واکنش ناهید کیانی به مسابقه جنجالی اش با کیمیا علیزاده

واکنش ناهید کیانی به مسابقه جنجالی اش با کیمیا علیزاده

ناهید کیانی، نماینده ی تکواندوی ایران که در مسابقات المپیک توکیو رو در روی کیمیا علیزاده، هم تیمی سابق خود قرار گرفته بود، به این مسابقه ی جنجالی واکنش نشان داد.

کیانی در پستی اینستاگرامی در اینباره نوشت:

سلام بر مردم سرزمینم

من ناهید هستم دختری که سالهاست برای برافراشتن پرچم کشورم تلاش کرده ام و روزهای زیادی از دوران ورزشی ام با رژیم گرفتن های سخت و طاقت فرسا گذشته( علی رغم میل خانواده ام که این را دشمن سلامتی ام میدانستند)، سالهاست عدد ۲۰۲۰ در اکثر پسورد های مورد نیازم جا خوش کرده بود تا فراموش نکنم که باید روزی خودم را درکجا ببینم. آنقدر دویدم آنقدر جنگیدم تا شد، تا رسیدم به ۲۰۲۰ ای که حالا ۲۰۲۱ شده بود، رسیدم به جایی که باید تمام قدرتم را میفرستادم به پاهایم تا بتوانم با دستی قدرتمند پرچم ایرانم را بلند کنم ، ایران همان تمدن چند هزار ساله که من دختری از آب و خاکش هستم دختری از جنس مردم عادی همین آب و خاک ، دختری که ورزش را انتخاب کرد با تمام سختی هایش، با تمام بایدها و نبایدهایش .

من آموخته ام که رسالت ورزش صلح است، خوانده ام که جنگ جهانی با تمام بزرگی‌اش یک روز برای برگزاری یک مسابقه فوتبال زانو زد و از حرکت ایستاد تا پرچم ورزش و صلح بلندتر از تمامی پرچم‌های جهان برافراشته شود. این بود قدرت ورزش در ذهن من.

من نمیدانستم که روزی در بزرگترین آوردگاه زندگیم در نقطه‌ای که سالها برای رسیدن به آن تلاش کرده بودم قرار است مقابل هم وطنم بایستم، مقابل دوستی که بخشی از خاطرات دوران ورزشی من است.

من چه باید میکردم؟ سیاست در مقابلمان قد علم کرده بود، نمیدانم چه بر سر جهان آمده که زور ورزش به سیاست نرسید و پرچم المپیک تنها به نمادی بی توجه تبدیل شده که شعار صلح سر می‌دهد.

تمام این چند روز زندگی‌ام با بهت گذشت….

مردم سرزمینم من از جنس خود شما هستم از جنس مردم عادی از جنس دردهای حقیقی ، ببخشید اگر نتوانستم تمام خود باشم ، نتوانستم در میان درد بی‌آبی، درد خشکسالی شادی کوچکی به شما هدیه بدهم، ببخشید اگر رویارویی من با هم وطنم دل شما را آزرد ، بازنده‌ی حقیقی بازی من و کیمیا “المپیک” بود، آری المپیک رویدادی که تمامی بزرگیش به فریاد صلحش است ، المپیک ۲۰۲۱ با تمام خوب و بدش تمام میشود و من می مانم و المپیک که بزرگیش در ذهنیتم افول کرده است “المپیک کرونا زده‌ی بدون صلح

این پست ناهید کیانی با استقبال و واکنش مثبت کاربران مواجه شد و حتی برخی چهره های مشهور از جمله سحر دولتشاهی، رضا صادقی، بهاره افشاری، هوتن شکیبا و امیرمهدی ژوله حمایت خود را از وی در بخش نظرات ابراز کردند.

اما محسن کیایی، بازیگر مشهور هم که حضورش در صحنه ی فیلمبرداری فیلم بی گناه در فرودگاه امام خمینی با بازگشت ناهید کیانی از المپیک مصادف شده بود، در صفحه ی اینستاگرام خود از بازگشت غریبانه ی او گفت.

او در پستی نوشت:

امروز ،تهران ،فرودگاه امام خمینی سر صحنه فیلمبرداری بی گناه

این دختر که می بینید به همراه خانواده اش یکی از قهرمانهای المپیکی ماست،ناهید کیانی ،باورم نمیشد این کسی که انقدر غریبانه و تنها داره از فرودگاه خارج میشه همون قهرمانیه که چند روز پیش تو المپیک برای ایران میجنگید قهرمانی که رویارویش با هموطنش کیمیا علیزاده انقدر حاشیه داشت انقدر سیاسی شد و انقدر از یک مسابقه ورزش خارج شد که دیگه فقط یه مسابقه نبود ،و این وسط همه کیمیا رو دیدن و ناهید کیانی که تمام تلاشش و برای رسیدن به المپیک کرده بود کمتر دیده شد ،حالا هم در برگشت از المپیک هیچکس در کنارش نیست جز خانواده اش همین بی مهریها باعث رفتن خیلی از قهرمانهای ما شد ،باید مراقب امثال کیمیا ها و کیانی ها بود اینهمه غریب و تنها بودن برای یک قهرمان انصاف نیست ،اون گلم تو دستش میبینید گروه ما بهش داده، نه فدراسیون و نه هیچ کس دیگه .

مهراب قاسمخانی هم در یک استوری اینستاگرامی به این موضوع پرداخت و با اشاره به صحبت های انتقادی مجریان صدا و سیما درباره ی کیمیا علیزاده نوشت:

بعد میان تو تلویزیون میگن با خرج ما و پول مردم به اینجا رسیدن…

کیمیا علیزاده نیز دیروز در پستی اینستاگرامی به حواشی مسابقه ی خود با ناهید کیانی پرداخت.

