این کارها را بعد از آفتاب سوختگی انجام ندهید

این کارها را بعد از آفتاب سوختگی انجام ندهید

روش های طبیعی زیادی برای درمان آفتاب سوختگی وجود دارد، مثل مالیدن خمیر سیب زمینی خام یا مقداری عسل به پوست. اما بعضی کارهای به ظاهر بی ضرر می توانند آفتاب سوختگی تان را تشدید کنند. حتی غذایی که می خورید یا لباسی که می پوشید هم یا به درمان آفتاب سوختگی تان کمک می کند یا آن را وخیم تر می کند.

در ادامه از کارهایی خواهیم گفت که بعد از آفتاب سوختگی نباید انجام شوند.

۱- استفاده از آلوئه ورای حاوی مواد افزودنی

گرچه استفاده از ژل آلوئه ورا به تسکین قرمزی پوست کمک می کند اما باید به نوع ژلی که به پوست خود می زنید هم توجه داشته باشید. برخی مواد مصنوعی مانند بنزوکائین یا لیدوکائین می توانند پوست را بیشتر تحریک و خارش آن را بیشتر کنند. متخصصان پوست توصیه می کنند برای درمان پوست آفتاب سوخته از مرطوب کننده های خالص آلوئه ورا استفاده کنید.

۲- پوشیدن لباس های تنگ

در اینکه لباس های تنگ روی تن خیلی خوب می شوند شکی نیست، اما این لباس ها قطعاً بهترین پوشش برای کسی که آفتاب سوخته شده نیستند. پوشیدن لباس های جذب روی پوست آفتاب سوخته جلوی نفس کشیدن پوست و بهبود یافتن آن را می گیرد. به جای پوشیدن لباس های تنگ، از لباس های گشادتری از جنسی مثل نخ استفاده کنید که هوا را از خود عبور می دهد.

۳- نوشیدن قهوه

آفتاب سوختگی اغلب باعث سردرد می شود و شاید اینطور به نظر برسد که یک فنجان قهوه سردردتان را برطرف می کند، اما در حقیقت وضع تان را بدتر می کند. حضور طولانی مدت در آفتاب باعث از دست رفتن آب بدن می شود و باید آب زیادی بنوشید تا این آب از دست رفته را به بدن بازگردانید. از آنجایی که کافئین ادرار آور است، باعث می شود بیشتر دستشویی بروید و بدن تان مایعات و مواد معدنی اساسی بیشتری را از دست دهد.

۴- پوشاندن آفتاب سوختگی با آرایش

پوشاندن پوست آفتاب سوخته ی در حال ریزش با آرایش شاید وسوسه کننده باشد، اما مثل پوشیدن لباس تنگ می ماند و جلوی نفس کشیدن پوست را می گیرد. اگر باید حتماً آرایش کنید، از محصولات سنگین خودداری و از برس های آرایشی نرم استفاده کنید. متخصصان پوست همچنین توصیه می کنند از اسفنج های آرایشی مرطوب استفاده کنید چون پوست را کمتر اذیت می کنند.

۵- لایه برداری

پوست آفتاب سوخته ظاهر خوشایندی ندارد و طبیعی است که دلتان بخواهد آن پوست خشک و در حال جدا شدن را لایه برداری کنید. اما این کار می تواند آسیب وارده به پوست را بیشتر کند چون محصولات لایه بردار معمولاً به پوست فشار وارد می کنند. به جای این کار، اجازه دهید پوست آفتاب سوخته به طور طبیعی خوب شود، امری که معمولاً تا یک هفته به طول می انجامد.

۶- استفاده از کرم بدن نامناسب

زدن کرم بدن می تواند به مرطوب شدن پوست آفتاب سوخته کمک کند اما مطمئن شوید محصولی که استفاده می کنید پایه ی الکلی ندارد. الکل به محصولات بهداشتی کمک می کند وارد پوست شوند و به لایه های عمیق تر آن نفود کنند، اما در عین حال می تواند چربی طبیعی ای که پوست برای حفظ رطوبت خود به آن نیاز دارد را از بین ببرد.

۷- نوشیدن آب پرتقال

آب مرکبات گرچه آنتی اکسیدان زیادی در خود دارد، اما در عین حال می تواند حساسیت پوست به نور را بیشتر کند. لازم نیست نوشیدن آب پرتقال را به کلی کنار بگذارید؛ در صورتی که مقدار زیادی از آن را نوشیدید باید از کرم ضد آفتاب بیشتر استفاده و از نور مستقیم خورشید دوری کنید.

۸- استفاده از مرطوب کننده های حاوی SPF

شاید فکر کنید یک کرم مرطوب کننده ی حاوی SPF دقیقاً همان چیزی باشد که پوست تان برای آفتاب سوخته نشدن به آن نیاز دارد، اما حقیقت آن است که این بهترین راه برای حفظ پوست از صدمات نور خورشید نیست. تحقیقات نشان داده بیشتر افراد هنگام استفاده از مرطوب کننده های حاوی SPF قسمت های اصلی صورت را از قلم می انداختند، اما کسانی که از ضد آفتاب واقعی استفاده می کردند آن را یکدست تر روی پوست پخش می کردند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود