واکنش جالب یک استاد تاریخ اسلام به صحبت‌های رییس جمهور در مورد تخت جمشید

واکنش جالب یک استاد تاریخ اسلام به صحبت‌های رییس جمهور در مورد تخت جمشید

دیدار ابراهیم رییسی، رییس جمهور از مجموعه پاسارگاد و تخت جمشید در روز پنج شنبه گذشته و صحبت های او و وزیر میراث فرهنگی درباره این بنای تاریخی، واکنش های متعددی را در برداشته است. از رییس جمهور در دیدار خود از تخت جمشید نقل می شود که وی گفته است: «ناها و مواریث تاریخی نظیر تخت جمشید نشان از هنر والای ایرانیان از سده‌های گذشته دارد که امروز باگذشت قرن‌های متمادی همچنان مایه حیرت و ستایش است. پیام دیگر بنای تخت‌جمشید خطاب به ستمگران است که ببینند سرنوشت کسانی که به مردم ظلم می‌کنند، چیست؟». ضرغامی نیز از ممانعت از کشاورزی و حفر چاه به خاطر باستانی بودن منطقه پاسارگاد انتقاد کرده و با تاکید بر اهمیت تاریخی این بنا، گفته بود :«مروز مردم پاسارگاد به‌دلیل مقبره کوروش نمی‌توانند کشاورزی کنند، چاه بزنند، باید این مشکلات برطرف شود و قوانین حریم‌ها مقداری انقباض پیدا کند».

فیاض زاهد استاد تاریخ اسلام نسبت به صحبت های سید ابراهیم رییسی رییس جمهور در تخت جمشید واکنش تندی نشان داده است

این صحبت ها با واکنش فیاض زاهد استاد تاریخ در روزنامه اعتماد مواجه شد، که نوشته است: «قصدم این بود که برای ستون شنبه این هفته درباره مساله آذربایجان چیزی بنویسم. همه مقدمات آن را نیز در ذهنم سامان داده بودم. اما سخنان رییس‌جمهور محترم در بازدید از تخت‌جمشید مرا بر آن داشت که آن یادداشت را به وقت دیگری موکول کنم. زیرا به نظر می‌رسد تلاشی بی‌فرجام برای تحریف ارزش‌های فرهنگی، ملی و تاریخی کشور در حال انجام است. می‌دانم که حداقل جناب آقای رییسی به هیچ عنوان عامدانه در این مسیر گام ننهاده است. آنقدر بدبین نیستم. برخی بی‌خبری‌ها، مشاوره‌های نادرست و رجحان چیزی که به آن عمل انقلابی می‌گوییم، می‌تواند موجب این بی‌دقتی‌ها شود».

فیاض زاهد استاد تاریخ اسلام نسبت به صحبت های سید ابراهیم رییسی رییس جمهور در تخت جمشید واکنش تندی نشان داده است

این استاد تاریخ در ادامه صحبت های خود در روزنامه اعتماد می نویسد: «به‌ راستی! چه عواملی سبب پیدایش هویت یک ملت می‌شوند؟ چه مولفه‌هایی استحکام سرزمینی و شناسنامه فرهنگی و ملی را پدید می‌آورد؟ عناصر شکل‌دهنده واحدی به نام سرزمین مشترک چیست؟ ملت و دولت چگونه پدید می‌آیند، هویت می‌یابند و استمرار خواهند داشت؟ چگونه ملت- دولتی قرن‌ها در کنار یکدیگر سامان می‌یابند. ده‌ها سوال از این دست می‌توانند بر اهمیت این امر صحه نهند. ایران کشوری تاریخی است. ۲۵۰۰ سال تاریخ مکتوب با همین هویت امروزی دارد. – منظور تداوم تاریخ مکتوب و تداوم استقرار سیاسی واحد است- بیش از ۷ هزار سال صبغه تمدنی و البته پراکنده دارد».

زاهد در ادامه صحبت های خود تصریح می کند: «بنا به قول اکثر مورخین و محققین اولین دولت مستقر آریایی که ایران از آنها مشتق شده، دولت ماد است.  این دولت با دیاکو آغاز و با ایشتوویگو پایان یافت. سپس هخامنشیان که از خانواده‌های بانفوذ پارسی بودند سربرآوردند. از دل همان مناسبات پارسی- مادی. کوروش پایه‌گذار این سلسله گویا نوه ایشتوویگو بوده است. داستان او و پدربزرگش فصل رمانتیک اسطوره‌های باستانی است. آنها اولین پادشاهی باستانی و بزرگ‌ترین امپراتوری باستان را بر نیمی از جهان بنا نهادند. در دوران سلطنت هخامنشیان ایران از سویی به مدیترانه و از دیگر سو به شرق اروپا، از شرق تا دروازه‌های چین و در آفریقا تا چاد و لیبی گسترش یافت. بر مصر و یونان دو مرکز بزرگ فرهنگی بشر حکم راند. تراکیه که بخش مهمی از ترکیه امروز است از خراجگزاران این حکومت بوده است».

