۷ نکته مهم در مورد فرش

۷ نکته مهم در مورد فرش

بخشی مهمی از کارهای روزمره ما این است که مشاوره‌هایی به مشتریانمان بدهیم تا بتوانند فرش مناسب و مطابق نیازهایشان تهیه کنند. روش کار ما در سایت تک فرش به این صورت است که سوالات مختلفی درباره محل قرار گیری فرش، میزان رفت و آمد آن بخش و همچنین انتظار مشتری از فرش (به طور مثال بزرگ‌تر نشان دادن محیط، فضاسازی، قرار دادن آن به عنوان نقطه کانونی) می‌پرسیم و بنا به پاسخ مشتریان، بهترین فرش را به آن‌ها پیشنهاد می‌دهیم. در ادامه هم به نکات مهمی که بسیار مرسومند اشاره می‌کنیم.

نکته ۱: رنگ

ساعت‌ها زمان صرف تلاش برای مطابقت دقیق رنگ‌های وسایل خانه با فرش‌ها نکنید. در حالت طبیعی ما تناسب رنگ داریم نه تطابق کامل. ست کردن بیش از حد محیط، فضا را مصنوعی نشان می‌دهد. یکی از ترفندهایی که طراحان اغلب از آن استفاده می‌کنند این است که کارشان را با انتخاب فرش شروع می‌کنند و سپس سایر وسایل را متناسب با آن انتخاب می‌کنند. اگر می‌ترسید که کارتان را با رنگ‌های جسورانه و تند شروع کنید، به سراغ فرش‌های داری نقش و نگار بروید. این فرش‌ها تقریبا با همه چیز ست می‌شوند و می‌توانید سایر را به تناسب آن انتخاب کنید. نکته مهم در مورد فرش هایی با رنگ و عناصر طراحی زیاد این است که بدلیل تنوع رنگی محصور و محدود به یک دکور نیستید و به راحتی در طول زمان می‌توانید دکورتان را تغییر بدهید و دچار روزمرگی نشوید.

 

رنگهای تیره باعث می‌شوند اجسام کوچک‌تر به نظر برسند و رنگ‌های روشن عکس آن هستند و باعث می‌شوند اشیا یا فضاها، بزرگ‍‌‌‌‌تر به نظر برسند. اگر فضای شما کوچک است، سعی کنید از یک فرش رنگ روشن استفاده کنید تا اتاق شما جلوه بیشتری داشته باشد.

بسیاری از افراد طیف‌های رنگی مشابه را برای فرش و سایر وسایل خانه‌شان استفاده می‌کنند. رایج‌ترین اشتباه در دیزاین خانه‌ها شاید همین باشد. آرام باشید! همه رنگ‌ها که نباید دقیقاً مطابق هم باشند. قانون طلایی در رنگ‌ها این است که از طیف های مختلف یک رنگ استفاده کنید. به عنوان مثال به گل رز نگاه کنید. همه رنگ‌ها در یک گل رز با هم مطابقت ندارند. در حقیقت احتمالاً صدها رنگ در یک بوته گل رز وجود داشته باشد و رنگ سبز برگ‌ها و قرمز گلبرگ‌ها دقیقا یکسان نیستند.

نکته ۲: اندازه فرش

مهم‌ترین اشتباهی که افراد در هنگام خرید فرش انجام می‌دهند، خرید فرشیست که بیش از اندازه کوچک است. فرش‌هایی که نه تنها پایه مبل، بلکه کل آن زیر فرش قرار می‌گیرد، می‌توانند اتاق را بزرگتر نشان دهند. دلمان می‌خواست بهتان بگوییم که هر نوع فرشی خانه را زیبا می‌کند، اما در واقع اینطور نیست. یک فرش کوچک باعث می‌شود تعادل از فضا خارج شود. فرش رکن و پایه‌ی دکوراسیون یک خانه است و باقی اجزا بر طبق آن عمل انتخاب می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله انتخاب سایز درست فرش را بخوانید.

نکته ۳: انتخاب اشتباه فرش‌ها

انتخاب اشتباه فرشی که به دیزاین خانه‌تان نمی‌خورد عین آب خوردن است. شاید اگر همه چیز هم رنگ هم باشند مشکلی پیش نیاید، اما اگر در انتخاب طرح فرش اشتباه کنید، فاجعه رخ می‌دهد. راه آسان برای انتخاب این فرش‌ها این است که پالت رنگی خودتان را تعییر ندهید اما طرح‌ها را متفاوت انتخاب کنید. همچنین می‌توانید کارتان را با یک فرش با الیاف طبیعی شروع کنید و سپس ادامه دهید. اگر می‌خواهید جسورانه عمل کنید، چه اشکالی دارد؟ فقط یادتان نرود که به سبک فرش توجه کنید.

فرش‌های مشابه یک اتاق: درباره‌ی استفاده از فرش با طرح و رنگ مشابه اما اندازه‌های مختلف در یک اتاق، پاسخ ساده‌ای داریم: چرا که نه؟! ما اعتقاد داریم که اگر چیزی را دوست دارید انجامش دهید! فرش‌های مشابه در کنار هم به اتاق هارمونی می‌دهند.درست مانند این است که گیاهانی را به فضای خانه خود اضافه کنید.

نکته: ‌تم رنگی اتاق نشیمن خود را در اتاق غذاخوری خود عینا پیاده سازی نکنید. هر ناحیه را شخصی سازی کنید! اما در نهایت، کاری را انجام دهید که به نظر شما بهتر است! آن خانه، مال شماست و شما باید آن را دوست داشته باشید!

نکته ۴: به فضای خانه‌تان گرما ببخشید

فرش یکی از آن جزئیاتی است که باعث می‌شود دکوراسیون شما “کامل” به نظر برسد. همچنین می تواند به گرم کردن فضا کمک کند. همچنین می‌تواند حس دلپذیرتری به شما بدهد و برخلاف زمانی که پا روی کفپوش یا سرامیک برهنه می‌گذارید، به شما حس راحتی می‌دهد.

نکته ۵: الیاف به کار رفته در فرش

محبوب ترین الیاف بکار رفته در فرش‌ها پشم است، اما مواد مصنوعی نیز سهم بزرگی از بازار الیاف فرش را تشکیل می‌دهند. بسیاری از مردم از ما می‌پرسند که چه الیافی را باید انتخاب کنند و پاسخ برای ما همیشه الیاف پشمی است. با این حال، پشم در مقایسه با الیاف مصنوعی قیمت بالاتری دارد. برخی از الیاف های مصنوعی به عنوان جایگزین ابریشم استفاده می‌شوند. حس و لمس آن شبیه ابریشم است، اما جنس آن مانند پشم است.

درباره پشم: درجه‌ها و انواع زیادی از پشم وجود دارد. به طور کلی پشم گوسفندانی که در مناطق با ارتفاع بیشتر هستند، نازک تر است، ناحیه گردن و شکم نیز پشم نازک‌تری دارند. پشم حیوانات جوان بهتر است. پشم زنده که بهترین نوع پشم هم هست، از اصلاح پشم حیوان زنده بدست می‌آید، در حالی که پشم مرده به صورت شیمیایی از بدن حیوانات مرده برداشته می شود. پشم مرده روغن ندارد و لمس آن هم خشن است.

نکته ۶: خرید

در هنگام خرید فرش ماشینی یا هر نوع فرشی پالت رنگی دکوراسیون، نمونه پارچه مبلمان و نمونه کفپوش خانه‌تان را با خود ببرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین در گالری گوشی‌تان عکس‌های خانه خود، پنجره‌ها، جزئیات اتاق، مبلمان و غیره را ذخیره کنید. به این ترتیب شما هر کجا که بروید خانه‌تان را با خود دارید و وسوسه نمی‌شوید تا خریدی انجام دهید که با دیزاین شما مطابقت ندارد. نکته مهم بعدی این است که فضاهای خانه‌تان را اندازه گیری کنید و این اندازه‌گیری ها را در جایی یادداشت کنید و همراه خود داشته باشید. این اندازه گیری‌ها شامل اندازه گیری ارتفاع صندلی، قاب پنجره، درهای ورودی، اندازه اتاق و اندازه مبلمان و… می‌باشند.

نکته ۷

ذهن خود را با تصاویری از فضای داخلی و پالت‌های رنگی که دوست دارید، پر کنید. هنگامی که تصاویر کافی در ذهنتان جمع شد و زمان لازم برای تجزیه و تحلیل آ‌ن‌ها را داشتید، می‌توانید الگوهای مورد علاقه خود را پیدا کنید و در مورد چگونگی ترکیب آن‌ها در خانه خود فکر کنید.

در نهایت، از پرسیدن سوالات زیاد هنگام خرید نترسید. همچنین راهنمای خرید فرش ما را مطالعه کنید. کارشناسان وب سایت تک فرش آماده پاسخگویی به هرگونه سوال شما است. هدف ما این است که به شما کمک کنیم خانه خود را به خانه‌ای زیبا و راحت تبدیل کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود