آموزش درست کردن سبزه عید با خاکشیر

آموزش درست کردن سبزه عید با خاکشیر

دیگر چیزی تا آغاز سال ۱۴۰۰ باقی نمانده و حالا بسیاری از ما به نحوی در تدارک عید نوروز هستیم، از خانه تکانی های پایان سال گرفته تا خرید رخت و لباس نو و آماده کردن سفره هفت سین.

یکی از سین های سفره هفت سین سبزه است. بسیاری از ما در روزهای پایانی سال با خرید یک سبزه سفره هفت سین خود را به آن مزین می کنیم. اما بعضی هم هستند که سبزه عید خود را آماده خریداری نمی کنند و ترجیح می دهند از هنر دست خودشان استفاده کنند، که در اینصورت کار آماده سازی سبزه را باید کمی پیش از تحویل سال شروع کرد.

برای درست کردن سبزه عید از انواع بذرها می توان استفاده کرد. یکی از این بذرها خاکشیر است، ماده ی اولیه ی همان نوشیدنی دلچسبی که راه مبارزه با گرمازدگی در روزهای گرم تابستان است. اما از این دانه ی پرخاصیت برای درست کردن سبزه عید هم می توان استفاده کرد.

سبزه عید با خاکشیر

برای سبز کردن خاکشیر باید نکاتی را در رابطه با آن بدانید. دانه خاکشیر از بذرهای لعابی است. به این معنی که وقتی خیس می خورد مانند چسب به هر سطحی که بخواهید می چسبد و دیگر کنده نمی شود برای همین اگر دلتان یک کار عجیب و غریب برای سبزه عید می خواهد می توانید روی این دانه حساب کنید. خوبی خاکشیر این است که ۵ تا ۶ روز بیشتر برای سبز شدن وقت نمی خواهد پس می توانید ماجرای سبزه عیدتان را به هفته آخر اسفند بکشانید. فقط نکته اینجا است که بذر خاکشیر باید تازه باشد تا سبزه تان یکدست شود.

طرز تهیه سبزه عید با خاکشیر

تهیه سبزه عید با خاکشیر به راحتی انجام می گیرد و می توانید آن را به شکل های مختلف تهیه نمایید و با این سبزه های زیبا و متنوع زینت بخش سفره هفت سین خود باشید. انواع مختلفی از سبزه ها را می توان با خاکشیر تهیه کرد و این مورد بیشتر بستگی به سلیقه شخصی شما در انتخاب مدل سبزه دارد.

۱- ابتدا خاکشیر ۱ استکان بذر ۵ استکان اب لازم دارد را به مدت ۵ الی ۶ ساعت در آب بگذارید تا لعاب دهد.

۲- در مرحله بعد سطح اتکا خود را با یک لایه نازک پنبه بپوشانید و یک لایه تنظیف روی آن بکشید.

سطح اتکا می تواند یک تخم مرغ پلاستکی یا یک ماکت کروی یا یک عروسک یا هر چی که به نظرتون بشه به عنوان سطح اتکا استفاده کرد.

اگر از تخم مرغ یا ماکت کروی استفاده می کنید، یک سیم برای پایه به آن وصل کنید.

۳- یک لایه نازک خاکشیر روی سطح آماده شده بریزید.

۴- به مدت ۲ الی ۳ روز یک نایلون که در آن چند حفره ایجاد کرده اید روی کار بکشید مواظب باشید با سبزه در تماس نباشند و سبزه را با آب پاش، آبیاری کنید.

۵- بعد از اینکه سبزه ها جوانه زدند، نایلون را بردارید و هر روز به سبزه خود آب دهید.

نکات مهم برای تهیه سبزه عید با خاکشیر

  • مدت زمان سبز کردن خاکشیر پنج یا شش روز است، پس می توانید آن را در روزهای آخر سال نیز تهیه نمایید.
  • سعی کنید از خاکشیرهای تازه استفاده نمایید تا سبزه شما یکدست و زیباتر شود و به طور کامل سبز کند.
  • خاکشیر اگر به مدت پنج یا شش ساعت در آب باشد لعاب می دهد و برای استفاده آماده می شود.
  • برای خیساندن خاکشیر و نتیجه گیری بهتر به ازای بک پیمانه خاکشیر از پنج پیمانه آب استفاده کنید.
  • بذر خاکشیر تقریبا مشابه با بذر شاهی است و نحوه سبز نمودن هر دو یکسان است.

بدون نظر

ورود