فیاض زاهد استاد تاریخ اسلام نسبت به صحبت های سید ابراهیم رییسی رییس جمهور در تخت جمشید واکنش تندی نشان داده است

این استاد تاریخ با اشاره به پیشرفت های دوران هخامنشیان می گوید: «آنها در نظام اداری، بروکراسی، دیوان‌های موثر اداری و مدیریتی، ساختار سیاسی و کشورداری، گسترش راه‌های بین‌المللی، سیستم حمل‌و‌نقل پیشرفته، شهرسازی و معماری، موسیقی و شعر، اقتصاد جهانی، استفاده از دریا و ایجاد نیروی دریایی، تدوین قوانین جهانی برای تعامل با ادیان و فرهنگ‌های مختلف از خود آثاری برجسته برجای نهادند. آنها برخلاف اخلاف خود در یونان، مصر و چین، هیچگاه برده‌داری نکردند. در ساختن تخت‌جمشید هاضمه قوی خود را در استفاده از دانش ملت‌های تابعه از سریانی تا عبرانی، از بابلی تا یونانی، از کلدانی یا لیدیه و مصر و ایونی نشان دادند».

فیاض زاهد در واکنش به صحبت های رییس جمهور در مورد هخامنشیان و تخت جمشید، افزوده است:«تخت‌جمشید نماد این امپراتوری است. هر کاخ و بنایش بر فلسفه‌ای بنا نهاده شده است. این بنا که در دوره سه پادشاه اول هخامنشی سامان یافت و در هر دوره‌ای تکه‌ای بر آن افزون شد، بازتاب اراده، قدرت و شکوه ایرانیان بود. نظمی جهانی را نمایندگی می‌کرد. بر سر جاده بین‌المللی راه ابریشم قرار داشت تا کاروان‌هایی که از این مسیر رد می‌شوند، اهمیت این امپراتوری را دریابند. نماد قدرت ملتی بود که خداپرستی و انسانیت را تبلیغ می‌کرد. اگر بخواهیم با استانداردهای امروزی سراغ‌شان برویم حتما ده‌ها ایراد و اشکال را می‌توان سراغ گرفت.  مگر امروز همه حکومت‌هایی که می‌شناسیم بی‌عیب و خطا هستند؟ اما چه اصراری است که فضیلت آنها را نبینیم و بر ضعف‌های‌شان تکیه کنیم. از این کار چه سودی می‌بریم؟هخامنشیان منشأ همه برکات انسانی نبوده‌اند، اما موجب افتخارات عظیمی بوده‌اند که ما ایرانیان را بر آن اساس قرن‌ها متحد نگه داشته و حس ایرانی بودن را تقویت کرده است».

فیاض زاهد استاد تاریخ اسلام نسبت به صحبت های سید ابراهیم رییسی رییس جمهور در تخت جمشید واکنش تندی نشان داده است

وی در ادامه رییس جمهور را خطاب قرار داده و می گوید: «جناب رییس‌جمهور! چه خوش‌تان بیاید چه بدتان؛ شما اول ایرانی هستید، بعد مسلمان. دلیلش روشن است. آحاد مسلمانان تابع طریقت سنت هستند، اما من و شما ایرانی شیعه هستیم. به این دو نیز افتخار می‌کنیم. اهل‌بیت وجه مذهبی ما را ساخته‌اند، تاریخ ملی‌مان هویت ایرانی‌مان را.  امروز بزرگ‌ترین تهدید هویت ماست. به نوجوانان و جوانان‌مان بنگرید. هیچ می‌دانید که بسیاری از نوجوانان‌مان از راه دیدن فیلم‌های کره‌ای و موسیقی کره‌ای، زبان کره‌ای یاد گرفته‌اند؟ هیچ می‌دانید کره بعد از جنگ تنها آهک برای صادرات داشت و از تاریخ هیچ! ببینید با جومونگ و یانگوم خیالی چه کرده‌اند! داستان تلاش صنعتی آنها نیز که دیگر جای گفتن نیست. – شاید وزیر خارجه ما با تکیه بر این اطلاعات تهدید کرده دیگر سریال کره‌ای پخش نمی‌کنیم! هر چند یادش رفته که دارد تماشاگران ایرانی را تهدید می‌کند نه کره‌ای‌ها!!».

فیاض زاهد در ادامه به تناسب بین تاریخ و دین در ایران می پردازد و می گوید: «حتی نتوانستیم داستان‌های شاهان بزرگ خود از جمله کوروش و داریوش و اردشیر را روایت کنیم. هرکه گفته اینها در تعارض با دیانت ما است غلط گفته است. ایرانی ترکیبی از تاریخ ملی و هویت مذهبی خویش بوده است. راه غلط را نروید. کاری که سلسله پهلوی کرد را تکرار نکنید. آنها هویت اسلامی ما را انکار می‌کردند، شما هویت ملی ما را انکار نکنید. ایرانی به هردوی اینها نیاز دارد. به شوکت تاریخی گذشته خویش و دین و مذهب متعالی‌اش. ایرانی در نوروز آیین‌های باستانی را گرامی می‌دارد، در محرم برای حسین و اولادش تعزیت برپا می‌کند».

فیاض زاهد استاد تاریخ اسلام نسبت به صحبت های سید ابراهیم رییسی رییس جمهور در تخت جمشید واکنش تندی نشان داده است

این استاد تاریخ اسلام در ادامه صحبت هایش تصریح می کند: «ما برای تقویت روحیه وطن‌پرستی که نصف‌الایمان است، به تکریم گذشته نیازمندیم. به سرود ملی کشورها بنگرید. چرا ایتالیایی‌ها به روم می‌نازند؟ چرا فرانسوی‌ها به تاریخ انقلاب خویش، چرا انگلیسی‌ها مبنای سرود ملی‌شان سلطنت است؟ چرا مصری‌ها به فراعنه و تاریخ باشکوه‌شان؟ آیا می‌دانید که یونانی‌ها آتن را ارج می‌نهند و به فرزندان‌شان از آن گذشته باشکوه می‌گویند! فرزندان ما به این حس نیاز دارند. سید عزیز! دسته دسته فرزندان‌مان در حال ترک وطن و مهاجرت هستند. برخی حتی حسی به نام وطن‌پرستی ندارند. نگذاریم با تفاسیر و برداشت‌های غلط و فریبی به نام مبارزه با طاغوت به دست خود ریشه‌های هویت‌مان را نابود کنیم. ایران خانه همه ماست. با همه گذشته خوب و بدش».

زاهد خطاب به سید ابراهیم رییسی می گوید: « اصلا چه کسی گفته که تخت‌جمشید را شاهان ساخته‌اند! تخت‌جمشید و هر اثر معظم دیگر را مردم آن سامان ساخته‌اند. قدرت‌ها نماد و اراده حاکم مردان شان هستند. تخت‌جمشید را مردم ساخته‌اند. تخت‌جمشید نماد اراده و قدرت و شکوت پدران و مادران ماست. آن را انکار نکنیم. اسکندر مقدونی فکر می‌کرد با آتش زدنش می‌تواند آن قدرت بزرگ را انکار کند اما نتوانست. همان‌گونه که شاهان هخامنشی با به آتش کشیدن آتن نتوانستند شکوه یونان را ضایع کنند». زاهد در ادامه با اشاره به سیاست های رهبران چین و روسیه در مورد تاریخ خود می گوید: «می‌دانم شما به ایران بزرگ علاقه‌مندید و می‌دانم به این سخنان منصفانه خواهید نگریست. اما یادمان باشد، هم لنین و استالین به عنوان انقلابیون روسیه و هم مائو تسه‌دونگ و بعدها دنگ شیائوپینگ در چین، هیچگاه از ارزش‌های ملی و سرزمینی خود به نام انقلاب گذر نکردند. شما نیز چنین نکنید».

فیاض زاهد استاد تاریخ اسلام نسبت به صحبت های سید ابراهیم رییسی رییس جمهور در تخت جمشید واکنش تندی نشان داده است

فیاض زاهد متولد سال ۱۳۴۱ در رشته و فارغ التحصیل دکتری تاریخ در گرایش ایران اسلامی و عضو هیأت علمی و استادیار گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است. از دیگر سمت های وی می توان به نمایندگی مردم رشت در دوره اول شورای اسلامی شهر، مشاور عالی و رئیس شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، مشاور تحقیقاتی سازمان بهزیستی کشور،  عضو شورای سیاستگذاری روزنامه همبستگی، عضو شورای سردبیری روزنامه اعتماد ملی، رئیس شورای نویسندگان روزنامه اعتماد،  مشاور ارشد دبیرکل حزب اعتماد ملی و عضویت در هیأت مدیره باشگاه استقلال شهرداری رشت اشاره کرد.

دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • فاتح آبان ۸, ۱۴۰۰

    کوروش کبیر هم در میان ما ایرانیان هم دردنیا مورد احترام است حتی منشورنمادین کوروش در سازمان ملل موجود میباشد که نشانه انسانیت این انسان بزرگوار است حتی بعضی از اعلمای شیعه اخلاقیات کوروش را باپیامبران الهی مقایسه کرده اند صحبتهای آقای ضرغامی بسیار تاسف برانگیز مثل این است که کسی پدر خویش را منکر شود ومانند تف سر بالاست هر ایرانی با غیرتی به تخت جمشید مانند غرور ملی وهویتش نگاه میکند وغیر این باشد باید به ایرانی بودنش شک کرد صحبتهای آقای رئیس جمهور نشان از بی اطلاعی ایشان دارد که مقصر مشاورین ایشان هستند ولی صحبتهای آ قای ضرغامی قابل توجیه نیست ومن را یاد طالبان ۲۰سال قبل میاندازد که آثار باستانی افغانستان را نابود کردند که دیگر قابل ترمیم نیست وایشان باید جوابگوی صحبت اشتباهشان باشندکه حرف یک ایرانی نیست وشبیه حرف بیگانگان ودشمنان این مملکت هست باشند