۷ عادت نادرست که نمی‌گذارند خواب راحتی داشته باشید

۷ عادت نادرست که نمی‌گذارند خواب راحتی داشته باشید

اگرچه خوب نخوابیدن در شب می‌تواند بر روی سلامتی، چهره و کیفیت کلی زندگی تاثیر منفی بگذارد، ۳۵ درصد بزرگسالان کمتر از ۷ ساعت در شبانه روز می‌خوابند. اگرچه نگرانی و استرس می‌تواند شب‌های بی‌قرار را در پی داشته باشد، اما چند عادت نادرست نیز هست که می‌توانیم به منظور داشتن خوابی بهتر رویشان کار کنیم. در Bright Side می‌خواهیم نگاهی بیاندازیم به عاداتی که با ترک‌شان می‌شود خواب بهتری در شب داشت.

۱- بی‌مقدمه به رختخواب رفتن

عادت نادرست

بعد از یک روز پرمشغله احتمالاً تنها کاری که دوست دارید انجام دهید این است که بالاخره سرتان را روی بالش بگذارید. اما ایجاد یک جور مناسک آرامش‌بخش می‌تواند به مغزتان کمک کند تا بین روز و شب‌هنگام فاصله بیاندازد و از این طریق به شما کمک کند که زودتر به خواب بروید.

این مناسک می‌تواند شامل یک میان‌وعده‌ی سبک قبل از خواب، دوش آب گرم، یا خواندن یک کتاب خوب باشد. نیازی نیست که مناسک شبانه شما پیچیده باشد، فقط چیزی را انتخاب کنید که ذهن‌تان را آرام و به تمدد اعصاب‌تان کمک کند.

۲- نوشیدن چای سیاه قبل از رفتن به رختخواب

عادت نادرست

دم‌نوش‌ها را به تاثیرات آرامش‌بخش‌شان می‌شناسند و سال‌هاست که از آن‌ها برای درمان بی‌خوابی استفاده می‌شود. و اگرچه چای‌هایی نظیر بابونه و اسطوخودوس می‌توانند به آرامش شما و حتی بهبود کیفیت خواب‌تان کمک کنند، اما برخی نوشیدنی‌ها اثر عکس دارند. برای نمونه، چای سیاه دارای مقادیر زیادی کافئین است و انکان دارد باعث بروز بی‌خوابی و اضطراب شود.

۳- استفاده از پتوی نامناسب

عادت نادرست

اگرچه نمی‌شود بدون پتو خوابید اما انتخاب پتوی مناسب برای داشتن خواب خوب ضروری‌ست. پتوهایی از جنس پلی استر را به راحتی می‌توان شست و نگهداری کرد اما این نوع پتوها برای خواب مناسب نیستند. پلی استر ماده‌ای مصنوعی است و این یعنی به بدن شما اجازه تنظیم دما نمی‌دهد و این باعث می‌شود گرم‌تان بشود و عرق کنید.

به جای پتوی پلی استر، از پتوی پشمی استفاده کنید چرا که هم شما را گرم نگه می‌دارد و هم به پوست‌تان اجازه‌ی تنفس می‌دهد.

۴- رفتن به باشگاه در شب

عادت نادرست

ورزش برای تمدد اعصاب و رهایی از اضطراب مفید است و این گونه به بهبود خواب شما کمک می‌کند. اما ضرر انجام تمرین دیروقت از منفعتش بیشتر است و به خواب شبانه شما آسیب می‌رساند. رفتن به باشگاه یک ساعت قبل از خواب به دمای بدن‌تان اجازه‌ی کاهش نمی‌دهد و این گونه باعث می‌شود که در رختخواب مدام غلت بزنید.

اگر ترجیح می‌دهید شب‌ها تمرین کنید، از تمرین‌های کم‌فشار استفاده کنید، آن هم ۴ ساعت قبل از رفتن به رختخواب.

۵- نخوردن صبحانه

عادت نادرست

بی‌خود نیست که صبحانه را مهم‌ترین وعده‌ی روز می‌نامند. اگرچه ممکن است صبح پیش از رفتن به سر کار وقت خوردن صبحانه نداشته باشید، اما نخوردن یک صبحانه‌ی هرچند مختصر نه تنها به بر روی وزن و توانایی تمرکز بلکه بر روی کیفیت خواب‌تان تاثیر منفی می‌گذارد.

اشخاصی که به طور مرتب صبحانه را از برنامه روزانه‌شان حذف می‌کنند، به احتمال زیاد خواب خوبی نخواهند داشت و بعد از بیدار شدن هم کج خلق خواهند بود.

۶- پوشیدن لباس خواب

عادت نادرست

شب شاید هیچ چیز بیشتر از پوشیدن لباس خوابِ مورد علاقه و دست آخر رفتن به رختخواب برایتان خوشایند نباشد. اما بعضی لباس‌های خواب زیادی گرم هستند و خواب‌تان را مختل می‌کنند. ما وقتی دمای بدن‌مان کمی کاهش بیابد بهتر می‌خوابیم. اگر راحت نیستید لخت بخوابید، لباس خواب سبکی انتخاب کنید که از مواد طبیعی مثل کتان یا پنبه ساخته شده باشد.

۷- داشتن فرش در اتاق خواب

عادت نادرست

فرش می‌تواند کاری کند که هر اتاقی دنج و گرم و نرم به نظر برسد اما داشتن فرش در نزدیکی تخت می‌تواند خواب را تحت تاثیر قرار دهد. قالیچه و فرش، گرد و خاک و هیره به خود جذب می‌کنند و همین آن‌ها را تبدیل به محیطی مناسب برای باکتری‌های مضر می‌کند. پژوهش‌ها نشان داده که کیفیت هوای داخل خانه برای خواب حیاتی‌ست و حتی می‌تواند بر روی عملکرد روز بعدتان تاثیر بگذارد.

آیا شما هم از این عادات دارید؟ و آیا عادت شما تاثیر مخربی بر خواب شبانه‌تان دارد؟ در قسمت نظرات برایمان بنویسید…

بیشتر بخوابید:

۱۰ عادت نادرست که خواب شبانه را با اختلال مواجه می کنند

منبع: Bright Side
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • بیتی مهر ۵, ۱۴۰۰

  من نصف عمرم تو اتاقمه بدون فرش نمی شه اخه

 • ابراهیم مهر ۶, ۱۴۰۰

  والا تا موقعی احمدی نژاد رئیس جمهور بود همه راحت میخابیدن از موقعی دوره احمدی نژاد تمام شد دیگه مردم خواب راحت ندارن

  • سهراب مهر ۸, ۱۴۰۰

   لابد دوره احمدی نژاد یا بچه بودی و چیزی حالیت نبود یا اصلا به دنیا نیومده بودی وگرنه همچین حرف مذخرفی نمیزدی! حتی دوره اولش هم کسی خواب راحت نداشت دوره دومش که بماند.

 • علی سیف مهر ۶, ۱۴۰۰

  همه این موارد واقعا درسته برای اثر در خواب و آرامش در خواب و به شخصه که یک دکتر سنتی هستم همه این موارد تجربه شده و ثابت شده است به جز مورد آخر که واقعا بر عکس هست و فرش رطوبت زمین رو میگیره و اجازه نمیده مثلا به تشک نفوذ کنه و این مورد کاملا غلطه . سیف

 • biiita مهر ۷, ۱۴۰۰

  پس نصف بیشتر عمر منم به فناست با این حسابا