چرا صبح ها بعد از زنگ خوردن ساعت موبایل نباید دوباره بخوابیم؟

چرا صبح ها بعد از زنگ خوردن ساعت موبایل نباید دوباره بخوابیم؟

ما سه ماه و نیم از عمرمان را صرف قطع موقت زنگ ساعت موبایل مان می کنیم که برای بیدار شدن مان از خواب تنظیمش کرده بودیم. و گرچه انجام گهگاه این کار تأثیری بر شما ندارد، اما تکرار مداوم این کار صدماتی بیشتر از آسیب به خواب تان دارد. تحقیقات نشان داده خوابیدن دوباره بعد از قطع کردن زنگ ساعت ممکن است روی وزن، پوست و حتی سلامت باروری شما اثر بگذارد.

در ادامه می خواهیم ببینیم این کار چه تأثیری بر بدن دارد.

۱- ممکن است چرخه ی خواب تان را مختل کند

نزدیک به ۲ ساعت پیش از آنکه واقعاً از خواب بیدار شوید، بدن تان شروع به آماده کردن خود برای آغاز روز می کند. دمای بدن تان بالا می رود و در بدن تان مواد شیمیایی ترشح می شود که کارشان بیدار کردن شما است. وقتی بعد از شنیدن اولین زنگ ساعت موبایل از خواب بیدار می شوید، بدن تان برای فرآیند بیدار شدن کاملاً آماده است. اما اگر زنگ ساعت را موقتاً قطع کنید و دوباره به خواب بروید، احتمالاً بعد از بیدار شدن تا مدت ها احساس خواب آلودگی و سستی خواهید کرد.

۲- ممکن است طی روز بیشتر احساس خستگی کنید

ممکن است فکر کنید اگر موقتاً زنگ ساعت موبایل تان را قطع کنید می توانید بیشتر بخوابید و طی روز انرژی بیشتری داشته باشید. اما درواقع برعکس است. تحقیقی بر روی ۲۰ هزار نفر نشان داد کسانی که عادت به قطع چندین باره ی زنگ ساعت موبایل خود داشتند، احتمال اینکه طی روز احساس خستگی کنند در آن ها بیشتر بود. و گرچه گاهی چرت زدن بعد از قطع زنگ ساعت اثر جدی ای بر شما ندارد، اما انجام مکرر این کار ممکن است در بلند مدت باعث کمبود خواب شود.

۳- برای سلامت گوارشی تان مضر است

خوابیدن دوباره بعد از قطع موقت زنگ ساعت موبایل، ساعت داخلی بدن تان را سردرگم می کند و بر کیفیت خواب تان اثر می گذارد. وقتی بدن مطمئن نباشد که وقت بیدار شدن است یا خواب، احتمال اینکه شب ها دائم از این پهلو به آن پهلو شوید و کمتر از نیازتان بخوابید، بیشتر می شود. در نتیجه، این امر ممکن است سلامت کلی تان را تحت تأثیر قرار دهد و بنابراین منجر به اختلالات متابولیک و افزایش وزن شود.

۴- ممکن است پوست تان حساس تر شود

حتی اگر مراقبت خوبی از پوست تان داشته باشید، کمبود خواب مداوم ممکن است تلاش هایتان را از بین ببرد و باعث آسیب دیدن پوست تان شود. وقتی به اندازه ی کافی نمی خوابید، سطح هورمون اضطراب در بدن تان بالا می رود، امری که منجر به التهاب، تولید بیش از حد چربی پوست و مسدود شدن منافذ پوست می شود.

۵- ممکن است روی دستگاه ایمنی بدن تان تأثیر بگذارد

چند دقیقه خواب بیشتر شاید وسوسه انگیز باشد اما عادت شدن آن آثار منفی قطع موقت زنگ ساعت موبایل را چند برابر می کند. مثلاً ممکن است متوجه شوید که بیشتر از قبل بیمار می شوید. علتش آن است که کمبود خواب مکرر، مکانیزم های دفاعی بدن را ضعیف می کند و دستگاه ایمنی بدن نمی تواند آنطور که باید از شما در برابر ویروس ها دفاع کند.

۶- ممکن است عادت ماهانه تان را نامنظم کند

قطع موقت زنگ ساعت موبایل در هنگام صبح شاید حس خوشایندی داشته باشد اما انجام هر روزه ی این کار ممکن است بر روی سلامت باروری شما اثر بگذارد. بی نظمی در الگوهای خواب بر روی هورمون های جنسی که در عادت ماهانه و تخمک گذاری نقش دارند، اثر می گذارد. نداشتن خواب کافی در نهایت باعث وارد شدن فشار به بدن می شود، امری که می تواند موجب نامنظم شدن عادت ماهانه گردد.

عادت قطع زنگ ساعت موبایل را چطور ترک کنیم؟

اگر قطع موقت زنگ ساعت موبایل به عادت همیشگی تان تبدیل شده، ایجاد برخی تغییرات در زندگی خود می تواند به جایگزین کردن آن با عادتی سالم تر کمک کند.

 • فعالیت بدنی داشته باشید. کسانی که فعالیت بدنی بیشتری دارند، احتمال قطع موقت زنگ ساعت موبایل در هنگام صبح در آن ها کمتر است. خود را عادت دهید روزانه دست کم یک ساعت پیاده روی داشته باشید. خواهید دید که همین کار ساده بر عادت بدتان اثر می گذارد.
 • موبایل را سمت دیگر اتاق بگذارید. این ترفند ساده ممکن است میل تان به قطع موقت زنگ ساعت موبایل تان را کم کند.
 • چراغ را روشن کنید. تاریکی اتاق بیدار شدن را سخت تر می کند و روشن کردن چراغ ممکن است کمک کند بهتر از خواب بیدار شوید.
 • از ساعتی استفاده کنید که قابلیت زنگ مجدد نداشته باشد. راحت تر از این دیگر نمی شود: اگر وسیله ای که از آن برای بیدار کردن خود استفاده می کنید قابلیت زنگ مجدد نداشته باشد، دیگر وسوسه نمی شوید دوباره بخوابید. پس از ساعت هایی استفاده کنید که امکان زنگ مجدد ندارند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

 • parzival آبان ۲۶, ۱۴۰۰

  خیلی خوب بود شما کارتون عالیه من اینجوری بودم کارایی که گفته بودین انجام دادم
  تونستم درستش کنم
  البته این پنج دقیقه اخر خواب لعنتی خیلی حال میده o_O