جزیره قشم

جزیره قشم

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

جزیره پهناور قشم به عنوان همسایه ۱۴ جزیره دیگر استان هرمزگان، نه تنها به عنوان سردمدار جزایر ایرانی در بُعد مساحت شناخته می‌شود، بلکه در مقایسه با بسیاری از جزایر کشورهای مستقل جهان، قشم دارای مساحت بیشتری است‌ و جزیره‌ای پهناور شمرده می‌شود. جزیره قشم که چون دلفینی عظیم در میانه تنگه استراتژیک هرمز خودنمایی می‌کند تاریخی سراسر حادثه با فرازها و نشیب‌ها دارد که  نمود این امر را می‌توان در تجلیِ تغییرات نام این خطه جستجو کرد؛
از برکاوان و جسم و قَسم دیروز تا قشمِ امروز.

جزیره قشم با مساحتی محتمل بر ۱۴۹۱ کیلومتر مربع واقع در استان هرمزگان با طبیعتی بکر و شاخ‌سارهای منحصر به‌فرد حرا و ویژگی‌های منحصر به‌فرد دیگر، سالیانی است مقصد مسافرین داخلی و توریست‌های خارجی است. از ویژگی‌های انحصاری این منطقه می‌توان بازارها، غذاهای محلی، جاذبه‌های طبیعی و…را برشمرد که در ذیل به بررسی مهم‌ترین‌های این موارد به فراخور نیاز می‌پردازیم:

جاذبه‌های گردشگری طبیعت تا مصنوعات بشری

جاذبه‌های گردشگری قشم به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل جلب شدن توجه گردشگران، به گونه‌ای جذب کننده است که ببیننده را وادار به کنکاش در حتی گوشه‌ها و نقاط کور به ظاهر با دسترسی سخت؛ می‌کند. از میان این همسایه‌های مجذوب کننده دریای بی‌قرار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جزایر ناز :

آنچه که سواحل نیلگون جزایر نازِ قشم را در برابر دیگر سواحلی که دیده‌اید متمایز می‌کند، تلاقی سه صخره بیرون از دل آب‌ها به میانه تل درخشانی از شن یا همان دوکرده محلی‌هاست. از دیگر تمایزات این بخش از عجایب هفتگانه ژئوپارک قشم می‌توان به پیاده روی بر ساحل، هنگام پس‌روی آب در هنگامه جذر جهت تماشای لارک رویایی اشاره کرد. همچنین با داشتن حق انتخاب در نوع نگرشتان می‌توانید تفریح سنتی شترسواری یا آفرود سواری بر حاشیه سواحل درخشان ناز را برگزینید.

تنگه چاه‌کوه:

این دره که به تعبیری نمونه‌ایست زمینی از سیارات دیگر در نتیجه فرسایشات سنگ‌‌ها منظره به جدّ دلبربا ایجاد کرده است. این مکان گردشگری که نتیجه برخورد دو صخره و در نتیجه ایجاد دره‌هایی مرموز و اعجاب انگیز است نه تنها به عنوان یکی از جاذبه‌های جزیره قشم بلکه با همراهی دره ستارگان یکی از دیدنی‌های ملی ایران است.

دره ستارگان:

این بخش از متعلقات جزیره قشم نیز از آن‌دسته جاذبه‌هاییست که برای شما تداعی کننده سیارات دیگر است. از دلایل نامگذاری این منطقه یک باور بومی‌ست که طبق ان این منطقه در نتیجه سقوط ستاره‌ای به دره‌ها تبدیل شده است. در پس گذر از زیبایی‌های غارهای خربس و ساحل طلایی شما به این سرزمین زیبایی‌های مرموز می‌رسید.

غار خربس:

همان‌طور که ذکر شد جزیره قشم دارای تاریخی پرفراز و نشیب به قدمت ساسانیان تاکنون است. روستای خربس نیز از این قاعده مستثنی نیست و در هنگامه عصر ساسانیان رونقی قابل توجه داشته است. در اطراف این روستا، تپه‌های مرجانی کوتاه و بلندی که پیچک وار به دور روستا پیچیده‌اند مشاهده می‌شوند. در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری، دیدن غارهای ایجاد شده در دل این تپه‌ها شگفت انگیز است.

چاه‌های طلا یا تل آب:

چاه‌های تل آب که از دوره هخامنشیان تاکنون میهمان ۷۰ کیلومتری جزیره قشم‌اند؛ هم اکنون نیز هرساله پذیرای گردشگرانی‌اند که می‌توانند در کنار این چاه‌ها قلعه نادری را هم مشاهده کنند.