او در این پست نوشت:

با سلام و احترام، به همه کسانی که مرا «هم‌وطن» خودشان می‌دانند.از راه دور، به خاک خوزستان بوسه می‌زنم که هر چه داریم از همان خاکِ خشکیده است.

اشک‌هایم از دیدن ویدیوهایتان بند نمی‌آمد. خواستم بگویم در برابر محبت‌ها و موج همدلی‌تان در شبکه‌های اجتماعی، همیشه سر تعظیم فرود می‌آورم. قدردان حمایت‌های ورزشکاران، هنرمندان، پیشکسوتان و مربیانی هستم که مرا یکی از خودشان می‌دانند.

خسته نباشید می‌گویم به دوست عزیزم ناهید کیانی که می‌دانم چه فشار سنگینی را به او تحمیل کردند و اطمینان دارم به موفقیت‌های بزرگی دست خواهد یافت.

سپاسگزارم از همه‌ی رسانه‌هایی که با جریان‌سازی غیراخلاقیِ صداوسیما همراهی نکردند. همان مردانی که سال‌هاست بلندگوی عادی‌سازی تبعیض جنسیتی شده‌اند. آخر آنها تحقیر زنانِ خود را در خانه کافی نمی‌دانند و در رسانه به اصطلاح ملی هم به زن‌ستیزی‌شان ادامه می‌دهند.

من زنم.فرزند ایرانم. تکواندوکارم. با مبارزه بزرگ شده‌ام و به مبارزه ادامه می‌دهم.

نام من «کیمیا»ست.

پیش تر مهرو کمرانی، مربی تیم ملی تکواندوی زنان ایران نیز از این مسابقه ی حساس و احتمال جهت گیری سیاسی کمیته المپیک و عمدی بودن رو در رو شدن کیمیا علیزاده و ناهید کیانی گفته بود.

او مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانی را روز بسیار سختی برای خود توصیف کرد و از دوستی این دو تکواندوکار و حس احترام کیانی به علیزاده به واسطه ی کاپیتان بودنش گفت و از دیده نشدن زحمات ناهید کیانی برای کسب سهمیه المپیک به خاطر این مسابقه ی جنجالی اظهار تأسف کرد.

کمرانی همچنین از احتمال عمدی بودن رویارویی کیمیا علیزاده با ورزشکاری از ایران و وجود انگیزه های سیاسی در پشت این تصمیم کمیته المپیک گفت. به گفته ی کمرانی، با توجه به ابتلای تکواندوکار شیلی به کرونا جدول بازی ها باید تغییر می کرد اما کمیته المپیک تکواندوکار دیگری را جایگزین او کرد و به این ترتیب جدول بازی های المپیک در این بخش برای اولین بار با حضور ۱۷ بازیکن شکل گرفت.

البته این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می افتد و در المپیک ریو نیز مهدی خدابخشی در همین رشته ی تکواندو برابر میلاد بیگی قرار گرفت که با پرچم آذربایجان در این رویداد شرکت کرده بود. خدابخشی در همان مبارزه شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • فریاد مرداد ۶, ۱۴۰۰

  کاش حرفهای ناهید کیانی رو اون کسانی که در این مدت به طبل شادمانی می کوبند و خدا رو شکر می کنند که ورزشکار ایرانی شکست خورده می تونستند درک کنند. عده ای که ژست آزادی خواهی و مبارزه با دیکتاتوری می گیرند ولی در کل زندگیشون نهایت تلاششون توییت کردن و لایک کردن و کامنت گذاشتن بوده. کسانی که حاضرند زحمات چندین ساله دختر ورزشکار ایرانی به هدر بره برای اینکه بتونند پشت کامپیوترها و موبایلهاشون پست و کامنت بگذارند و از این رویداد، به خیال خودشون بهره برداری سیاسی کنند. کسانیکه که دم از ضدیت با دیکتاتوری می زنند ولی وطن دوستانی رو که از شکست ورزشکار ایرانی ابراز ناراحتی می کنند احمق و عقب افتاده خطاب می کنند. ای کاش این قبیل افراد بفهمند که علیرغم ژست آزادی خواهی شون نه اینقدر بالغ شده اند که بفهمند آزادی چیه نه اینقدر شجاعت دارند که برای رسیدن به آزادی تلاش کنند. ای کاش بفهمند که هیچ فرقی بین آنها و ظالمانی که دم از مخالفت با آنها می زنند نیست. ای کاش یاد بگیرند برای رسیدن به آزادی باید از خودشون مایه بگذارند نه اینکه دیگران رو قربانی بازیهای سیاسی شون کنند.

  • خسته مرداد ۶, ۱۴۰۰

   من اینجا ندیدم کسی از شکست یه ایرانی خوشحال بشه ولی خیلیا سوختن چون یه ایرانی دیگه شکست نخورد

 • مهدی مرداد ۶, ۱۴۰۰

  آدم واقعا نمیدونه دلیل این همه بی مهری چیه! ایشالا در بقیه مراحل زندگی شخصی و ورزشی موفق باشی کیانی عزیز

 • Asal مرداد ۷, ۱۴۰۰

  آقای کیایی خیلی خوب گفته ممنون از اقای حصاری هم که دفاع کردند باید میرفتند استقبالش کرونا رو هم بهانه کردند
  خانم کیایی با حجابش رفته جنگیده ولی ما از کیمیا همون کیمیایی که کشف حجاب کرده بودم ضد حجاب فاطمی هست