دنیس رِیدر، قاتل زنجیره‌ای مخوفی که الهام‌بخش سریال دکستر شد

دنیس رِیدر، قاتل زنجیره‌ای مخوفی که الهام‌بخش سریال دکستر شد

در سریال «دکستر» (Dexter) محصول شبکه‌ی Showtime، چند قاتل زنجیره‌ای مخوف نقش اساسی داشتند ولی به یاد ماندنی‌ترین‌شان «Trinity Killer» بود که با الهام از یک قاتل زنجیره‌ای واقعی به نام دنیس ریدر، خلق شده بود. سریال «دکستر» داستان دکستر مورگان را دنبال می‌کند. مورگان یک قاتل زنجیره‌ای است که در طول روز به عنوان تحلیلگر در اداره‌ی پلیس میامی کار می‌کند.

همزمان که دکستر به طور مداوم باید زندگی‌ مخفی‌اش به عنوان یک قاتل را پنهان کند، باید از مهارت‌هایش در یافتن سایر قاتل‌های زنجیره‌ای تحت تعقیب توسط اداره‌ی پلیس استفاده کند.

سریال دکستر
مایکل سی هال، بازیگر نقش دکستر

برای فصل اول سریال «دکستر» عمدتاً از رمان «دکستر تاریک رویا» استفاده شده است در حالی که برای فصل‌های بعدی سریال تنها به اقتباسی آزاد از کتاب‌های بعدی مجموعه، اکتفا شده است. وقتی فصل چهارم سریال فرا رسید، وقت آن شده بود که «دکستر» یک بدمن اوریجینال برای خودش داشته باشد؛ بدمنی که اتفاقا تبدیل به مقبول‌ترین بدمن سریال هم شد و برای بازیگر نقشش، جان لیثگو یک جایزه اِمی به ارمغان آورد.

Trinity Killer یا «قاتل ترینیتی» در ظاهر یک مرد خانواده و آدمی معمولی است ولی در حقیقت قاتلی است که ۳۰ سال است شناسایی نشده و قتل‌هایی آیین‌وار انجام می‌دهد. دکستر هم به تأسی از او سعی در انجام چنین کاری دارد.

سریال دکستر
جان لیثگو، در نقش قاتل ترینیتی

آرتور میچل (که همان قاتل ترینیتی‌ست) توسط مامور FBI، فرانک لاندی در میامی شکار و قتل‌های آیین‌وارش برملا می‌شود. میچل با ربودن و قتل یک پسربچه ۱۰ ساله شروع می‌کند، و سپس زنی را در وان حمام می‌کشد، زنی را وادار می‌کند تا با پریدن از بالای یک ساختمان خودکشی کند، و مردی را با ضربات چماق به کام مرگ می‌کشاند.

اگرچه این قتل‌ها نعل به نعل در واقعیت اتفاق نیفتاده اما زندگی آرتور میچل برگرفته از زندگی قاتل زنجیره‌ای مشهور، دنیس رِیدر است. ریدر هم یک زندگی معمولی و نیز خانواده‌ای داشت که از کارهای او بی‌خبر بودند و هیچ شکی به او نداشتند. او در اجتماع فعال بود و حتی به کلیسا هم می‌رفت.

سریال دکستر
دنیس ریدر، قاتل زنجیره ای مخوف و دخترش

دکستر به آرتور به عنوان یک مرشد می‌نگرد؛ کسی که می‌تواند یک زندگی خانوادگی داشته باشد و در آن واحد ده‌ها نفر را هم بکشد. قاتل ترینیتی اهل کلیساست و به خیریه کلیسا کمک هم می‌کند. این جنبه‌ی زندگی آرتور هم از دنیس ریدر وام گرفته شده است.

طریقه‌ی شناسایی آرتور توسط پلیس در سریال هم شبیه شرایطی‌ است که پلیس را به دنیس ریدر هدایت کرد. اگرچه دکستر زودتر به هویت میچل پی می‌برد، اما پلیس میامی از طریق نقاشی پسربچه‌ای که ربوده شده موفق به شناسایی او می‌شود. دنیس ریدر هنگامی شناسایی شد که یکی از مدارکی که به پلیس فرستاد، بدون این که متوجه باشد، یک فایل Word به همراه داشت که آخرین بار توسط فردی به نام «دنیس» ویرایش شده بود.

سریال دکستر
دنیس ریدر و افرادی که به قتل رسانده بود

تعجبی ندارد که بهترین بدمن سریال دکستر این قدر هولناک و مخوف از کار درآمده. هر چه باشد منبع الهامش فردی ملموس و مودب بوده که سال‌های سال رعب و وحشت در دل مردم می انداخت.

بیشتر بخوانید:

افشای هویت و شغل جدید شخصیت مورگان دکستر در فصل نهم سریال Dexter

۱۰ قاتل سریالی ترسناکی که احتمالاً چیزی در مورد آن ها نشنیده اید [قسمت اول]

منبع: Screenrant
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • Amir مهر ۲۳, ۱۴۰۰

    مقاله مفیدی بود، قطعا فصل‌ چهارم این سریال جز بهترین هاست ؛ امیدوارم فصل نهم خوب در بیاد