نگاهی به تصاویر مکان‌های دیدنی دنیا که در «ساعت زمین» یک ساعت به خاموشی فرو رفتند

نگاهی به تصاویر مکان‌های دیدنی دنیا که در «ساعت زمین» یک ساعت به خاموشی فرو رفتند

شهرهایی در سرتاسر دنیا به خاطر گرامیداشت روز زمین چراغ‌های خود را خاموش کردند. اغلب مکان‌های دیدنی در بسیاری از شهرها در روز شنبه به مدت یک ساعت به خاموشی فرو رفتند. هدف این کار یادآوری تغییراتی است که انسان‌ها بر روی کره زمین از طریق آب و هوا، آلودگی، تولید پلاستیک و تولید غذا اعمال کرده‌اند. کاخ وست مینستر و چرخ و فلک لندن که به چشم لندن معروف است از مکان‌هایی بودند که به این بزرگداشت سالانه پیوسته و یک ساعت خاموشی را تجربه کردند.

رهبر این کمپین در یک مصاحبه گفت: «من معتقدم استفاده از منابع تجدید پذیر، انتخاب رژیم غذایی بدون گوشت، خرید وسائل دسته دوم و اجازه رشد گل‌های وحشی می‌تواند به سبز ماندن زمین کمک کند.» آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در یک توییت از تمامی مردم در دنیا خواسته بود تا برای بزرگداشت روز زمین از ساعت ۸:۳۰ شب به وقت محلی تمام چراغ‌های خود را به مدت یک ساعت خاموش کنند.

سر لیندسی هویل، سخنگوی مجلس عوام انگلیس می‌گوید: «این خبر بسیار خوبی است که پارلمان بار دیگر در کمپین ساعت زمین شرکت می‌کند و همراه با بقیه شهرها به آگاهی در مورد تغییراتی اقلیمی که کره زمین به آن دچار شده است، کمک می‌کند.» او ادامه می‌دهد: «این نشان دهنده تعهدی است که ما نسبت به پایداری انرژی در دنیا داریم و در کاهش مصرف انرژی کاری که از دستمان بر می‌آید را انجام می‌دهیم.»

از سال ۲۰۰۷ که این کمپین به راه افتاده است میلیون‌ها نفر در ۱۸۰ کشور در دنیا با آن سر و کار داشته‌اند و برای حمایت از زیستگاهشان چراغ‌های خود را خاموش کرده‌اند. امسال نیز مردم با ارسال تصاویری مربوط به ساعت  زمین در شبکه‌های اجتماعی، مانند سال‌های پیش از این کمپین حمایت کردند.

ساعت زمین رویدادی است که توسط بنیاد جهانی طبیعت (WWF) سازماندهی می‌شود. افراد با خاموش کردن یک ساعته وسائل الکتریکی خود، نیاز به مصرف کم و نگه‌داری انرژی را به یکدیگر گوشزد می‌کنند. این اتفاق برای اولین در سال ۲۰۰۷ رخ داد و ۲.۲ میلیون نفر از مقیمان سیدنی چراغ‌های غیرضروری خود را خاموش کردند. در ایران نیز برای اولین بار در سال ۱۳۹۰ با خاموش کردن برج میلاد به مدت یک ساعت این بزرگداشت صورت گرفت. سپس در سال‌های بعد علاوه بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی و سه پل اصفهان، پل سفید اهواز، میدان شهرداری رشت، کاخ شهرداری تبریز، ساختمان مرکزی شهرداری مشهد و پل قوسی کرمانشاه نیز به این کمپین پیوستند.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به شگفت‌انگیزترین برج‌های ساعت‌ در دنیا

 

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • amir فروردین ۹, ۱۴۰۰

    آقای محمد سرپناه میتونم بپرسم چرا از کشور خودمون نذاشتین؟ چون هم برای برج میلاد هم آزادی این اتفاق افتاد شما هم شدین تلویزیون من وتو یا اینکه شما هم مثل خبرگذاری های دیگه حوصله نداشتین برید یه عکس بگیرید تا یکی حداقل به دنیا نشون بده ایران فقط چهارتا خونه کاهگلی نیست.و همچین توی مطلب شگفت انگیزترین ساعت های دنیا اشاره ایی به ساعت شگفت انگیز میدان ساعت تبریز نکردید، متاسفم واقعا