جایگاه پاسپورت ایران در رتبه بندی جدید سال ۲۰۲۱

جایگاه پاسپورت ایران در رتبه بندی جدید سال ۲۰۲۱

اگر قرار بود بازی های المپیک برای پاسپورت های عالم برگزار شود ژاپن نتنها میزبان این رقابت ها بود بلکه بدون تردید برنده کل رقابت می شد. شاخص پاسپورت هنلی که به صورت مستمر از سال ۲۰۰۶ میلادی قوی ترین پاسپورت های دنیا رصد میکرد تازه ترین رنکینگ و تحلیل خود را در این باره منتشر کرده که در ادامه جزئیات این گزارش را برایتان خواهیم گفت.

از آنجایی که این شاخص محدودیت های موقتی را برای رتبه بندی پاسپورت ها از نظر قدرت مسافرت به کشورهای مختلف در نظر نمی گیرد، ژاپن بار دیگر توانسته در این رتبه بندی جایگاه اول دنیا را در اختیار بگیرد چراکه با در دست داشتن پاسپورت این کشور، شهروندانش می توانند به ۱۹۳ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا یا ویزای فرودگاهی سفر کنند.

با این حال هنلی و شرکایش گزارش داده اند که در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ سفرهای جهانی صرفا ۱۲ درصد کل رفت و آمدها در دوران پیش از کرونا بود و در نتیجه اختلاف نظری و واقعی دسترسی به سفر که حتی از طریق قدرتمندترین پاسپورت های ۲۰۲۱ ارائه می شود قابل توجه خواهد بود.

در دنیای واقعی دارندگان پاسپورت های ژاپنی به لحاظ نظری حق دسترسی به کمتر از ۸۰ مقصد را دارند که با عربستان سعودی در جایگاه ۷۱ام این جدول برابری می کند (این در حالی است که به خاطر محدودیت های کرونایی شهروندان عربستانی در حال حاضر صرفا اجازه سفر به ۵۸ کشور دنیا را دارند).
در هر حال ده گانه قدرتمندترین پاسپورت های دنیا همچنان مانند سال گذشته است و سنگاپور جایگاه دوم پس از ژاپن را در اختیار دارد (با امتیاز ۱۹۲). پس از آن کره جنوبی و آلمان با امتیاز ۱۹۱ در جایگاه سوم قرار دارند که البته باز هم باید تایید کنید در دنیای واقعی این امتیازها به مراتب کمتر هستند چراکه به طور مثال دارندگان پاسپورت های سنگاپوری فعلا میتوانند به کمتر از ۷۵ کشور سفر کنند که این رقم با کشور قزاقستان که در جایگاه ۷۴ام است برابری میکند.
چین و امارات متحده عربی بیشترین صعود را داشته اند

شهروندان کشورهایی که واکسیناسیون موفقی داشته اند حالا به خاطر محدودیت های کرونایی دیگر کشورها اجازه سفر به کشورهای کمتری را دارند. انگلستان و آمریکا به همراه سوئیس، بلژیک و نیوزیلند مشترکا در جایگاه هفتم این جدول قرار دارند.
به لحاظ نظری دارندگان پاسپورت های انگلستان و آمریکا میتوانند به ۱۸۷ کشور بدون ویزا سفر کنند اما در واقعیت درهای تنها ۶۰ کشور به روی گردشگران این دو کشور باز است و از این لحاظ اتباع انگلستان و آمریکا هم رده شهروندان ازبکستان و رواندا قرار می گیرند.

طبق معمول همیشه هم بیشتر جایگاه های اول تا دهم این جدول به کشورهای اروپایی تعلق دارد و در این میان فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ و اسپانیا در جایگاه چهارم، اتریش و دانمارک در جایگاه پنجم و فرانسه، ایرلند، هلند، پرتغال و سوئد در جایگاه ششم قرار می گیرند. از نظر آزادی سفر اما بیشترین مقدار موفقیت از آن اتباع چین و امارات متحده عربی است.

از سال ۲۰۱۱ پاسپورت چین توانسته با ۲۲ پله صعود خود را از جایگاه ۹۰ به ۶۸ برساند و امارات متحده عربی از جایگاه ۶۵ به ۱۵ که این موفقیت نیز بیشتر مرهون تلاش های دیپلماتیک این کشورها در سراسر دنیاست و بدان معناست که شهروندان امارات حالا میتوانند آزادانه به ۱۷۴ کشور دنیا سفر کنند در حالی که این رقم در یک دهه پیش برابر ب ۶۵ کشور بود.

پاسپورت واکسن کووید

به گفته برخی تحلیلگران به نظر می رسد که صدور پاسپورت های کووید چندان هم در شاخص قدرتمندترین پاسپورت های ۲۰۲۱ بی تاثیر نبوده و گرچه بعید به نظر می رسد که در آینده دور کشورهای دمکراتیک دنیا داشتن این پاسپورت ها را اجباری کنند اما قطعا نداشتن این پاسپورت ها در رتبه بندی های بعد و ایجاد محدودیت سفر برای شهروندان موثر خواهد بود.

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال ۲۰۲۱

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا
کشورمان ایران جایگاه ۱۰۵ این جدول را در اختیار دارد و ایرانیان میتوانند به ۴۲ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند.

۱- ژاپن (امکان سفر به ۱۹۳ مقصد)

۲- سنگاپور (۱۹۲)

۳- آلمان و کره جنوبی (۱۹۱)

۴- فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ و اسپانیا (۱۹۰)

۵- اتریش و دانمارک (۱۸۹)

۶- فرانسه، ایرلند، هلند، پرتغال و سوئد (۱۸۸)

۷- بلژیک، نیوزیلند، سوئیس، انگلستان و آمریکا (۱۸۷)

۸- جمهوری چک، یونان، مالت و نروژ (۱۸۶)

۹- استرالیا و کانادا (۱۸۵)

۱۰ مجارستان (۱۸۴)

ضعیف ترین پاسپورت های دنیا در سال ۲۰۲۱

چندین کشور دنیا هم تنها به ۴۰ کشور دنیا با ویزای فرودگاهی دسترسی دارند که عبارتند از:

۱۰۸- کره شمالی (۳۸ مقصد)

۱۰۹- نپال (۳۸)

۱۱۰- فلسطین (۳۷)

۱۱۱- سومالی (۳۴)

۱۱۲- یمن (۳۳)

۱۱۳- پاکستان (۳۲)

۱۱۴- سوریه (۲۹)

۱۱۵- عراق (۲۸)

۱۱۶- افغانستان (۲۶)

کشورمان ایران در این فهرست جایگاه ۱۰۵ جدول را در اختیار دارد و ایرانیان میتوانند با پاسپورت خود به ۴۲ کشور دنیا که اسامی شان در ادامه آمده سفر کنند. این کشورها عمدتا در آفریقا و آمریکای جنوبی قرار دارند و بعضا جنگ زده هستند:

 

بیشتر بخوانید:

پاسپورت کرونا چیست و چه کشورهایی آن را مد نظر دارند

بدون نظر

ورود