۵ تغییر بزرگ در کنکور سراسری که از سال ۱۴۰۲ اجرایی خواهند شد

۵ تغییر بزرگ در کنکور سراسری که از سال ۱۴۰۲ اجرایی خواهند شد

طی روزهای گذشته در جریان نشست اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییرات گسترده ای در کنکور سراسری صورت گرفت که جزییات آن ها توسط دبیر شورا اعلام گردید. سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره گفته است: «در ابتدای جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای شورا حماسه پیروزی مردم در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخاب جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر رئیسی را تبریک گفتند و حجت السلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردند که همه ظرفیت‌های ملی برای دولت بعد آماده است و شورای عالی انقلاب فرهنگی هر نوع همکاری که در این زمینه نیاز باشد را انجام خواهد داد».

طی روزهای گذشته در جریان نشست اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییرات گسترده ای در نحوه برگزاری کنکور سراسری صورت گرفت

عاملی در ادامه افزود: «دستور این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بود و تصمیمات مهمی در این جلسه اتخاذ شد. تصمیمات این جلسه مهمترین تصمیمات ۵۲ سال گذشته در زمینه کنکور به حساب می‌آید». دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تغییر درصدها در کنکور سراسری افزود: «مصوبه اول مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود. تصمیم دوم این بود که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود، مصوبه سوم برگزار آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش آموزان ما برداشته شود و دانش آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت».

طی روزهای گذشته در جریان نشست اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییرات گسترده ای در نحوه برگزاری کنکور سراسری صورت گرفت

بدین ترتیب بزودی کنکور سالی دو بار برگزار خواهد شد که تغییری بزرگ در زمینه رویه برگزاری کنکور سراسری بعد از سال ها خواهد بود. مصوبه چهارم شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز این است که نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش آموزان می‌توانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند. به گفته عاملی، مصوبه پنجم در مورد اختیار دانشگاه ها بوده و بدین شرح است: «مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند».

طی روزهای گذشته در جریان نشست اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییرات گسترده ای در نحوه برگزاری کنکور سراسری صورت گرفت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی این رویکرد را عاملی موثر در اضطراب زدایی از داوطلبان کنکور سراسری به ویژه در رشته های پرمتقاضی دانست و مدعی شد که بدین ترتیب سطح کیفی سوالات کنکور بالاتر خواهد رفت. وی در پایان افزود که کنکور سراسری در سال جاری و سال ۱۴۰۱ بدون تغییر نسبت به گذشته بوده و مصوبات جدید از سال ۱۴۰۲ در کنکور اعمال خواهند شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • علیرضا تیر ۱۰, ۱۴۰۰

    یعنی تاثیر معدل کنکور ۱۴۰۱ مثل ۱۴۰۰ هست تغییر نمیکنه ؟؟

  • محمد تیر ۱۳, ۱۴۰۰

    این طرح افتضاحه
    کمکی هم به ایجاد عدالت آموزشی نمیکنه
    صرفا شرایط رو پیچیده تر میکنه