جزئیات بازگشایی مدارس از اول آبان ماه

جزئیات بازگشایی مدارس از اول آبان ماه

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس، جزئیات و نحوه بازگشایی مدارس در آبان ماه را اعلام کرد.

قرار بود با تسریع روند واکسیناسیون در کشور، مدارس از ابتدای آبان حضوری شود. حالا وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده مدارس در مناطق کم جمعیت و مناطق روستایی حضوری می‌شود و از نیمه دوم آبان ماه، بازگشایی مدارس فراگیرتر می‌شود.

براین اساس از ابتدای آبان ماه مدارسی که در مناطق روستایی و مناطق کم جمعیت قرار دارند، بازگشایی می‌شود و کلاس‌ها به صورت حضوری تشکیل می‌شود. اما در مناطق پرجمعیت و شهرها، احتمالا بازگشایی مدارس کمی با تاخیر همراه است و تا آخر آبان ماه و به تدریج انجام می‌شود.

آنگونه که سخنگوی آموزش و پرورش خبر داده ۸۵ درصد معلمان و کارکنان آوزش و پرورش واکسینه شده‌اند و تنها ۱۵ دزصد باقیمانده‌اند. همچنین روند واکسیناسیون دانش‌آموزان هم آغاز شده و تا روز ۲۰ مهرماه ۶۰ درصد کل دانش‌آموزان واکسن زده‌اند. اما روند رواکسیناسیون برخی از گروه‌های سنی مانند افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تازه آغاز شده و احتمالا تا پایان آبان ماه این روند تکمیل شود و همه دانش‌آموزان دز اول و دوم واکسن خود را بزنند.

براساس ابلاغیه بازگشایی مدارس، اولویت بازگشایی مدارس با مدارس روستایی و عشایری و مدارس مهارتی است که دارای کلاس‌های عملی هستند. اما حتی بازگشایی این مدارس هم مشروط به دریافت مجوز، در نظر گرفتن اولویت آموزش‌های حضوری برای دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی و دانش‌آموزان مهارتی است.

اما براساس ابلاغیه آمورش و پرورش، حتی بازگشایی این مدارس هم نیازمند این است که چک‌لیست بهداشتی در این مراکز تکمیل شود. بعد از خودارزیابی مدیران مدارس، امکان تشکیل حضوری کلاس‌ها فراهم است.

به گفته سخنگوی وزارت آموزش و پرورش، مطابق الگوی طراحی شده از ابتدای مهرماه مناطق روستایی و مدارس کم‌جمعیت کمتر از ۱۵ نفر بازگشایی شدند. تا کنون ۴.۵ میلیون دانش‌آموز در زمره گروهی قرار گرفته‌اند که می‌توانستند فعالیت حضوری داشته باشند. از نیمه اول آبان ماه نیز براساس همین الگو مدارس کم‌جمعیت گروه‌بندی می‌شوند و فعالیت خود را به صورت حضوری آغاز می‌کنند.

کمرئی افزود: انتظار داریم از نیمه دوم آبان‌ماه نیز با توجه به شرایطی که در کشور حاکم خواهد شد و هماهنگی که با وزارت بهداشت داریم بازگشایی را با فراگیری بیشتری شاهد باشیم. اما در این زمینه تابع سیاست‌های وزارت بهداشت به عنوان مرجع تخصصی هستیم و این امکان برای ما وجود دارد که روند فعالیت حضوری را با توجه به سیاست‌های اعلامی وزارت بهداشت کند یا تند کنیم.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود