متهم شدن گروه موسیقی نیروانا به استثمار جنسی به خاطر جلد آلبوم ۳۰ سال پیش آن

متهم شدن گروه موسیقی نیروانا به استثمار جنسی به خاطر جلد آلبوم ۳۰ سال پیش آن

اسپنسر الدن که تصویری از دوران نوزادی او جلد آلبوم Nevermind گروه موسیقی نیروانا شده بود، از این گروه با ادعای استثمار جنسی شکایت کرده است.

جلد این آلبوم، الدن را در چهار ماهگی در یک استخر نشان می دهد که به سمت یک اسکناس دلار که جلویش در آب تاب می خورد خیز برداشته است.

الدن که حالا ۳۰ سال دارد می گوید والدینش هرگز سندی که اجازه ی استفاده از تصویر او بر روی جلد این آلبوم را بدهد امضا نکرده بودند.

او همچنین مدعی است تصویر برهنه ی او مشمول پورنوگرافی کودکان می شود.

در متن شکایت الدن آمده: «این تصاویر بخش خصوصی بدن اسپنسر را در معرض دید قرار دادند و آلت تناسلی او را به شکلی شهوانی از زمان نوزادی تاکنون به نمایش گذاشتند.»

طبق قوانین آمریکا تصاویر غیر جنسی از نوزادان معمولاً پورنوگرافی کودکان تلقی نمی شوند.

با این حال، رابرت وای. لوییس، وکیل الدن می گوید وجود اسکناس (که بعد از ثبت تصویر به آن اضافه شده بود) نوزاد را «به مانند یک کارگر جنسی» کرده است.

در شکایت الدن همچنین ادعا شده که گروه نیروانا قول داده بود آلت تناسلی الدن را با یک برچسب بپوشاند اما آن ها خلاف توافق عمل کردند.

الدن مدعی است «هویت حقیقی و نام حقوقی او تا ابد به استثمار جنسی تجاری ای که در دوران نوزادی تجربه کرده گره خورده است.» این آلبوم از دوران کودکی او تا به امروز در سرتاسر دنیا پخش شده و به فروش رسیده است.

به ادعای الدن، این تصویر او را متحمل رنج کرده و از آسیب های مادام العمر آن باز هم رنج خواهد کشید. او این آسیب ها را «پریشانی عاطفی شدید و دائمی» و همینطور «مختل شدن رشد طبیعی و پیشرفت تحصیلی» و «قرار گرفتن تحت مراقبت پزشکی و روانشناختی» عنوان کرده است.

او به خاطر این آسیب ها خواستار دریافت دست کم ۱۵۰ هزار دلار از هر یک از ۱۵ متهم شکایت خود شده است، از جمله اعضای در قید حیات گروه، دیو گرول و کریست ناواسلیک، مدیران دارایی های کرت کوبین، همسر سابق کوبین کورتنی لاو و عکاس تصویر جلد آلبوم کرک ودل.

الدن تصویر جلد این آلبوم نیروانا را بارها در دوران جوانی و بزرگسالی اش بازسازی کرده است.

با این حال او گاهی اظهار نظرهای ضد و نقیضی درباره ی این تصویر داشته است. او در سال ۲۰۱۶ در مصاحبه ای گفت وقتی سنش بالاتر رفت این سوء شهرت  کمی ناراحتش کرد.

او در اینباره گفت: «از وقتی چشم باز کردم خودم را جزئی از یک پروژه ی عظیم دیدم. واقعاً سخت است. احساس می کنید برای هیچی مشهور هستید.»

«سخت می شود ناراحت نشد وقتی می فهمی که پای چقدر پول در میان بوده. وقتی به یک مسابقه بیس بال می روم به این فکر می کنم که احتمالاً آنجا همه آلت تناسلی مرا در دوران نوزادی دیدند. احساس می کنم حقوق انسانی ام از من سلب شده است.»

در بقیه ی مصاحبه ها اما او نظر مثبت تری درباره ی عکس مذکور داشت.

الدن در اینباره گفته بود: «همیشه یک چیز مثبت بوده و درهایی به رویم باز کرده است. حالا ۲۳ سالم است و یک هنرمند هستم. این ماجرا این فرصت را به من داد که پنج سال با شپرد فیری کار کنم، که تجربه ی شگفت انگیزی بود. در موسیقی خیلی خبره است. وقتی فهمید من همان نوزاد روی جلد نیروانا هستم، به نظرش خیلی جالب آمد.»

در سال ۲۰۰۸ ریک اسپنسر، پدر الدن، در مصاحبه ای با یک شبکه رادیویی آمریکا به شرح ماجرای این تصویر پرداخت. او گفت عکاس تصویر، کرک ودل که دوست خانوادگی آن ها بود، برای گرفتن این عکس به آن ها ۲۰۰ دلار پیشنهاد داده بود.

او در اینباره گفت: «ما یک مهمانی بزرگ در استخر راه انداخته بودیم و هیچ کس نمی دانست چه اتفاقی داشت می افتاد.»

خانواده ی الدن خیلی زود عکس را فراموش کردند تا سه ماه بعد که جلد آلبوم نیروانا را روی دیوار برجی در لس آنجلس دیدند.

دو ماه بعد شرکت ضبط آلبوم، Geffen Records، برای اسپنسر الدن یک ساله یک آلبوم ویژه و یک عروسک خرس تدی ارسال کرد.

از این آلبوم ۳۰ میلیون نسخه در سرتاسر دنیا به فروش رفته است.

کرک ودل، عکاس تصویر، در سال ۲۰۱۹ در مصاحبه ای گفت هنوز با الدن اسپنسر در ارتباط است و کشمکش درونی الدن را تأیید کرد.

«الدن احساس می کند همه از آن پولی نصیب شان شد جز خودش. من فکر می کنم او استحقاق دریافت چیزی را دارد. اما آن پول همیشه نصیب شرکت های ضبط می شود.»

منبع: bbc
بدون نظر

ورود