۸ روش طبیعی برای درمان گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی

۸ روش طبیعی برای درمان گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی

گرفتگی بینی یکی از آزاردهنده ترین علائم سرماخوردگی است. کارهای زیادی هست که قبل از متوسل شدن به دارو می توان امتحان شان کرد. در Bright Side می خواهیم ۸ روش طبیعی برای درمان گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی را با شما مرور کنیم.

۱- به پهلو بخوابید

گرفتگی بینی

بینیِ گرفته بدین معنی است که خلط زیادی در سینوس های شما هست که به شما اجازه ی تنفس درست را نمی دهد. پس نیاز است که سر خود را با استفاده از یک بالش اضافه در سطحی بالا نگه دارید. همچنین ضروری است که به جای خوابیدن به پشت، به پهلو بخوابید زیرا این کار به گرفتگی بینی کمک می کند.

۲- از مایعات و غذاهای روان مثل چای و سوپ داغ استفاده کنید

گرفتگی بینی

نوشیدن مایعات داغ ممکن است به درمان سریع تر سرماخوردگی تان کمک نکند، اما علائم آزاردهنده ی آن را فرو می نشاند. پژوهش ها نشان می دهد افرادی که در عوضِ مایعات با درجه حرارت اتاق، مایعات داغ می نوشند، احساس بهتری را تجربه می کنند. بابونه، چای سبز، سوپ مرغ و آب داغ با آبلیمو و عسل می تواند تسکین‌بخش فرد بیمار باشند.

۳- بر روی پیشانی تان از کمپرس آب گرم استفاده کنید

کمپرس آب گرم ورم سینوس ها را کاهش می دهد و راه های بینی را باز می کند. تنها کافی است پارچه ی تمیزی را بردارید، در آب گرم (و نه داغ) فرو کنید و روی پیشانی تان بگذارید. گرمای حاصله باعث می شود سوراخ های بینی تان بازتر شود و راحت تر بتوانید نفس بکشید. فقط حواس تان باشد کمپرس را مدت طولانی روی پیشانی نگذارید زیرا ممکن است پوست تان بسوزد.

۴- بینی تان را با استفاده از نِتی پات شستشو دهید

نتی پات

انجام این کار شاید برایتان راحت نباشد اما تاثیر آن در پاکسازی سینوس ها ثابت شده است. تنها کافی است بالاسر سینک بایستید و دهانه ی نتی پات را در یکی از سوراخ های بینی تان قرار دهید. آب از یک سوراخ بینی وارد و از سوراخ دیگر خارج می شود. می توانید این کار را به مدت ۱ دقیقه برای هر سوراخ انجام دهید. یادتان باشد از آب مقطر یا استریل استفاده کنید و نه از آب شیر که ممکن است حاوی نمک و سایر املاح ناخواسته باشد.

۵- از دستگاه بخور استفاده کنید

بخور

هوای سرد و خشکی که اغلب در خانه های ما جریان دارد، کار را برای بینی کیپ سخت تر می کند. اینجاست که دستگاه بخور به کار می آید. می توانید دستگاه را روز و شب روشن نگه دارید اما تاثیر آن هنگامی که خواب هستید بیشتر است چرا که به شما کمک می کند استراحت کنید و راحت تر باشید.

۶- بخار سیر را استنشاق کنید

بخار سیر

سیر را به خواص ضد قارچ و ضد باکتری اش می شناسند. می توانید یا آن را بخورید و یا (ترجیحاً) آن را در آب بجوشانید و بخارش را تنفس کنید تا از بوی بد دهان هم در امان باشید. می توانید برای این که مقادیر بیشتری بخار را به بینی تان برسانید روی سرتان یک حوله بیندازید.

۷- غذای تند بخورید

احتمالاً دقت کرده اید که وقتی غذای تندی می خورید از بینی تان آب می آید. به همین دلیل این می تواند راه حلی موقت برای رفع گرفتگی بینی باشد. می توانید به غذاهایتان فلفل قرمز، سیر، زنجبیل و زردچوبه اضافه کنید. زردچوبه شاید به رفع گرفتگی بینی تان کمکی نکند، اما خواص ضدالتهابی دارد که به بهبود سرماخوردگی تان کمک می کند.

۸- اسانس های خاصی را استنشاق کنید

نعناع فلفلی و اکالیپتوس ۲ گیاه حاوی مِنتول هستند که یک ماده ی ضد احتقان (دکونژستانت) طبیعی است. می توانید چایی را که با یکی از این دو گیاه طعم دار شده بنوشید. همچنین می توانید اسانس آن ها را تنفس کنید. در مورد روغن نعناع فلفلی بهتر است پس از مخلوط کردنش با روغن پایه آن را روی سینه بمالید.

می توانید چند قطره روغن اکالیپتوس را نیز روی دستمال کاغذی بچکانید و دستمال را در طول شب کنار سرتان قرار دهید. همچنین می توانید چند قطره از روغن را توی آب ریخته، آن را جوشانده و بخارش را استنشاق کنید.

بیشتر بخوانید:

چطور با ۶ روش ساده و فوری طی ۱۵ دقیقه از شر گرفتگی بینی راحت شویم؟

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود