آیا مجردها هم می توانند در طرح ملی مسکن ثبت نام کنند؟

آیا مجردها هم می توانند در طرح ملی مسکن ثبت نام کنند؟

دیروز خبری به نقل از وزیر راه و شهرسازی منتشر شد مبنی بر اینکه به زودی امکان ثبت نام تمامی افراد مجرد بالای ۱۸ سال در طرح ملی مسکن فراهم می شود، با این شرط که تا زمان تحویل واحد باید ازدواج کرده باشند.

اما هنوز چند ساعتی از انتشار این خبر نگذشته بود که وزارت راه و شهرسازی در بیانیه ای این خبر را تکذیب کرد.

این وزراتخانه اعلام کرد خبر منتشر شده صحت ندارد اما وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد رفع موانع قانونی ثبت نام در طرح ملی مسکن برای تمامی افراد مجرد را بررسی می کند.

با این حال، فعلاً سه گروه از افراد مجرد امکان ثبت نام در طرح ملی مسکن را دارند:

۱- زنان خود سرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن

۲- نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور

۳- معلولین جسمی حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور

همچنین قانون برای سرپرستان خانواده، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است.

یادآوری می‌شود، زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی می‌شوند و بدون ملاک سن می‌توانند ثبت‌نام کنند.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر تغییری در شرایط مجردها برای ثبت‌نام در طرح‌های مسکنی ایجاد نشده و پیشنهاد امکان ثبت‌نام مجردها در طرح جهش تولید مسکن به شرط تاهل در زمان تحویل واحد مسکونی در دست پیگیری است.

بر اساس ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، ” فاقدین مسکن” شامل افراد سرپرست خانواری می‌شود که خود و افراد تحت تکفل آنان از اول فرودین ۱۳۸۴ (تاریخ اجرای قانون برنامه چهارم توسعه) فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی از متقاضیان مسکن درخواست کرد، پس از ورود به سامانه ثبت‌نام به آدرس https://saman.mrud.ir در صفحه اصلی در ذیل عنوان شرایط متقاضیان جزئیات مربوط به شرایط ثبت‌نام را مطالعه کنند و به محتواهای غیرموثق که در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها منشتر می‌شود، توجهی نکنند.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود