کاربردهای گاز نیتروژن در صنایع مختلف

کاربردهای گاز نیتروژن در صنایع مختلف

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

از کنار هم قرار گرفتن دو اتم نیتروژن، مولکول N۲ یا همان گاز نیتروژن ایجاد می شود. اغلب ما نام گاز نیتروژن را شنیده ایم و آشنایی مختصری با آن داریم، اما کمتر کسی پیدا می شود که از کاربردهای این گاز آگاهی کامل داشته باشد. نیتروژن از لحاظ فراوانی، هفتمین گاز فراوان در جهان است و تقریبا ۸۰ درصد از هوای اطراف ما را تشکیل می دهد. همچنین یکی از کاربردی ترین گازهایی است که در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به معرفی کاربردهای گاز نیتروژن در صنایع مختلف پرداخته ایم.

حدود سه درصد از جرم بدن انسان از نیتروژن تشکیل شده است. به بیان دیگر می توان گفت که این گاز پس از اکسیژن، کربن و هیدروژن، مهم ترین عنصر در بدن است. علاوه بر این، از این گاز در حوزه های متنوع صنعتی و آزمایشگاهی نیز استفاده می شود. شما می توانید با خرید گاز هیدروژن، خرید گاز نیتروژن و یا سایر گازهای صنعتی با کیفیت بالا، گام بزرگی در روند پیشرفت و بهبود فرایندهای عملیاتی خود بردارید.

نیتروژن برای نگهداری از مواد غذایی

گاز نیتروژن برای ایجاد شرایط تغییر یافته یا ساخته دست بشر استفاده می شود. برای این کار، نیتروژن همراه با دی اکسید کربن برای کمک به حفظ غذاهای بسته بندی شده یا فله مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به این نکته، می توان به کاربرد گاز نیتروژن در نگهداری از مواد غذایی اشاره نمود. با محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو که باعث پوسیدگی و خرابی می شود و باعث خراب شدن غذا می شود، به حفظ غذا کمک می کند. همچنین خوب است بدانید که گاز نیتروژن خالص از نظر اتحادیه اروپا به عنوان یک افزودنی غذایی با شماره E E941 طبقه بندی شده و کاربرد دارد.

کاربرد گاز نیتروژن در داروسازی

این گاز در واکنش ها و ترکیبات شیمیایی بسیار تاثیرگذار بوده و به طور گسترده در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. پذیرش این موضوع برای بسیاری از مردم دشوار بوده و تعجب می کنند که آیا واقعا می توان نیتروژن را در میان ترکیبات برخی از داروهای درمانی پیدا کرد؟

نیتروژن می تواند در مخلوط ها و ترکیبات گازی دیگر برای مصارف دارویی متنوع استفاده شود، مانند آن چه که با اکسید نیتروژن به عنوان بیهوشی استفاده می شود. همچنین در سایر بخش های تخصصی درمانی می توان از گاز نیتروژن برای حفظ اسپرم، تخمک، اعصاب، خون، سلول های بنیادی و سایر نمونه های بیولوژیکی دیگر استفاده کرد.

نیتروژن و صنایع تولیدی

از نیتروژن می توان در صنایع تولیدی نیز استفاده کرد. معمولاً برای کوچک کردن اتصالات استفاده می شود، بنابراین می توان آن ها را به راحتی وارد کرده و مورد استفاده قرار داد. سپس با بازگشت به دمای معمولی، گسترش یافته و یک اتصال محکم ایجاد می کنند که در غیر این صورت امکان پذیر نخواهد بود. همچنین می تواند به صورت مایع مورد استفاده قرار گرفته و در تعدادی از پروژه ها از جمله ایجاد تونل و حفاری در حین کار ساخت و ساز به کار رود. همچنین نیتروژن در قلب پیشرفت های جدید در فن آوری و مراحل ساخت و تولید قرار دارد.

استفاده از گاز نیتروژن در الکترونیک

خرید گاز نیتروژن حتی در بسیاری از وسایل الکترونیکی یا ساخت آن ها نیز کاربرد دارد. از این دستگاه در عملکرد داخلی بسیاری از رایانه ها استفاده شده و به جلوگیری از داغ شدن و سوزاندن آن ها پس از ساعت ها استفاده مداوم کمک می کند. این دستگاه به طور گسترده در سیستم های اطفا حریق برای تجهیزات فناوری اطلاعات (IT) به کار می رود، چرا که روش های معمولی آب و خاموش کننده های رایج معمولاً در این نوع شرایط موثر نیستند. همچنین به عنوان یکی از آشکارسازهای اشعه ایکس و سایر وسایل الکترونیکی مورد استفاده در زمینه پزشکی نیز کاربرد دارد.

گاز نیتروژن و فولاد ضد زنگ

نیتروژن یک گاز همه کاره و مفید است که حتی با کاربردهایی نظیر گاز تصفیه در صنعت فولاد نیز از آن یاد می شود. از این ماده برای کمک به حذف ناخالصی ها در طول تولید فولاد ضد زنگ استفاده می شود. همچنین این ماده کاربردی به عنوان گاز محافظ نیز شناخته می شود، که به محافظت از فرآیندهای تکنولوژیکی در برابر فرآیند خوردگی اکسیداسیون کمک می کند.

کاربرد نیتروژن در صنایع شیمیایی

در صنایع شیمیایی برای تمیز کاری، پوشش دادن و انتقال فشار مواد شیمیایی قابل اشتعال، به یک واسطه نیاز است تا این مواد آسیب زا به طور مستقیم با پوست افراد در تماس نباشد. گاز نیتروژن انتخاب مناسبی برای استفاده به عنوان این واسطه می باشد. به بیان دیگر، در صنایع شیمیایی به مقدار فراوان از این گاز استفاده می شود تا واسطه ای برای جلوگیری از ارتباط مستقیم مواد شیمیایی با انسان ها باشد. می توان گفت که این گاز نیز درست همانند خرید گاز هیدروژن، نقش پررنگی در انجام بهتر فرایندها ایفا می کند.

نیتروژن به عنوان گاز شستشو

در بسیاری از موارد نیتروژن به عنوان گاز شستشو یا همان گاز حامل مورد استفاده قرار می گیرد. در چنین مواردی از نمونه های با خلوص بالای این گاز استفاده می شود تا در صنعت نیمه هادی.

سخن پایانی

ثابت شده است که گاز نیتروژن نه تنها فراوان است، بلکه برای چندین کاربرد اصلی و مصارف صنعتی بسیار مفید است. در این مقاله نیز کاربردهای گاز نیتروژن در صنایع مختلف را معرفی کردیم. امیدواریم که با مطالعه این مطلب به پاسخ سوالات خود در این باره دست یافته باشید.

شرکت پارس هوای البرز از سال ۱۳۸۷ تا کنون در زمینه واردات و تولید انواع مخلوط های گازی، گازهای صنعتی، گازهای خالص آزمایشگاهی، میعانات گازی، گازهای سرمایشی و … فعالیت داشته است. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید گاز نیتروژن می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید. همچنین با مراجعه به وب سایت رسمی شرکت پارس هوای البرز به نشانی https://parshavayealborz.com/ می توانید به اطلاعات خوبی درباره انواع گازها دست یابید.

بدون نظر

ورود