جزیره هنگام:

برای رسیدن به دلفین‌های مشابه نماد هرمزگان باید سوار قایق‌هایی از قشم شده و پس از تابش انوار طلایی خورشید بر شن‌های درخشان و نورانی و آب‌های نیلگونی که در نهایت زیبایی حامل صدف‌های رنگارنگ است، بار دیگر در برابر اعجاب این سرزمین شگفت‌ زده شوید.

جنگل‌های حرا

این جنگل‌ها به عنوان نمونه‌ای از کمیاب‌ترین پدیده‌هاست که هم‌اکنون مورد حفاظت و ثبت شده در یونسکو است. درخت‌های همیشه سبز حرا که در هنگامه مد تا گلوگاه در آب‌های امتداد یافته از دریاهای نیلگون‌اند، فرو می‌رود؛ درختی است شورزی که شوری آب را گرفته و به طور طبیعی آب را تصفیه و شیرین می‌کند. علاوه بر قایق سواری شما می‌توانید شاهد پرندگان مهاجری باشید که این جزیره را برای سکونت خود می‌گزینند. تمامی موارد ذکر شده جزئی از اعجاب‌های هفتگانه قشم بودند که به عنوان اولین و تنها ژئوپارک ثبت جهانی شده کشور با دارایی به گوناگونی انواعی از خزندگان، پرندگان، حشرات و…..می‌توان یاد کرد.

غذاهای محلی:

قشم نیز مانند سایر سرزمین‌های کوچکِ سرزمین بزرگمان ایران دارای غذاهای اختصاصی و ناب است که به دلیل همسایگی با دریا، ماهی جز جدایی ناپذیر از آن‌هاست.

برنج دیشو:

اهالی قشم شیره خرما را جوشانده و پس از آن برنج را اضافه کرده، منتظر می‌مانند تا آب آن تبخیر شود و در آخر با ماهی سرو می‌کنند‌.

ماهی برشته:

همانطور که گفته شد بهترین و ارجح‌ترین گزینه برای قشمی‌ها ماهیست و بالطبع آن‌ها ماهی‌های بومی را با پیاز، شوید، دارچین گشنیز، انواع ادویه‌ها و… پر کرده و به صورت شکم‌پر سرو می‌کنند.

تعداد زیادی غذای محلی دیگر نیز وجود دارد که میتوانید در هنگام سفر، لذت چشیدن آن‌ها را امتحان کنید.

بازارها:

از آنجا که جزیره قشم در منطقه استراتژیک هرمزگان قرار دارد؛ اسکله‌هایش مقصد بسیاری از کشتی‌ها و لنج‌های باربری است که در نتیجه بازارهای مدرن و سنتی‌ای را پدید آورده‌اند که در جداره اسکله‌ها قرار گرفته و علاوه بر اینکه در این بازار خریدی دلچسب را تجربه کرد، می‌توان از لذت گردشگری در اسکله‌ها و مشاهده غروب رویایی سواحل خلیج همیشه فارس بهره‌مند شد. در خاتمه اطلاعات ضروری قشم را در اختیارتان قرار می‌دهیم:

بهترین زمان سفر به قشم:

نظر به جنوبی بودن این جزیره، نتیجتا فصل تابستان گرم‌ترین و فصل زمستان خنک‌ترین دمای هوایی را داراست.

کد قشم: ۰۷۶

فاصله از تهران:۱۲۷۶ کیلومتر از تهران تا بندرعباس

مدت زمان سفر تا بندرعباس:

۱۴ ساعت سفر زمینی

حدود به ۱۹ ساعت سفر توسط قطار

۱ ساعت و ۳۰ دقیقه سر با وسیله نقلیه هوایی

قشم گردی

سایت قشم‌ گردی با داشتن کادری بومی و مجرب می‌تواند به عنوان ارجح‌ترین انتخاب شما برای داشتن سفری رویایی و به‌یادماندنی باشد. در چارت خدمات این مجموعه شما از هرلحاظ به بهترین نوع از انواع خدمات دسترسی خواهید داشت. با نظر به بومی بودن کادر متعهد این مجموعه شما خریدی هوشمندانه‌تر از بازارهای متنوع قشم، لذت اقامت در تفرجگاه و استراحتگاه‌های دلچسب، رستوران‌ها ‌و غذاخوری‌های مورد اطمینان، پاکیزه و بهداشتی و به طور اجماعی سفری مقرون به صرفه، دلپذیر و مطبوع به جزیره زیبای قشم تجربه خواهید کرد‌. سایت قشم گردی همواره آماده خدمت‌رسانی به هموطنان عزیز و توریست‌ها می‌باشد.

بدون نظر

ورود