از ساتوشی ناکاموتو چه می دانیم؟ خالق مرموز و ناشناخته بیت کوین کیست؟

از ساتوشی ناکاموتو چه می دانیم؟ خالق مرموز و ناشناخته بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اسم مستعاری برای یک نفر یا یک تیم است که آن را عامل ابداع بیت کوین می دانند. در رسانه های متعددی از این نام به عنوان مغز متفکر خلق بیت کوین یاد شده است اما در یک دهه اخیر چیز زیاد دیگری در مورد این نام و شخصیت پشت آن نشنیده ایم. ریشه های سایفرپانک به دهه ۱۹۸۰ باز می گردد، یک دهه پیش از اینکه رمزارزها در فضایی خارج از فضای نظامی و آژانس های سری به کار گرفته شوند. از دیوید چاوم خالق رمز ارز DigiCash به عنوان عامل تولد ایده ها و مفاهیم اصلی سایفرپانک یاد می شود. او در مقاله ای با عنوان Security without Identification: Transaction Systems to Make Big Brother Obsolete که در سال ۱۹۸۵ منتشر کرد در مورد رمز ارزها صحبت کرد، جایی که واحد پول دیجیتال و سیستم های اعتباری برای اولین بار مورد اشاره قرار گرفته و تشریح شد.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اسم مستعاری برای یک نفر یا یک تیم است که آن را عامل ابداع بیت کوین می دانند.

بسیاری از این سازندگان رمز ارز در سال ۱۹۹۲ شروع به تهیه یک فهرست رمزگذاری الکترونیک کردند که بسیار شبیه اتاق های اینترنتی امروزی و گروه های پیام متنی بود. صحبت ها در این فضاها عمدتاً در مورد رمز ارزها ، علوم کامپیوتر و ریاضی بود اما موضوعات مهمی مانند بحث های سیاسی و فلسفی نیز گاهی اوقات به بحث های شخصی کشیده می شد. در مورد بحث های داغ در مورد رمز ارزها، بحث ها بیشتر در مورد اعتبار دیجیتال، ارتباطات خصوصی، مصونیت آنلاین و هویت های مستعار بود. در این میان یکی از نام هایی که بیشتر شنیده می شد، ساتوشی ناکاموتو بود که ظاهراً اهل ژاپن بوده و در ۵ آوریل ۱۹۷۵ به دنیا آمده و پروفایل او در بنیاد P2P  به نمایش درآمده بود. بدین ترتیب اگر این واقعیت را بپذیریم، ساتوشی ناکاموتو یک دانشمند ۵۵ تا ۶۵ ساله در حوزه کامپیوتر، عضور سابق فهرست پستی سایفرپانک است که دستکم در زمان انتشار Whitepaper متعلق به بیت کوین در سانفرانسیسکو، مرکز دنیای تکنولوژی جهان زندگی می کرده است.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اسم مستعاری برای یک نفر یا یک تیم است که آن را عامل ابداع بیت کوین می دانند.

فعالیت های آنلاین او نشان می دهد که اگر چه وی اکنون شخصیتی مرموز است که اطلاعاتی در مورد مکان او در دست نیست، در زمان انتشار Whitepaper  در سانفرانسیسکو حضور داشته است. ترجیح او به استفاده از واژه های بریتانیایی نیز نشان می دهد او ریشه ای بریتانیایی دارد. در واقع واژه Whitepaper نیز خود ریشه ای بریتانیایی دارد و در خارج از این قلمرو کمتر شنیده شده است. شاید هم این سرنخ ها عامدانه ایجاد شده را باعث فریب شوند زیرا Whitepaper خود به تمامی با واژگان و ادبیات انگلیسی آمریکایی نوشته شده است. ساتوشی ناکاموتو همچنین بعد از هر جمله دو فاصله گذاشته و این قاعده را بدون استثنا در تمام متن خود رعایت کرده است. این عادت عجیب معمولاً در فضای نظامی، در میان محققان دانشگاهی و از همه مهم تر افرادی که با ماشین های چاپی قدیمی کار کرده اند دیده می شود.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اسم مستعاری برای یک نفر یا یک تیم است که آن را عامل ابداع بیت کوین می دانند.
دورین ساتوشی ناکاموتو شهروند آمریکایی- ژاپنی ساکن لس آنجلس که او را خالق بیت کوین می دانند اما او این ادعاها را رد کرده است

بدین ترتیب می توان حدس زد که ساتوشی ناکاموتو بیش از ۵۰ سال سن دارد. تنها کسانی که این توصیفات، دانش رمزارزشی و استعداد کافی در این زمینه را دارند هال فینی و نیک ژابو هستند. اولی یک رمزارزساز شناخته شده و نویسنده PGP 2.0 بوده که در هر گام بزرگ بیت کوین بعد از انتشار Whitepaper نقش داشته است. دومی نیز بر اساس کارهایش و اینکه یک کارشناس و دانشمند در حوزه کامپیوتر و استاد دانشگاه است می تواند گزینه بهتری باشد، کسی که علاوه بر حوزه رمز ارز، در زمینه حقوق و تجارت نیز فعالیت دارد. ژابو اما چندین بار شایعات در مورد هویت واقعی خود را رد کرده هر چند تحقیقات متعدد نشان داده او تنها کاندید برای هویت مرموز ساتوشی ناکاموتو است.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اسم مستعاری برای یک نفر یا یک تیم است که آن را عامل ابداع بیت کوین می دانند.

تحقیقات در مورد سبک نوشتن، انتخاب کلمات و سبک جمله نویسی ساتوشی ناکاموتو نشان داده که همخوانی شگفت انگیزی بین نوشته های او و ژابو وجود دارد. اما با گذشت زمان و گمانه زنی های بسیار، هنوز کسی نمی داند ساتوشی ناکاموتو واقعی کیست هر چند اشخاص متعددی در خلق بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین نقاش داشته اند. در این میان اما ناکاموتو با حفظ ناشناختگی خود موفق شده یک نماد الهام بخش در این عرصه بوده و نماینده هر کسی در اقصی نقاط جهان بوده که برای توسعه ارزش های منبع باز و آینده ای غیرمتمرکز و اشتراکی تلاش می کند.

بیشتر بخوانید: جان مک آفی به جرم فرار مالیاتی و کلاهبرداری رمز ارزی در اسپانیا دستگیر شد

منبع: lykke
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • دکتر آرش رضایی اسفند ۴, ۱۳۹۹

    هر کس هست خداوند خیرش بدهد ، چون در آینده واسه کشور ما راه گشاست …
    منظورم تکنولوژی بلاکچین و ارز دیجیتال هست