تلاش‌ها برای باز کردن کانال سوئز ادامه دارد

تلاش‌ها برای باز کردن کانال سوئز ادامه دارد

پس از گذشتن سه روز از به گل نشستن کشتی بزرگی که کانال سوئز را بسته، همچنان تلاش‌ها برای آزادسازی آن ادامه دارد. البته تاکنون تمام این تلاش‌ها بی‌اثر بوده و نتیجه‌ای در بر نداشته است. منابعی در اداره کانال سوئز خبر از لایروبی اطراف کشتی خبر داده‌اند. آن‌ها امیدوارند با کمک جزر و مد بعدی و بتوانند این کشتی عظیم را تکان دهند و کانال سوئز را باز کنند. البته منابع ذکر شده زمان مشخصی را در مورد انتقال این کشتی پیش‌بینی نمی‌کنند.

روز شنبه اسامه ربعه، رئیس اداره کانال سوئز خاطر نشان کرد: «ده قایق تلاش کردند تا این کشتی را بوکسل کنند که بخاطر حجم بزرگ و تعداد کانتینرهای موجود در آن وضعیت بسیار پیچیده‌ای رقم خورده است.» او افزود: «تعداد کشتی‌هایی منتظر باز شدن و عبور از کانال هستند هر روز بیشتر شده و تاکنون به عدد ۳۲۱ رسیده است.»

مالک ژاپنی کشتی اِوِر گیون بخاطر این اتفاق و مسدود سازی کانال سوئز و اختلال در تجارت جهانی از همگان عذرخواهی کرده است. او گفته است که در حال انجام تمام تلاششان برای خارج کردن کشتی از این وضعیت هستند. این کشتی از سمت دریای سرخ که باریکترین قسمت کانال است، این راه را مسدود کرده است.

مسدود شدن کانال سوئز توسط این کشتی باعث شده تا کالاهایی به ۱۰ میلیارد دلار در این کانال ماندگار شود. همچنین گفته می‌شود هر چقدر در باز شدن کانال سوئز تاخیر ایجاد شود، تامین کالاها نیز به همان نسبت تاخیر خواهد داشت.

کانال سوئز آب راهی در مصر است که ۱۹۲ کیلومتر طول دارد و دریای مدیترانه را به دریای سرخ وصل می‌کند. احداث این کانال در سال ۱۸۶۹ انجام گرفت.

گفتنی است کشتی اور گیون که ۴۰۰ متر طول دارد و ۲۰۰ هزارتن وزن دارد پس از طوفان شدیدی و وزش باد از مسیر خود خارج شد و به صورت اریب قرار گرفت که راه عبور خروج بین کانال را بست. این اتفاق در تاریخ ۱۵۰ ساله این کانال بی سابقه خوانده شده است.

بدون نظر

ورود