شکل و رفتار پاهای شما چه بیماریهای از درون شما را آشکار می‌سازد؟

شکل و رفتار پاهای شما چه بیماریهای از درون شما را آشکار می‌سازد؟

کووید-۱۹ از زمان شیوعش مشکلات بسیار زیادی را به وجود آورده است. با این که خیلی‌ها به اندازه کافی خوش شانس بودند تا از شر ویروس در امان بمانند، شرایط قرنطینه میلیون‌ها نفر را از نظر روحی، جسمی و عاطفی آسیب پذیر کرده است. از مشکلاتی مانند کمر درد و افزایش وزن گرفته تا اضطراب و افسردگی همگی از مشکلاتی است که در سال قرنطینه نصیب انسان‌های این دوره شده است.

حال متخصصین با پدیده‌ای جدید به نام «پای قرنطینه» روبرو شده‌ و در مورد مشکلات آن اعلام خطر کرده‌اند. این پدیده مربوط به استفاده زیاد از دمپایی معمولی و لاانگشتی یا راه رفتن بصورت پابرهنه است. یکی از این متخصصین می‌گوید: «پوشیدن همیشگی دمپایی می‌تواند مشکلاتی را برای پا ایجاد کند. خیلی از افراد هنگامی که پایشان درد می‌گیرد سعی می‌کنند خودشان به مداوای خودشان بپردازند.» او ادامه می‌دهد: «مردم فکر می‌کنند در این ایام قرنطینه مطب‌ها و کلینیک‌هایی که برای مداوای پا وجود دارند بسته هستند. اما اینگونه نیست و ما باز و آماده کمک‌رسانی به مردم هستیم.»

مشکلاتی که در بالا به آن اشاره شد تمام مشکلاتی نبود که به پای شما مربوط می‌شود. یکی دیگر از متخصصین می‌گوید توجه به کف پایتان می‌تواند به شما برای تشخیص بیماری‌های دیگر مانند آرتروز، پیری، دیابت و بیماری‌های قلبی کمک کند. حال در ادامه به مشکلات و مریضی‌هایی که پاها از آن خبر می‌دهند نگاهی می‌اندازیم.

انحراف شست

علل: کفش نامناسب، ژنتیک، آرتروز

۹۰ درصد این بیماری در زنان اتفاق می‎‌افتد. گفته می‌شود دلیل آن ژنتیک است که با پوشیدن کفش نامناسب سرعت پیشرفت بیماری تشدید می‌یابد. درمان این بیماری بیشتر نگهداری و محافظت از آن است و دکترها پوشیدن کفش با پنجه پهن و کف طبی را پیشنهاد می‌کنند.

درد در قوس و پاشنه پا

علت: ماندن در قرنطینه

همانطور که در بالا هم در مورد آن صحبت کردیم، پیاده روی طولانی با پای برهنه و نیز دمپایی‌های نامناسب می‌تواند به دردهای پا بینجامد. اگر چنین مشکلاتی دارید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کلینیک‌ها و متخصصین مربوط مراجعه کنید.

ترک کف پا

علت: پیری

ترک پاشنه پا معمولا پس از کمبود رطوبت در پوست به وجود می‌آید. این اتفاق با افزایش سن ما اتفاق می‌افتد و پوست ما خشک و خشک‌تر می‌شود. بسیاری از مردم هزینه‌های زیادی برای خرید کرم‌هایی برای صورت و بدنشان می‌کنند اما آن‌ها پاشنه خود را از یاد می‌برند که باعث خشکی این ناحیه از پا می‌شود. اگر پایتان ترک برداشته است می‌توانید از محصولات بهداشتی مربوط به این قسمت از پا استفاده کرده و این ناحیه از پایتان را مرطوب کنید.

ورم پا

علل: لخته شدن خون، دیابت، قلب، کبد، ریه

پاهای شما ممکن است در اثر هوای گرم یا نشستن به مدت طولانی ورم کنند اما در مواردی خاص این اتفاق ممکن است نشانه مشکلات جدی‌تری را نشان دهد. اگر ورمی به اندازه غیر معمول بر روی پای خود مشاهده کردید سریعا به دکتر خود مراجعه کنید خصوصا اگر مشکلاتی مانند دیابت و بیماری قلبی دارید.

زخم روی پا

علل: کفش نامناسب، دیابت، چاقی

وقتی پوست در مقابل فشار و اصطکاک قرار گیرد زخم می‌شود پس این یکی از عواملی است که سلامت پاها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. البته این مشکل بخاطر نپوشیدن کفش در ایام قرنطینه بسیار کمتر شده است. البته بعضی اوقات هم این زخم‌ها از چاقی و دیابت ناشی می‌شوند.

پوسته پوسته شدن پاها

علل: عفونت‌های قارچی، دیابت

این بیماری به علت حضور افراد در استخرهای شنا و سالن‌های بدنسازی بسیار شایع بوده است اما اکنون و به علت قرنطینه خانگی موارد آن بسیار کمتر شده است. خوشبختانه درمان این بیماری بسیار راحت است و با درمان‌های ضد قارچ می‌توان از شر آن خلاص شد.

بیشتر بخوانید:

دانشمندان از رابطه مستقیم سلامت پاها و مغز می‌گویند

منبع: thesun
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود