۶ ویژگی سیستم آموزشی کشور ژاپن که باعث موفقیت دانش‌آموزان می‌شود

۶ ویژگی سیستم آموزشی کشور ژاپن که باعث موفقیت دانش‌آموزان می‌شود

در ژاپن، مدرسه یکی از مهمترین مکان‌هایی است که هر ژاپنی در زندگی خود آن را تجربه می‌کند. ژاپنی‌ها ۲۱۰ روز را در مدرسه‌هایشان حضور دارند که این رقم در آمریکا ۱۸۰ روز است. با وجود این که شباهت‌هایی بین سیستم آموزشی ژاپن و باقی کشورها وجود دارد اما وجود چندین جنبه از سیستم آموزشی ژاپن، این کشور را در بحث آموزش از بین دیگر کشورها جدا می‌کند. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به این جنبه‌های مثبت سیستم آموزشی ژاپن بیندازیم پس با ما همراه باشید.

۱- ژاپنی‌ها تا کلاس چهارم امتحان نمی‌دهند

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما واقعیت دارد. مدارس در ژاپن اخلاق را مهم‌تر از دانش می‌دانند. هدف آن‌ها در ۳ سال اول تحصیل کودکان ایجاد شخصیت فرزندان و نهادینه کردن رفتار متناسب در آنان است نه ارتقای سطح سواد آن‌ها. آن‌ها در طی این دوران یاد می‌گیرند چگونه سخاوتمند، همدل و دلسوز باشند. همچنین به آن‌ها آموخته می‌شود تا چگونه به یکدیگر احترام بگذارند و رابطه خوبی با طبیعت و حیوانات داشته باشند.

۲- دانش‌آموزان ژاپنی خودشان مدرسه را تمیز می‌کنند

در ژاپن بچه‌ها مسئول تمیزی کلاس و وسائل خودشان هستند و این در حالی است که باقی مدارس در دنیا از مستخدمان و کارکنانی برای تمیزی و مرتب نگه داشتن مدارس استفاده می‌کنند. سیستم آموزشی ژاپن باور دارد نظافت به کودکان ژاپنی می‌آموزد که چگونه به یکدیگر کمک کنند و کار تیمی انجام دهند. با تمیز کردن وسایل و بقیه مکان‌های مدرسه ژاپنی‌ها نحوه احترام به یکدیگر را نیز می‌آموزند.

۳- دانش‌آموزان همراه با معلمشان در کلاس غذا می‌خورند

در کشورهای دیگر دیدن این که معلم همراه با دانش‌آموزان بر سر سفره غذا نشسته‌اند شاید کمی عجیب و دور از ذهن به نظر برسد اما در ژاپن از این کار برای بهتر شدن روابط بین معلم و دانش‌آموزان استفاده شده است. هنگام صرف غذا گفتگوی واقعا مفیدی می‌تواند شکل بگیرد که منجر به ایجاد روابط نزدیک می‌شود. همچنین مدارس ژاپن با نظارت بر غذای دانش‌آموزان از نوع غذای مصرفی آن‌ها مطمئن می‌شوند.

۴- آن‌ها در کارگاه‌های بعد از مدرسه شرکت می‌کنند

کارگاه‌های بعد مدرسه یکی از موارد بسیار محبوب در بین دانش‌آموزان ژاپنی است. در آنجا دانش‌آموزان می‌توانند موارد جدیدی نسبت به ساعات حضور در مدرسه خود یاد بگیرند. کلاس‌ها در عصر برگزار می‌شود و بیشتر دانش‌آموزان ژاپنی در این برنامه‌ها شرکت می‌کنند تا بتوانند در یک دبیرستان متوسطه خوب تحصیل کنند. و برخلاف بسیاری از دانش‌آموزان در دنیا، ژاپنی‌ها در روزهای آخر هفته و تعطیلات نیز تحصیل می‌کنند.

۵- به غیر از سایر دروس، دانش‌آموزان ژاپنی شعر و خوشنویسی را می‌‎آموزند

خوشنویسی ژاپنی که به آن شودو نیز گفته می‌شود شکلی از هنر است که ژاپنی‌ها در آن به نوشتن حروف زبانشان به شکل زیبا و خلاق می‌پردازند. هایکو همچنین شکلی از شعر است که در ادبیات ژاپن رواج دارد و برای انتقال احساسات عمیق به خواننده از آن استفاده می‌شود. هر دوی این کلاس‌ها به دانش‌آموزان ژاپنی می‌آموزد که به سنت‌های دیرینه خود احترام گذاشته و قدر فرهنگ خود را بدانند.

۶- تقریبا همه دانش‌آموزان باید یونیفرم مدرسه را تنشان کنند

این کار در ژاپن بدین منظور انجام می‌شود که دانش‌آموزان حضور در یک اجتماع را حس کنند. لباس هماهنگ اجازه می‌دهد تا دانش‌آموزان به سمت یادگیری و پیشرفت سوق پیدا کنند.

 

بیشتر بخوانید:

چرا ژاپنی ها روی زمین می خوابند و این کار چه فوایدی دارد؟

 

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
یک نظر

ورود

 • احمدیی اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰

  غذا رایگان نیست. کلاسهای بعد مدرسه رایگان نیست. خوشنویسی رایگان نیست.
  یونیفورم رایگان نیست.
  من مستندشو دیدم . یه انگلیسی یا امریکایی بود ژاپن زندگی میکرد.
  پول غذا رو به صورت ماهانه والدین میدن. والدینی که درامدشون از یه حدی پایین باشه لازم نیست پول غذا رو بدن و شهرداری پولشو میده. یونیفورم هم همینطوره.
  کلاسهای اموزشی هم دو نوع رایگان و پولی داره. رایگان معمولا خوشنویسی یا ورزش هست. پولی هم شمشیر بازی کاراته و این چیزا.
  مدرسه شون یک شیفت نیست. از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۴ عصر مدرسه میرن. چون مدرسه هاشون مختلط هست هزینه هاشون کمه.