۱۰ رستوران برتر جهان در سال ۲۰۲۱ را بشناسید

۱۰ رستوران برتر جهان در سال ۲۰۲۱ را بشناسید

صدای جرینگ به هم خوردن لیوان های بلوری، زمزمه ی گفتگوها، نورپردازی ملایم و رایحه های دل انگیز و اشتهاآور. بعد از این که در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ رستوران ها مجبور به توقف فعالیت شان شدند، مدت مدیدی بود که دل ما برای همه ی این ها تنگ شده بود.

«جوایز ۵۰ رستوران برتر جهان»، رویدادی که اسکار دنیای غذا تلقی می شود نیز سال قبل به خاطر کرونا دچار وقفه شده بود. اما این رویداد سرانجام بازگشته و دو رستورانی که در صدر این فهرست جای دارند، هر دو در کپنهاگ واقع اند.

جایگاه نخست: رستوران نوما در کپنهاگِ دانمارک

شماره ی یک در این فهرست شاید معروف ترین اسم در دنیای غذا و خوراک باشد: نوما (Noma). رنه رِدزِپی، سرآشپز دانمارکی این رستوران است که اولین بار در سال ۲۰۰۳ در کپنهاگ افتتاح شد و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ خودش را به بالای فهرست ۵۰ رستوران برتر جهان رساند.

ردزپی به خاطر می آورد که ۱۱ سال پیش چطور برای اولین بار برنده ی این جایزه شده بود: «پس از برنده شدن، همه ی آرزوها در دسترس به نظر می رسیدند. این جایزه همچنین به ما فرصت این را داد تا بخشی از عامل دگرگونی فرهنگ غذایی یک ناحیه باشیم.»

جایگاه چهارم: رستوران سنترال در لیمای پرو

او در مورد روزگار سختی که این صنعت با آن مواجه شد نیز می گوید: «اگر همه گیری کرونا یک چیز به ما یاد داده باشد این است که رویاهایمان چقدر شکننده و این صنعت تا چه اندازه سخت و طاقت فرسا می تواند باشد.» وی در پایان اضافه کرد: «تیم “نوما” در یک سال و نیم اخیر درباره ی ایده ای رویاپردازی کرده و حالا وقت آن رسیده که رویایمان را بسازیم.»

رستوران دیسفروتار در بارسلون اسپانیا
رستوران دیسفروتار در بارسلون اسپانیا

مشتریانی که به هر دلیل موفق به رزرو جا در نوما نمی شوند می توانند دیگر رستوران برتر کپنهاگ، یعنی ژرانیوم (Geranium) را امتحان کنند که در جایگاه دوم فهرست جای گرفته است. علاقه ی رازموس کوفوئد، سرآشپز این رستوران به غذاهای دریایی را می توان در برخی مواد اولیه منوی رستوران مشاهده کرد: ماهی مرکب و اسانس مخمر.

از زمان آغاز به کار این جوایز در سال ۲۰۰۲ تا کنون، هر ۱۸ برنده از کشورهای اسپانیا، ایالات متحده، انگلیس، دانمارک، ایتالیا و فرانسه بوده اند.

پیا لئون، سرآشپز رستوران «سنترال» در پرو که امسال جایگاه چهار را به خودش اختصاص داد نیز به عنوان بهترین سرآشپز زن انتخاب شد. سنترال نیز همچنان عنوان بهترین رستوران امریکای جنوبی را برای خود حفظ کرد.

۱۰ رستوران برتر جهان (۱۰ تای بالای فهرست):

۱- نوما (کپنهاگ، دانمارک)

۲- ژرانیوم (کپنهاگ، دانمارک)

۳- آسادور اِتکسباری (آکسپه، اسپانیا)

۴- سنترال (لیما، پرو)

۵- دیسفروتار (بارسلون، اسپانیا)

۶- فرانتزن (استکهلم، سوئد)

۷- مایدو (لیما، پرو)

۸- اودِت (سنگاپور) (بهترین رستوران آسیا)

۹- پوخُل (مکزیکو سیتی، مکزیک) (بهترین رستوران امریکای شمالی)

۱۰- چِرمن (هنگ کنگ)

بیشتر بخوانید:

گران ترین سیب زمینی سرخ کرده دنیا: یک پرس ۵ میلیون تومان

چرا غذای رستوران های گران قیمت اینقدر کم است؟

منبع: CNN
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود