چرا پشه ها هنگام خواب نزدیک گوش ما آواز می خوانند و راه چاره چیست؟

چرا پشه ها هنگام خواب نزدیک گوش ما آواز می خوانند و راه چاره چیست؟

در حالی که تنها پشه های ماده از خون انسان تغذیه می کنند، هم پشه های نر و هم پشه های ماده می توانند صدا وز وز ناخوشایندی را تولید می کنند که ما را در طول شب بیدار نگه می دارند. با این وجود آن ها این کار را تنها به دلیل اینکه بخواهند شما را آزار دهند انجام نمی دهند و دلایل محکم خود را برای این کار دارند. در ادامه این موضوع می خواهیم شما را با ماجرای آواز خواندن پشه ها و روش هایی برای خلاص شدن از دست وز وز این حشرات ناخوشایند آشنا کنیم.

در حالی که تنها پشه های ماده از خون انسان تغذیه می کنند، هم پشه های نر و هم پشه های ماده می توانند صدا وز وز ناخوشایندی را تولید می کنند

پشه ها به سمت چرک گوش جذب می شوند

بر اساس مطالعات علمی، پشه ها به مناطق بودار بدن جلب می شوند. وقتی که می خوابیم، معمولاً بدنمان را با پتو می پوشانیم و روی صورتمان را باز می گذاریم. گوش ها یکی از کثیف ترین نقاط بدن هستند و شاید به همین دلیل باشد که پشه ها بیشتر در اطراف گوش هایمان سروصدا می کنند.

 صدایی که از زدن بال های پشه ها به هم تولید می شود

اگر چه صدای پشه ها به یک آواز ناخوشایند شبیه است اما در واقع آن ها در حال رقص و پایکوبی در اطراف گوش ما هستند و نه آواز خواندن. این صداها از به هم زدن سریع بال پشه ها تولید می شود که بیش از ۲۵۰ بار در ثانیه به هم می خورند. همچنین دانشمندان دریافته اند که پشه ها از طریق ایجاد صدا با هم ارتباط برقرار می کنند و همین صدا را نیز برای جفت یابی به کار می گیرند.

در حالی که تنها پشه های ماده از خون انسان تغذیه می کنند، هم پشه های نر و هم پشه های ماده می توانند صدا وز وز ناخوشایندی را تولید می کنند

 گرمای بدن، پشه ها را جذب می کند

پشه ماده در جستجوی غذا برای تغذیه تخم هایش، با شناسایی گرما و عرق بدن، انسان را پیدا می کند. دی اکسید کربنی که ما در هنگام خواب و از طریق تنفس بیرون می دهیم پشه ها را به سمت سر ما جذب می کند و این یکی دیگر از دلایلی است که صدا وز وز پشه ها را در نزدیک گوشمان می شنویم.

چطور می توان خوابی راحت و بدون اذیت و آزار پشه ها داشت

  • در هنگام خواب لباس های با رنگ روشن بپوشید زیرا پشه ها به لباس های تیره جذب می شوند
  • برای تمیز کردن عرق بدن، قبل از خواب دوش بگیرید
  • از نوشیدن نوشیدنی های الکل دار قبل از خواب بپرهیزید
  • جایی بخوابید که جریان هوا تند باشد
  • گیاهانی مانند اسطوخودوس، رزماری و سنبل الطیب در اتاق قرار دهید زیرا پشه ها را دور می کنند.

بیشتر بخوانید: وقتی پشه نیش مان می زند دقیقاً چه اتفاقی در بدن مان می افتد؟

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود