردپرست
  جای تاسف دارین…

  • هادی بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

   واقعاً متاسفم برای تو که با این طرز فکر احمقانه فکر می‌کنی نشان ندادن این فیلم زن ستیز ی است شما دوست داری زنا تو سینمای ایران مثل فیلم های اروپایی از شأن و شخصیت شون کاسته شه و به عنوان ابزاری برای جذب تماشاگران هوس ران استفاده شه

   • ناشناس بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

    آفرین گل گفتی?

    • Eli بهمن ۲۸, ۱۳۹۹

     آفرین بهت که به یه حرف پوچ میگی گل

   • من هم زن هستم بهمن ۲۸, ۱۳۹۹

    زن اگه یه تیکه پارچه رو سرش نباشه از شأنش کم نمیشه وقتی از شأنش کم میشه که قبول کنه تو کشوری ساکت بمونه که بهش میگن حقش نصف مرده و هر چی شما مرد ها میگین رو باید قبول کنه ، اما ….

  • Eli بهمن ۲۸, ۱۳۹۹

   کاملا موافقم با هاتون

 • محسن بهمن ۲۷, ۱۳۹۹

  حالا چه اصراری هست حتما زنه موش تراشیده باشه ؟ مثلا اگه تراشیده نبود نمیتونستید فیلم درست کنید ؟ مثلا زن با حجاب نمیتونه فیلم بازی کنه ؟

  به نظر من اینا همش یک سری کار های هنجار شکنانه برای جذب مخاطب هست …

 • من هم زن هستم بهمن ۲۸, ۱۳۹۹

  تا و جامعه ای که میگن حق مرد دو برابر حق زنده انتظار بیشتری هم نباید داشت

  • علی بهمن ۳۰, ۱۳۹۹

   خانم محترم به جای فمینیست بازی دقت کن همانطور که حق ارثیه مرد دو برابره مسئولیتش هم دو برابره زن نیازی نداره بره جنگ یا یک خانواده رو سرپرستی کنه
   بعدشم شما میتونی برای همچین مسئله ای میتونید تحقیق کنید تا دلایلش رو متوجه شوید

 • مصطفی بهمن ۲۸, ۱۳۹۹

  شما باید خانم پگاه آهنگرانی باشی?

 • کوروش کبیر اسفند ۱, ۱۳۹۹

  عالی بود. البته گلدون هم خوبه.