اعلام شرایط دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

اعلام شرایط دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

شرایط دریافت کارت اعتباری سهام عدالت توسط مدیر پروژه کارت های اعتباری شرکت سپرده گذاری مرکزی تشریح شد.

سمیه محمدی مدیر پروژه با بیان اینکه رونمایی از کارت اعتباری سهام عدالت توسط مراجع بالادستی صورت گرفته است، اظهار کرد: «برخی بانک ها زیرساخت ها را پیاده سازی و برخی پیاده سازی نکردند. تا قبل از ایام نوروز دو بانک ملی و تجارت زیرساخت های لازم را پیاده سازی کرده بودند و تا دو هفته مانده به سال نو بیش از ۳۰۰۰ درخواست از سوی مشمولان سهام عدالت که روش مستقیم یا روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، به سمت شرکت سپرده گذاری ارسال و توثیق آن انجام شد.»

وی در ادامه گفت: «در اعطای کارت اعتباری سهام عدالت نکاتی وجود دارد که سهامداران باید دقت کنند. نخست آنکه، سهام دارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، حتی اگر یک سهم هم از پرتفوی سهام عدالت خود فروخته باشند، نمی‌توانند کارت اعتباری دریافت کنند. نکته دیگر اینکه اگر یک مرجع قانونی به شرکت سپرده گذاری نامه داده باشد که بر اساس آن سهام فرد توقیف شده باشد، آن فرد نمی‌تواند کارت اعتباری دریافت کند.»

کارت اعتباری سهام عدالت

محمدی با تأکید بر اینکه فرایند تسهیلات کمی زمان‌بر است، گفت: «این فرایند در بانک های ملی و تجارت به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و نیاز نیست سهامدار مراجعه حضوری داشته باشد. البته سهامدار حتماً باید در سامانه سجام ثبت نام کرده باشد.»

مدیر پروژه کارتهای اعتباری شرکت سپرده گذاری مرکزی ادامه داد: «کارت اعتباری هم فیزیکی نیست بلکه نشان بانک و نوعی دسترسی است. برای مثال فردی که از بانک ملی کارت اعتباری سهام عدالت دریافت کرده است، می‌تواند به فروشگاه طرف قرارداد بانک ملی مراجعه و خرید کند. فردی که بانک تجارت را انتخاب کرده است هم می‌تواند به هر فروشگاهی مراجعه کند.»

وی در پاسخ به این سؤال که آیا فقط دو بانک مذکور کارت اعتباری سهام عدالت را صادر می‌کنند، گفت: «با مابقی بانک ها هم تفاهم نامه منعقد شده است. کار حساس و زمان‌بری است و بانک ها باید جوانب و ریسک‌ها را بسنجند که همین موضوع سرعت کار را کند می‌کند. حدود ۱۰ بانک کار را به صورت موازی پیش می‌برند و مشمولان هم بین بانک‌ها حق انتخاب دارند. البته افرادی که روش مستقیم را برگزیده‌اند باید گزینه تغییر کارگزار ناظر را فعال کنند.»

به گفته ی محمدی به طور کلی ۶۰ درصد دارایی سهامداران قابل معامله است و بانک بر مبنای همین ۶۰ درصد کارت اعتباری صادر می‌کند.

او تأکید کرد که شماره موبایل فرد خواهان کارت اعتباری باید با نام خود فرد مطابقت داشته باشد و اطلاعاتی که در بانک ثبت کرده است باید کامل و جامع باشد. شماره تلفن ۱۵۶۹ نیز به طور شبانه روزی پاسخگوی سوالات مشمولان است.

مشمولان سهام عدالت می‌ توانند تا ۶۰ درصد از ارزش سهام عدالت خود را کارت اعتباری دریافت و با مراجعه به مراکز خرید از آن استفاده کنند. تفاوت اصلی کارت اعتباری سهام عدالت با کارت‌ های اعتباری خرید کالا این است که دارندگان این نوع کارت‌ ها می‌توانند به جای خرید کالا درخواست وام خرد از بانک‌ ها کنند.

آغاز پرداخت وام به مشمولان سهام عدالت از ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۹ آغاز شد. مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات سه ساله است و هیچگونه مدرک یا ضامنی غیر از مدارک هویتی نیاز نیست و سهام عدالت ضامن این وام خواهد شد.

از آنجایی که با کارت اعتباری سهام عدالت امکان خرید نیز وجود دارد، در صورت برگشت مبلغ استفاده‌‌ شده تا ۲۹ روز سود به آن تعلق نخواهد گرفت. درغیر اینصورت پول دریافت‌ شده، به وام ۳ ساله تبدیل خواهد شد و سود ۱۸ درصد به آن تعلق خواهد گرفت.

اگر سهامداران نتوانند به تعهدات خود در خصوص بازپرداخت تسهیلات ارائه شده عمل کنند، سهام عدالت آن ها توسط بانک به فروش خواهد رسید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود