۱۳ وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

۱۳ وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

بعضی از شما شاید از این که وقتی به دستشویی می‌روید پای شما از زیر اتاقک دستشویی ممکن است معلوم باشد، ناراحت و معذب باشید. بله، آزاردهنده است ولی دلیل خوبی برایش وجود دارد. همان طور که برجستگی کوچک روی در پماد هم دلیلی دارد. با ما همراه باشید. در این مطلب اطلاعات عجیبی درباره‌ی ۱۳ وسیله‌ی مورد استفاده در زندگی روزمره را با هم مرور خواهیم کرد.

۱- فضای خالی پایین قوطی نودل

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

این فضا برای این نیست که شرکت‌های سازنده از شما پول زیادی بگیرند و کاری کنند که شما گمان کنید نودل بیشتری از آن‌چه که به شما می‌دهند توی قوطی است. تولیدکنندگان از این طریق از ایمنی نودل هنگام حمل و نقل اطمینان حاصل می‌کنند.

مهم نیست چند بار و چقدر محکم قوطی نودل بیفتد، نودل‌های داخل قوطی همچنان سالم و دست‌نخورده باقی می‌مانند. به همین ترتیب، به خاطر این فضا، آب داغی که روی نودل‌ها می‌ریزید بهتر می‌تواند داخل قوطی جریان پیدا کند.

۲- طرح هفتی-شکل ژاکت

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

در ابتدا این طرح هفتی-شکل ۲ منظور داشت. یک: به ژاکت کمک می‌کرد که در گذر زمان شکلش را نگه دارد. همچنین به فردی که آن را می‌پوشید اجازه می‌داد که در صورت نیاز برای رد کردن سرش از توی سوراخ، ژاکت را کش بیاورد. دو: عرق را که هنگام ورزش بیشتر در آن ناحیه جمع می‌شد، به خود جذب می‌کرد. حالا بسیاری از شرکت‌ها دیگر از این طرح کوچک استفاده نمی‌کنند و آن‌هایی که همچنان آن را به ژاکت‌هایشان اضافه می‌کنند، بیشتر به خاطر دلایل تزئینی این کار را انجام می‌دهند.

۳- لب‌پرشدگی پایین بعضی از فنجان‌ها

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

ممکن است شبیه تورفتگی به نظر بیایند، اما یک هدف کاربردی دارد. بر طبق وبسایت IKEA، این تورفتگی‌های کوچک به این خاطر آنجا قرار دارند که بعد ازشسته شدن فنجان، آب راحت‌تر تخلیه شود. وقتی شما فنجانی را می‌شویید و بعد آن را سر و ته قرار می‌دهید، همیشه مقداری آب در ته فنجان جمع می‌شود. با وجود این تورفتگی‌های کناره‌ی فنجان، آب راحت و سریع می‌تواند خارج شود.

۴- برچسب بسته‌های نان

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

این برچسب‌ها در ۵ رنگ مختلف، ۵ روز از ۷ روز هفته را نشان می‌دهند. آبی برای دوشنبه، سبز برای سه شنبه، قرمز برای پنج شنبه، سفید برای جمعه و زرد برای شنبه است. چهارشنبه و یکشنبه به این خاطر وجود ندارند که اغلب مغازه‌ها در این دو روز نان تحویل‌شان نمی‌شود. رنگ‌های مختلف تصویر واضحی از میزان تازگی نان به مصرف‌کننده می‌دهند.

۵- بندهای روی شانه‌ی کت چرمی

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

این بندها صرفا تزئینی نیستند و کاربرد خاصی دارند. این بندها برای نگه داشتن کیف طراحی شده‌اند تا کیف از شانه‌تان نیفتد و یا کسی نتواند آن را از روی شانه‌تان بزند. نسل‌های گذشته به طور روزانه از این بندها استفاده می‌کردند، اما با گذشت زمان مردم دیگر رغبتی به‌شان نشان ندادند.

۶- دو جیب سمت راست کت

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

پیدایش این جیب کوچک اسرارآمیز به زمانی برمی‌گردد که سوارکاران انگلیسی جایی برای نگه داشتن سکه‌های مورد نیاز برای پرداخت به عوارضی‌ها احتیاج داشتند. بعدها این جیب توسط مردها به عنوان جایی برای نگه داشتن بلیط قطار هنگام سفرهای روزانه مورد استفاده قرار گرفت. امروزه این جیب کوچک تنها برای تزئین به کار می‌رود و کاربرد خاصی ندارد.

۷- حاشیه‌های دفتر

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

در روزگاران قدیم نویسندگان از ذره ذره‌ی صفحات برای نوشتن استفاده می‌کردند. اما خیلی زود دریافتند که موش‌ها لبه‌های کاغذ را می‌خورند و به این ترتیب اطلاعات گرانبهایی از دست می‌رود. این طور شد که ایده‌ی اضافه کردن حاشیه به صفحات به ذهن‌شان خطور کرد. بدین ترتیب حتی اگر موش‌ها هوس خوردن کمی اسنک می‌کردند، بدنه‌ی نوشته‌ها در امان می‌ماند. بدیهی است که امروزه این حاشیه‌ها توسط معلم‌ها و برای نوشتن یادداشت بر تکالیف دانش‌آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۸- درب مشبک مایکروویو

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

دستگاه‌های مایکروویو به این خاطر می‌توانند غذا را به این سرعت گرم کنند که تمام گرمایشان را توسط تشعشع بر روی غذای شما متمرکز می‌کنند. این صفحات مشبک که درون درها واقع شده‌اند، انرژی مایکروویو را بازمی‌تابانند و از عبور آن از پنجره دستگاه جلوگیری می‌کنند. این درب مشبک همچنین به شما اجازه‌ی دیدن درون مایکروویو را می‌دهد تا در صورت بروز مشکل بتوانید سریع خبردار شوید.

۹- نایلون‌های حبابدار

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

نایلون حبابدار اولین بار در سال ۱۹۵۷ توسط ۲ مهندس که می‌خواستند یک کاغذ دیواری منحصربه‌فرد دارای بافت خلق کنند، اختراع شد. این ایده‌ی اولیه موفقیت‌آمیز نبود و به همین خاطر به این فکر افتادند که از اختراع‌شان برای عایق‌بندی گلخانه استفاده کنند. وقتی این ایده هم شکست خورد، تصمیم به تبلیع آن به عنوان پوششی برای بسته‌بندی گرفتند. اگرچه در سال ۱۹۷۱ سود چندانی عایدشان نشد اما در سال ۲۰۰۰، ۳ میلیارد دلار از فروش سالانه آن نصیب‌شان شد.

۱۰- بالشتک سوزن

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

یکی از چیزهایی که می‌توانید با آن بالشتک سوزن را پر کنید، سیم ظرف‌شویی است که آن هم مقرون به صرفه است. با این کار نه تنها سوزن‌هایتان در یک جا قرار خواهند داشت، بلکه تیز هم می‌مانند. ماده سیم ظرف‌شویی در مقابل زنگ‌زدگی مقاوم است و کمک می‌کند که لوازم‌تان از گزند زنگ در امان بماند.

۱۱- خمیر بازی

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

در دهه‌ی ۱۹۲۰ مردم دنبال چیزی بودند که بهشان در تمیز کردن دوده‌ای که بخاری‌های ذغالی‌شان از خود بر روی کاغذ دیواری باقی می‌گذاشت، کمک کند. این جا بود که خمیر بازی برای آن منظور اختراع شد. خمیر بازی در ابتدا منحصراً در یک رنگ کرمی به فروش می‌رفت و مردم آن را بر روی کثیفی‌های کاغذ دیواری‌شان می‌مالیدند. در سال ۱۹۴۹، از آن‌جایی که راه حل‌های ساده‌تری برای تمیز کردن کاغذ دیواری به وجود آمده بود، این محصول به عنوان وسیله‌ی بازی کودکان مورد تبلیغ قرار گرفت.

۱۲- قسمت آبی پاک‌کن

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

خیلی از ما فکر می‌کردیم که قسمت آبی پاک‌کن برای پاک کردن جوهر خودکارمان است ولی این درست نبود. در حقیقت، قسمت آبی خودکار برای استفاده بر روی کاغذهای حجیم‌تر و قسمت نارنجی کمرنگ برای استفاده بر روی کاغذهای نازک‌تر است. این منطقی به نظر می‌رسد چرا که هنگام استفاده از قسمت آبی پاک‌کن بر روی کاغذ نازک، کاغذ خراب می‌شود. قسمت آبی همچنین می‌تواند برای پاک کردن اشتباهات کوچک بین کلمات به کار برود.

۱۳- فرورفتگی برخی ظرف‌های شیر

13 وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

همانند سایر مواد غذایی تازه، شیر هم بعد از مدتی فاسد می‌شود و در پی آن گازهایی منتشر می‌کند که می‌تواند قوطی را منبسط کند. این جاست که تورفتگی دایره‌ای به کار می‌آید و فشار حاصل از این گازها را جذب می‌کند. این فرورفتگی برای زمانی که می‌خواهید شیر را منجمد کنید نیز سودمند است چرا که زمانی که داخل فریزر است بزرگ می‌شود. اگر به خاطر این دایره کوچک نبود، شیرتان یکی دو روز بعد از فاسد شدن داخل یخچال منفجر می‌شد.

بیشتر بخوانید:

۱۳ وسیله ضروری امروزی که خیلی زودتر از آن چه که فکر می کنید اختراع شده بودند

۱۳ وسیله روزمره که برای اهداف کاملا متفاوتی اختراع شده بودند

منبع: Bright Side
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • علی شهریور ۱, ۱۴۰۰

    به نکات جالبی توجه کردید ولی بعضی دلایلش اشتباهه. مثلا اون بند سرشانه از لباسهای نظامی اومده و احتمالا برای نگه داشتن درجه بوده. حاشیه ی دور نوشته، از دوره الواح سنگی وجود داشته. شکاف زیر فنجون، بخاطر روند تولیدشه و ربطی به اب نداره…

    هر مطلبی رو ترجمه نکنید عزیزان ?