توضیح حامد بهداد درباره توهین به شهریار

توضیح حامد بهداد درباره توهین به شهریار

حامد بهداد ، بازیگر مشهور سینما و تلویزیون درباره حواشی به وجود آمده پس از به اشتراک گذاشتن پستی اینستاگرامی در مورد شهریار از صفحه علی شمس، نویسنده و کارگردان شناخته‌شده تئاتر توضیح داد.

بهداد در پستی اینستاگرامی دراینباره نوشت:

«اخیرا ً نوشته اى درباره ادبیات و روز ملى شعر و شاعر به اشتراک گذاشته ام که صد حیف بى که بدانم ، مطلبم از سوى یکى اقوام ، در حمایت از توهین به شهریار شاعر استنباط شده است که صادقانه باید بگویم خبر از سر منشاء این اتفاق نداشتم و نمیدانستم موضوع با اهانت به برخى هم میهنان عزیز و شهریار ادیب شکل گرفته است. فقط گمانم این بود که گروهى دیگر درباره شعراى مورد علاقه ام چون حافظ و مولانا مى گویند و آن روز خاص را براى آنها متناسب میدانند. دیگر نکته که برایم در آن نوشته جلوه کرد و باعث شد آنرا به اشتراک بگذارم این بود که چرا به جاى تاریخ مرگِ بزرگانِ سرزمینم، روز تولدشان را مناسبات فرهنگى مان قرار نمیدهیم.

حال در این میانه بیخبر از همه جا در حالى که خیل ناسزا به سوى م روانه است از جانب دوستى تماس داشتم مبنى بر اینکه این مطلب را چرا به اشتراک گذاشته اى و داستان از این قرار است. خب طبیعى است که ابتدا غافلگیر شدم. یعنى چه ؟! این چه کارى بود؟ یعنى من اهانت را تایید میکنم؟ یعنى منظورم شکستن دل و ذهنیت مردم است؟آخر میشود؟

داریم؟ من؟! این حرفها کدام است؟ این قومیت و تعصب ورزى ها کجا و کى کارساز بوده؟ این حرفها باطل است. هنرمندانه نیست. دور از شأن آدمى است. من جانم براى این خاک و مردم ، و این هر آنچه که باقى مانده است میرود. مولوى فردوسى سعدى ایرج شهریار حافظ خاقانى براى همه است. آذربایجان از مااست و خراسان از شما. چه تفاوت دارد؟ وجب به وجب این خاک خانه است. آخر من دلدارم کجا میتوانم عزیزانم را برنجانم؟ آنچه دارم جمله از محبتى است که مردم داده اند.

حال آنرا یک شبه به باد دهم؟ هرگز ! من این زبان و قومیت و مذهب را همه در گرو عشق و صفا میبینم. پس چگونه میتوانم احساس هموطنانم را جریحه دار کنم و بر دردشان بیفزایم؟ خیر ! هنوز مرا نشناخته ایید!عشق به شما و این وطن کار مرا ساخته است. من این نقد را به هیچ نسیه نخواهم باخت. کدام ترک کدام لر کدام بختیار و کرد و بلوچ ؟! همه یکى است. خیر ! بنده هیچوقت هیچ توهینى به هیچ کسى را تأیید نخواهم کرد.

حرف آخر. یکى بگویم بخاطر بسپار ! همین چندى پیش که خوزستانى از بى آبى و تشنگى ، وامانده از همه جا به امان آمده بود با خود گفتم خدایا چرا تبریزى ها حرفى نمیزنند؟ فردا خبر آمد که تبریز تعصب برادران عرب و خوزستان را میکشد. آخر من اینها را با چه برابر کنم؟ اینها را چه کنم؟ چگونه نگویم؟ خیر آقا ! مرا نشناخته ایید! بد اگر گفته ایید بیفایده است. من شما را عاشقم.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۲ نظر

ورود

 • پیام مهر ۳, ۱۴۰۰

  عده ای دنبال بهانه میگردندمخصوصا تجزیه طلبها اعتنایی نکن اگرخدای ناکرده جنگ داخلی درگرفت تاپای جان حسابشان راکف دستشان گذاریم

  • عماد مهر ۴, ۱۴۰۰

   فاشیسم ستمگر تاریخ شمایید شمایید با فش به اقوام دیگر باعث نفرت از فارس و تجزیه می شوید

 • مجتبی مهر ۳, ۱۴۰۰

  بیشع. ری تو زمانی معلوم شد که دهنتو باز کردی هر چی دلت خواست به استاد فریبرز عرب نیا گفتی.
  آخه من نمیدونم کی به امثال تو فرصت خودنمایی داده.
  گند زدید به هنر و هنرمند و سینما و…

 • احسان مهر ۴, ۱۴۰۰

  زنده باد عشق ،زنده باد صداقت، زنده باد آزادی،همیشه طرفدار رفتارت بودم مرد

 • سلمان مهر ۴, ۱۴۰۰

  چرت وپرت ودروغ میگی توجیه میکنی

 • مهدی مهر ۴, ۱۴۰۰

  خاک تو سر کسانی که فیلم اینها رو نگاه میکنن که با پول و پارتی وارد سینما شدن نه استعداد برید دوتا فیلم خارجی ببینید تا متوجه بشید چجوری فیلم بازی میکنن

  • احمد مهر ۴, ۱۴۰۰

   عزیزم هر جا که میبینیم و هر جایزه بزرگی در سینمای جهان هست ایران و ایرانی میبره و شما برو جم ببین

 • سعید مهر ۴, ۱۴۰۰

  حامد جان گندی که زدی دیگه جمع نمیشه از چشم ۴۰ میلیون نفر ترک ایرانی افتادی

 • حسین مهر ۴, ۱۴۰۰

  مثل فردوسی یاوه گویی می کند ابله نادان فاشیسم کثیف

 • عماد مهر ۴, ۱۴۰۰

  فاشیسم ستمگر تاریخ شمایید شمایید با فش به اقوام دیگر باعث نفرت از فارس و تجزیه می شوید

 • فرزاد مهر ۵, ۱۴۰۰

  بازی با کلمات رو خوب بلدی بهداد ولی باعث نشد این گندی که زدی رو جمع کنه وقتی سواد کافی نداشته باشی و با پیشنهاد یه کارگردانی که برا فیلم ساختن بجای رفتن سراغ کار بلدها و درس خونده ها میاد سراغ کوچه بازایها و الکی مشهورشون میکنن و بعد میرن سراغ خوانندگی آخرش میشه همین افتضاحی که رخ میده شهریار کسی نبود که شما بخوای براش نظر بدی یعنی در حد تو نیست