لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران حاشیه آفرید!

لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران حاشیه آفرید!

تیم ملی فوتبال بانوان ایران هفته‌ی پیش برای حضور در مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا ۲۰۲۲ عازم شهر تاشکند ازبکستان شد.

نکته‌ای که قبل از عزیمت این تیم در فرودگاه به چشم آمد و حاشیه‌ساز شد لباس فرمی بود که برای اعضای کادر فنی و ملی‌پوشان در نظر گرفته شده بود. لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران انتقاداتی را در پی داشته است. برخی این لباس‌ها را بیشتر مردانه دانسته‌اند تا زنانه.

لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران

این گروه با اشاره به برخی عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اعتقاد دارند که این لباس‌ها ـ که نوعی کت و شلوار هستند ـ بر خلاف عرف اجتماعی و فرهنگی کشور هستند و این در حالی است که سابق بر این تیم‌های ملی بانوان در رشته‌های متفاوت لباس‌هایی منطبق بر قواعدی شناخته شده بر تن می‌کردند و اگر هم انتقادی به آن‌ها وارد می‌شده، مربوط به رنگ و طرح‌شان می‌شده و نه ساختار کلی لباس.

لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران

گروه دومی هم هستند که معتقدند نه تنها این لباس‌ها اشکالی ندارند بلکه بسیار شکیل و زیبا هستند. یکی از فعالان رسانه‌ای این طیف با اعتراض به الصاق برچسب «نامتعارف» به این لباس‌ها توسط یکی از نمایندگان مجلس، نوشت: «اگر این دوستان به عرف اعتقاد دارند، چرا معترض هستند؟ عرف جامعه ما امروز همین است. قاعده این است که عُرف هیچگاه نامتعارف نمی‌شود! سری به کوچه و خیابان‌های شهرهای مختلف کشور بزنید و سبک لباس پوشیدن دختران را ببیند. قطعا لباس اعضای تیم ملی فوتبال زنان بسیار پوشیده‌تر از کف جامعه است.»

در این میان، مهین فرهادی زاد، معاون وزیر ورزش نیز به موضوع ورود کرده و گفته که با شهره موسوی نایب رئیس فدراسیون صحبت کرده و او هم اظهار کرده که اشتباهی رخ داده و این پوششی نیست که وزارت ورزش مجوز آن را داده باشد. فرهادی زاد ادامه داده: «ما بخشنامه داریم مبنی بر اینکه ورزشکاران با پوشش رسمی مانتو، شلوار و مقنعه حضور پیدا کنند.»

لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران

در حالی که این تیم در روزهای یکشنبه ۲۸ شهریور، سه شنبه ۳۰ شهریور و ۳ مهر باید بازی‌های خود را با حریفان برگزار کند، بحث و جدل‌ها درباره لباس این تیم همچنان ادامه دارد. باید امیدوار بود که این حواشی باعث از دست دادن تمرکز ملی‌پوشان نشود.

بیشتر بخوانید:

انتقادها از لباس تیم المپیک ایران در مسابقات توکیو و مقایسه آن با لباس های ریودژانیرو

بدون نظر

ورود