آخرین پیام صوتی مهشاد کریمی خبرنگار قربانی سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

آخرین پیام صوتی مهشاد کریمی خبرنگار قربانی سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران
۳ نظر

فایلی در فضای مجازی منتشر شده که گفته می شود آخرین پیام صوتی مرحومه مهشاد کریمی ، خبرنگار، پیش از سفرش به سوی دریاچه ارومیه است، سفری که به مرگ او و یک بانوی جوان خبرنگار دیگر انجامید.

غروب چهارشنبه دوم تیر ماه مهشاد کریمی، خبرنگار محیط زیست ایسنا و ریحانه یاسینی، خبرنگار ایرنا که هر دو متولد دهه ۷۰ بودند، در حادثه ی واژگونی اتوبوس حامل خبرنگارانی که برای تهیه ی گزارش از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعزام شده بودند، جان خود را از دست دادند، حادثه ای که چندین مصدوم نیز برجای گذاشت و به دلیل ترمز نداشتن اتوبوس رخ داده بود.

مهشاد کریمی قرار بود همین روزها ازدواج کند و ریحانه یاسینی هم چند سالی از زندگی مشترکش می گذشت.

بهراد مهرجو، همسر ریحانه یاسینی، روز گذشته در توییتی نوشت: «پس از رفتن ریحانه خیلی‌ ها با نهایت محبت به من تسلیت گفتند. از مقامات دولتی تا رفقا و همکاران عزیزمان. فقط یک نفر و نهاد حتی زحمت یک تماس تلفنی را به خودش نداد: سازمان محیط زیست و عیسی کلانتری!»

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست روز شنبه در پاسخ به انتقادات وارده به این نهاد درباره ی معیوب بودن اتوبوس خبرنگاران، گفت «متأسفانه اتفاق است دیگر، می‌افتد.» این در حالی است که بر اساس روایت شاهدان عینی، استفاده از اتوبوس نامناسب یکی از دلایل وقوع این حادثه ی تلخ بوده است.

به گفته ی عیسی کلانتری، این اتوبوس تحت اجاره ی یک کارخانه ی سیمان بوده که در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفته بود، با این حال کلانتری مدعی است اتوبوس استاندارد بوده و معاینه فنی نیز داشته و حتی در سفر اسحاق جهانگیری هم از همین وسیله استفاده شده بود.

رئیس سازمان محیط زیست حتی حاضر به عذرخواهی در مورد نحوه نشستنش در برابر مصدومان داغ دیده نشد، رفتاری که انتقادات زیادی به او در شبکه‌ های اجتماعی وارد کرده بود. کلانتری در پاسخ، همه ی انتقادات را «مزخرف» خواند و مدعی شد همیشه اینگونه می‌ نشیند، ادعایی که البته از سوی کاربران فضای مجازی با انتشار تصاویر نشستن مؤدبانه ی او، رد شد.

او در پاسخ به سؤال خبرنگاری که به او گفت انتظار می رود عذرخواهی کند، گفت: «چه عذرخواهی؟ برای چه؟ چه اتفاقی افتاده که عذرخواهی کنم؟»

این حادثه ی تلخ اما تنها اتفاقی نیست که کلانتری حاضر به پذیرفتن مسئولیت آن نشده است. کلانتری به خاطر عملکرد خود در زمینه ی جنگلداری نیز عذرخواهی نکرده است. تنها در سال ۹۶، ۲۴۰ فقره آتش سوزی در جنگل‌های ایران رخ داد. در سال ۹۶، جنگل‌ های زاگرس خوزستان در صدر فهرست سیاه قرار گرفت به طوری که در ۳ ماهه ی ابتدایی آن سال ۲۵۰ هکتار از جنگل‌ های تحت مدیریت سازمان محیط زیست دچار حریق شد. وسعت آتش‌سوزی‌ های جنگل‌ های شمالی کشور در فروردین ۹۷ در ۱۰ سال گذشته بی‌ سابقه بود و در ۴ ماهه ی نخست آن سال اعلام شد که ۶۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ ها و مراتع کشور رخ داده که ۲۰۰۰ هکتار از جنگل‌ های کشور را سوزانده است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست همچنین در مورد عملکردش در خصوص آب و هوای ناسالم کلانشهرها و مخصوصاً تهران بزرگ در زمستان ۹۷ و ۹۸، مظلومیت محیط‌بان‌ها مثل شهادت اخیر دو محیط‌بان زنجانی، حفاظت از گونه‌ های نادر حیوانی، پروژه‌ های ابهام آمیز و پرمخاطره ی انتقال آب و … نیز مسئولیتی قبول نکرده است.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.2 / 5. تعداد رای: 11

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

۳ نظر

ورود

  • من تیر 7, 1400

    اون سرباز هایی که تو زاهدان در اثر تصادف اتوبوس شهید شدند به اندازه این خبرنگاران آدم نبودند که هیچ خبری ازشون منتشر نمی‌کنید ؟ حداقل اسم هاشون رو بگید …

  • سارا تیر 8, 1400

    ایشالله سرعزیزات بیاد ببینم بازمیگی اتفاق هست دیگه چه میشود کرد یا اینجوری بشینی …دوتا جووون رفتن زیرخاک فقط غم ومصیبتش برای پدرومادرش میمونه وماندگاره

  • mazdak تیر 9, 1400

    ۶۰۰ فقره اتش سوزی در ۴ ماه میدونین یعنی چی???????????بزارین اینو اول بفهمم یعنی چی بعد اینکه اتوبوس از اول ترمز نداشت یا در حین حرکت ترمز بریده بوده اینا هم باهم خیلی خیلی خیلی فرق دارن. چرا ایران اینطوریه ? شد حکایت همون سه هزار میلیارد دلار که اخرشم حساب نکردیم ببینیم چند تومن میشه