راهنمای خرید چمدان و ساک های مسافرتی؛ بدنه نرم یا سخت، چهار چرخ یا دو چرخ؟

راهنمای خرید چمدان و ساک های مسافرتی؛ بدنه نرم یا سخت، چهار چرخ یا دو چرخ؟

در شرایطی که زندگی امروزی باعث شده بسیاری دائم در سفر باشند، یافتن چمدان و ساک مسافرتی مناسب ممکن است معضلی برای هر یک از ما باشد. چمدانی که سال هاست در انبار بوده شاید ظاهر و کابردی که از آن انتظار دارید را نداشته باشد. تصمیم گیری در مورد اینکه در سفر بعدیتان کدام ساک یا چمدان را با خود ببرید همیشه تصمیم آسانی نیست. با سبک ها، سایزها و قیمت های متفاوت، خرید یک چمدان مسافرتی می تواند بسیار نیز پیچیده باشد. چه یک جهانگرد فصلی باشید که به دنبال یک چمدان بزرگ هستید و چه یک مسافر ساده که می خواهید به تعطیلات یک هفته ای بروید و در صدد خرید یک ساک جمع و جور هستید، خرید چمدان و ساک مسافرتی که برای چند سال آینده نیز به کار بیاید به مقداری ریزبینی و حرکت سنجیده نیاز دارد. با تمام استرس و هیجانی که با مسافرت همراه است، به چمدانی نیاز دارید که قابل اطمینان، کاربردی و با مانور آسان باشد که با قوانین و مقررات مسافرتی و همچنین نیازها و شرایط شخصی تان هماهنگ باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

تصمیم گیری در مورد اینکه به چه نوع چمدان، کیف و ساک مسافرتی نیاز دارید

چگونه سفر می کنید؟

آیا اغلب سفرهایتان هوایی است، با ماشین شخصی به سفر می روید، از سیستم حمل و نقل زمینی مانند تاکسی، اتوبوس و قطار استفاده می کنید یا قایق و کشتی را ترجیح می دهید؟ اگر بیشتر سفرهایتان را هوایی انجام می دهید باید قوانین خطوط هوایی در مورد سایز ساک و چمدان را مد نظر قرار دهید. اگر سفرهای زمینی را می پسندید باید به سراغ ساک های مسافرتی بروید که قابلیت انعطاف دارند تا در صندوق عقب خودروتان به خوبی جا گرفته و فضایی خالی برای بقیه وسایل نیز بماند. برای سفرهای دریایی نیز که معمولاً وسایل همراه شما قبل از سفر گرفته شده و در بخش ویژه نگهداری می شوند، بهتر است به سراغ چمدان های صاف و با بدنه سخت بروید.

چمدان یا ساک مسافرتی تان را چگونه نگهداری می کنید؟

وقتی که بعد از یک سفر طولانی یا کوتاه به خانه باز می گردید، چمدانتان را کجا می گذارید؟ کیف های مسافرتی با بدنه سخت ناخوشایندترین ساک های مسافرتی در دوران ماندن در خانه است زیرا انعطاف نداشته و فضای زیادی را در خانه اشغال می کنند. در طرف مقابل، چمدان های با بدنه نرم و ساختارمند انعطاف پذیر بوده و می توان آن ها را خم کرده و در هر فضای کوچکی جای داد. اگر جایی برای نگهداری از یک چمدان ایستاده ندارید، شاید بهتر است به سراغ کیف های دستی و انعطاف پذیر با بدنه نرم بروید.

به چه سایزی از چمدان مسافرتی نیاز دارید؟

این بخش به طور عمده به طول سفر یا سفرهای شما بستگی دارد و اگر سفرهای شما عمدتا هوایی است، به قوانین مربوط به حمل بار در ایرلاین ها. این موضوع همچنین به نیازهای شما در دوران سفر نیز وابسته است. اگر قصد یک سفر کاری را دارید به فضای کافی در چمدان خود برای وسایل سفر و ابزارهای کاری نیاز دارید اما اگر به یک سفر تفریحی بروید شاید محدودیت زیادی در وسایل و لباس هایی که نیاز دارید نداشته و انعطاف بیشتری بتوانید به خرج دهید.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

انواع چمدان و ساک مسافرتی

۱- ساک های دسته دار کوچک: این نوع ساک ها برای سفرهای هوایی مناسب هستند زیرا هنگام پرواز لازم نیست آن ها را به قسمت بار تحویل دهید. اما این ساک ها باید آنقدر جمع و جور باشند که بتوان زیر صندلی یا در محفظه بالای سر مسافران جای داده شود. برای سفرهای داخلی و خارجی محدودیت فضایی و وزنی خاصی توسط ایرلاین ها تعیین شده است. هنگام خرید این نوع از چمدان های مسافرتی که معمولاً بدنه ای خشک و محکم دارند باید به فضای داخلی و ترتیب آن و همچنین راحتی حمل توجه داشته باشید. این ساک ها معمولاً در سفرهای هوایی باید بین ۱۵ تا نهایتاً ۳۲ کیلوگرم وزن داشته باشند در غیر این صورت باید هزینه بیشتری برای حمل آن ها بپردازید.

۲- کیف های شخصی: کیف های شخصی کیف هایی بسیار کوچک هستند که وسایل شخصی شما را در خود جای داده و براحتی زیر صندلی هواپیما یا اتوبوس یا قطار جای داده می شوند. کیف های لپ تاپ، کیف عکاسی و کوله پشتی های کوچ در این دسته جای می گیرند. این کیف ها معمولاً دارای بخش بندی در فضای داخلی خود هستند، فضاهایی برای پاسپورت، تلفن همراه، خودکار و کیف پول و همچنین یک بخش محافظ دار برای لپ تاپ و بخش اصلی که برای لباس و دیگر اقلام شخصی است. بیشتر این کیف ها برای یک سفر یک یا دو روزه بهترین گزینه هستند.

۳- ساک های دسته دار بزرگ: هر چمدانی که از ساک دسته دار بزرگ تر باشد در این دسته قرار می گیرد. معمولاً این ساک ها برای سفرهای طولانی تر و در صورتی که لباس های بیشتری بخواهید به همراه داشته باشید مناسب است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

ویژگی های چمدان و ساک مسافرتی

بدنه نرم یا سخت؟

امروزه هنوز هم چمدان های با بدنه نرم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اما چمدان های با بدنه سخت نیز به خاطر مواد محکم اما کم وزنی که در ساخت آن ها به کار می رود در حال محبوب شدن هستند. چمدان های با بدنه نرم از منسوجاتی ساخته شده اند که به راحتی در برابر فشار خم می شوند، معمولاً از نایلون بافته شده ساخته می شوند. نایلون بالستیک یک نوع نایلون براق است که با گذشت زمان این لایه براق از بین می رود اما ساییدگی تاثیری در استقامت آن ندارد. کوردورا نیز نوع دیگری از نایلون است که کمی نرم تر بوده و در مقابل سایش نیز مقاوم است و گزینه مناسب تری برای یک کوله پشتی یا کیف های شانه ای است. به طور کلی چمدان های بدنه نرم وزن سبک تری نسبت به چمدان های بدنه سخت دارند و امکان جمع کردن و جای دادن آن ها در فضایی کوچکتر وجود دارد، چه در خانه و چه در هنگام سفر.

انعطاف پذیری این چمدان ها باعث می شود براحتی در داخل صندوق عقب خودرو نیز قرار گرفته و به طور کلی در جای دادن آن ها با مشکل مواجه نخواهید شد. ضعف آن ها اما این است که به اندازه چمدان های بدنه سخت از محتویات خود محافظت نکرده و در معرض خطر پارگی قرار دارند. چمدان های بدنه سخت اما از پلاستیک بسیار باکیفیت و پیشرفته مانند ABS یا پلی کربنات ساخته می شوند که سبک وزن و بادوام هستند. نمونه های ساخته شده از ABS سبک تر اما پلی کربنات ها بادوام تر هستند. هر چه چمدان سنگین تر باشد دوام بیشتری نیز دارد که در اینجا نوبت به چمدان های آلومینیومی می رسد. این نوع چمدان ها معمولاً دو فضای مساوی در قسمت بالا و پایین داشته و با یک نوار ضربدری یا یک لایه میانی، دو بخش از هم جدا می شوند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

به دلیل ساختار صدفی، برای باز کردن این چمدان ها به فضای بیشتری نیاز دارید هرچند در برخی از نمونه ها نیز زییپ در قسمت بالا و نه بین دو بخش قرار گرفته است. این نوع چمدان ها بهترین گزینه برای مراقبت از وسایل باارزش و به خصوص شکستنی ها بوده و امنیت بیشتری به خاطر قفل های یکپارچه شان ایجاد می کنند. این چمدان ها به راحتی روی یکدیگر قرار گرفته و به همین خاطر گزینه مناسبی برای دادن به بخش بار هستند. اگر قصد دارید به زور اقلامی را داخل چمدان خود بگذارید، این نوع گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. این نوع چمدان ها خیلی راحت دچار خراشیدگی و ساییدگی می شوند و کمتر مدلی از آن ها دیده می شود که جیب خارجی داشته باشد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

چرخدار یا بدون چرخ؟

ساک های چرخدار امروزه دستکم دو سوم ساک هایی که به فروش می رسند را به خود اختصاص داده اند. اگر می خواهید خودتان ساک تان را در حین سفر حمل کنید، باید به سراغ چرخدارها رفته و در مورد دو چرخی یا چهار چرخی بودن آن تصمیم گیری کنید. چمدان های دو چرخ که رولر نیز نامیده می شوند تنها به سمت جلو و عقب حرکت می کنند و نه به به طرفین. این چمدان ها معمولاً پشت سر شما قرار گرفته و با دستگیره اسلایدی که به سمت جلو باز می شود، در هنگام راه رفتن به جلو کشیده می شود. چرخ های این نوع چمدان ها در یک فضای تورفته قرار گرفته اند و ارتفاع زیادی ندارند تا در هنگام عبور از مسیرهای ناهموار دچار شکستگی نشوند. برای سفرهای شهری نوع دو چرخ ها بهتر از چهار چرخ ها هستند و براحتی می توان به حرکات مارپیچی و عبور از سطوح ناهموار مانند پیاده روها و مناطق آسفالتی ادامه داد. اما نقطه ضعف ساک های دو چرخ این است که باعث درد در شانه، مچ دست و پشت می شوند. همچنین کشیدن این چمدان ها در یک فضای شلوغ به دلیل فضایی که باید بین شما و چمدان وجود داشته باشد دشوار خواهد بود. همچنین فرو رفتن چرخ ها در بدنه چمدان باعث شده که فضای قابل توجهی از چمدان اشغال شود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

در چمدان های چهار چرخ که اسپینر نیز نامیده می شوند، هر چرخ می تواند ۳۶۰ درجه بچرخد. این ساک ها را می توان هل داد، کشید، کنارتان به سمت جلو هدایت کرد و به طور کلی در هر جهتی چرخاند. ساک های بزرگ چهار چرخ برای عبور از فضاهای تنگ مناسب تر هستند. همچنین اگر قصد استفاده از چمدان های بزرگ و سنگین را دارید، مدیریت و راه رفتن با نوع چهار چرخ بسیار ساده تر خواهد بود زیرا برخلاف دو چرخ ها نیازی به کشیدن چمدان نخواهید داشت. از لحاظ ارگونومیک نیز اسپینرها گزینه بهتری نسبت به رولرها هستند زیرا فشاری به شانه شما وارد نمی کند. نقطه ضعف این چمدان ها اما این است که ارتفاع چرخ ها زیاد است، برخلاف نمونه های دو چرخ، به همین خاطر خیلی راحت تر دچار شکستگی می شوند. نمونه هایی که چرخ ها با پیچ به بدنه متصل شده اند در مقایسه با نمونه های پرچ شده از استقامت بیشتری برخوردارند. کیف های دسته دار کوچکی که چهار چرخ دارند نیز فضای داخلی کمتری دارند. این چمدان ها هم در حالت خم شده نمی ایستند و به همین خاطر باید همیشه دستتان را به آن بگیرید یا آن را به چیزی تکیه دهید.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

در موارد زیر باید از خرید ساک های چرخ دار خودداری کنید:

  • برای اطمینان از این که بیشترین فضای داخلی را برای نگهداری وسایلتان داشته باشید. چرخ ها و دسته ها بخش قابل توجهی از فضای داخلی ساک و چمدان را اشغال می کنند.
  • اگر قرار است ساک یا چمدانتان را در یک مسیر و روی سطحی ناهموار، یخی، شنی یا دارای دست انداز حمل کنید، هر جایی که چرخ ها برای عبور مشکل داشته باشند.
  • هیچ وقت مجبور نیستید چمدانتان را خودتان حمل کنید، برای مثال در یک تور گردشگری لاکچری.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با فاکتورهایی که هنگام خرید یک چمدان، کیف و ساک مسافرتی مناسب باید مد نظر داشته باشید آشنا کنیم.

قابلیت های مهم چمدان و ساک مسافرتی که هنگام خرید باید به آن ها توجه داشت

۱- رنگ

چمدانی با رنگ مشخص و واضح یا نوشته ای شفاف و قابل دیدن از راه دور انتخاب کنید تا خیلی زود آن را شناخته و با چمدان دیگر اشتباه نگیرید. از چمدان های سفید و کرمی دوری کنید زیرا خیلی زود کثیف می شوند.

۲- نوار برای بستن

نوارهای کلیپی روی برخی چمدان ها وجود دارد که با استفاده از آن می توانید یک ساک کوچکتر را به ساک بزرگتر ببندید.

۳- دستگیره تلسکوپی

چمدان های چرخدار گزینه های بسیار بهتری هستند زیرا با استفاده از آن ها دیگر نیازی به بلند کردن وسایل نداشته و تنها آن را به سمت جلو می کشید. در این صورت اطمینان حاصل کنید که دستگیره تلسکوپی مستحکم و قطور بوده و به راحتی باز شود. قبل از خرید، با چمدان راه بروید تا مطمئن شوید هنگام راه رفتن به پاشنه شما برخورد نمی کند. همچنین نباید فاصله چمدان از شما در هنگام راه رفتن خیلی زیاد باشد که دیگر مسافران را اذیت کند.

۴- قابلیت بزرگ و کوچک کردن

آیا شما هم متوجه شده اید که پس از پایان سفر و زمانی که قصد بازگشت به خانه را دارید جا کم می آورید. ظاهراً هیچ چیزی سر جای خود قرار نمی گیرد. در این مواقع، چمدانی با قابلیت بزرگ شدن بسیار مناسب است هر چند باعث می شود نتوانید آن را در مکان قبلی جای دهید. با این وجود، چنین چمدان هایی برای کسانی که در سفر خرید زیاد می کنند و به سوغاتی باور دارند بسیار مناسب است.

۵- داشتن جیب و بخش بندی

جیب ها و بخش بندی داخل چمدان برای نظم دادن به وسایل و لباس ها بسیار مهم است. با این قابلیت می توانید به راحتی وسایل خود را مکان یابی کنید.

۶- قفل امنیتی

چه زیپ هایی با فضای مناسب برای زدن قفل باشد و چه سیستم قفل داخلی، هرگز چمدان یا ساکی که قفل ندارد را نخرید.

۷- مواد ضد آب

یکی از مهم ترین نکات در هنگام خرید چمدان مسافرتی، اطمینان از ضد آب بودن ترکیبات آن است یا دستکم از درزگیرهای مقاوم به آب برای جلوگیری از ورود آب و رطوبت به داخل چمدان برخوردار باشد. این قابلیت در هوای بارانی یا در صورتی که چمدان شما روی سطوح کثیف، مرطوب یا چسبناک قرار گیرد به کارتان خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تصفیه کننده هوا ؛ از انواع فیلترها تا تفاوت با دستگاه مرطوب کننده هوا

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود