استفاده از گوشی های بازیافتی در ساخت مدال های المپیک توکیو

استفاده از گوشی های بازیافتی در ساخت مدال های المپیک توکیو

در دنیای ورزش هیچ جایزه ای با ارزش تر از مدال طلای المپیک وجود ندارد و مدال هایی که برندگان رقابت های المپیک توکیو به خانه خواهند برد منشأ جالبی دارند.

مدال های طلا، نقره و برنز امسال المپیک و پارالمپیک از دستگاه های کوچک الکترونیک بازیافت شده مانند تلفن همراه ساخته شده اند.

ظرف دو سالی که صرف پروژه ی تولید مدال های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شد، ۷۸،۹۸۵ تن دستگاه الکترونیک از جمله ۶/۲۱ میلیون تلفن همراه، از سرتاسر ژاپن جمع آوری شد تا با آن ها ۵ هزار مدالی تولید شود که در المپیک به برندگان تعلق خواهد گرفت. بخش های طلا، نقره و برنز این دستگاه ها از طریق گداختن به دست آمدند، فرآیندی شامل حرارت دهی و ذوب به منظور استخراج یک فلز پایه ای.

طبق آنچه در وبسایت مسابقات المپیک توکیو آمده، این نخستین بار در تاریخ مسابقات المپیک است که مدال ها با استفاده از فلز بازیافت شده ساخته شدند و اولین بار هم هست که شهروندان عادی در تولید مدال های المپیک شرکت داشتند.

استفاده از مواد بازیافتی برای ساخت مدال های المپیک یکی از تلاش های دولت ژاپن در جهت خودداری از مصرف منابع طبیعی در مسابقات توکیو است. یک اقدام دیگر مقامات ژاپن در این جهت که بسیار مورد توجه قرار گرفت، مقوایی بودن تختخواب های شرکت کنندگان در دهکده المپیک توکیو است. این تختخواب ها از مقوای بازیافتی ساخته شده اند و گرچه به نظر می رسید از استحکام کافی برخوردار نباشند اما از زمان آغاز المپیک تاکنون بسیاری از ورزشکاران المپیکی که این روزها در دهکده المپیک توکیو اقامت دارند، ویدئوهایی از خود در حال بالا و پایین پریدن روی تختخواب های معروف این دهکده در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند که نشان می دهد این تختخواب ها بر خلاف ظاهرشان بسیار محکم هستند چون هیچ کدام پرش ها اثری روی آن ها ندارد.

مسابقات المپیک از گذشته همواره از جهت مصرف منابع طبیعی مورد انتقاد بوده است. مثلاً برای ساخت استادیوم المپیک سال ۲۰۱۸ پیونگ یانگ، ۱۰۰ میلیون هزینه شد اما این استادیوم پس از پایان مسابقات المپیک تخریب شد.

 

بیشتر بخوانید:

تذکر کمیته برگزاری المپیک توکیو نسبت به گاز زدن مدال های طلا

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود