طولانی ترین ماه گرفتگی قرن در راه است

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن در راه است

تا دو هفته ی دیگر جهان شاهد طولانی ترین ماه گرفتگی قرن بیست و یکم خواهد بود.

در نخستین ساعات روز ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) زمین از میان خورشید و ماه عبور خواهد کرد و بر روی قمر خود سایه خواهد انداخت. این ماه گرفتگی در ساعت ۴ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۱:۳۰ تهران) به اوج خود خواهد رسید. در آن زمان، زمین جلوی رسیدن نور خورشید به ۹۷ درصد از ماه کامل را خواهد گرفت، امری که سبب می شود ماه رنگی قرمز گونه پیدا کند.

به گفته ی سازمان فضایی ناسا، این ماه گرفتگی جزئی ۳ ساعت و ۲۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه به طول خواهد انجامید، که این میزان طولانی تر از تمامی ماه گرفتگی های رخ داده در فاصله ی سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ است.

این ماه گرفتگی در همه جای دنیا قابل رؤیت نیست و تماشای آن تنها در مناطقی امکان پذیر است که ماه در بالای افق قرار دارد.

مردم آمریکای شمالی از بهترین شرایط برای تماشای این رویداد نجومی برخوردار هستند. ساکنان هر ۵۰ ایالت آمریکا، کانادا و مکزیک می توانند این ماه گرفتگی را به طور کامل مشاهده کنند.

امکان مشاهده ی هیچ بخشی از این ماه گرفتگی در منطقه ی خاورمیانه وجود ندارد اما می توان از طریق این لینک این رویداد نجومی را به صورت زنده اما مجازی تماشا کرد.

اگر این ماه گرفتگی را از دست دادید نگران نباشید چرا که بر اساس پیش بینی های سازمان فضایی ناسا، ۱۷۹ ماه گرفتگی دیگر طی ۸ دهه ی بعدی در پیش است که به طور متوسط هر سال دو تای آن ها رخ خواهد داد. ماه گرفتی بعدی روز ۱۶ ماه مه سال ۲۰۲۲ خواهد بود.

ماه گرفتگی کامل زمانی رخ می‌ دهد که زمین به طور کامل بر ماه سایه اندازد. در طول ماه‌ گرفتگی، قمر زمین چهره‌ ای سرخ‌ر نگ به خود می‌ گیرد که علت آن وجود اکسیژن و نیتروژن در جو زمین است. این دو گاز طول موج‌ های کوتاه‌ تر مانند نور آبی و بنفش را پراکنده می‌ کنند، بنابراین رنگ‌ هایی با طول موج بالاتر مثل زرد، نارنجی و قرمز بیشتر باقی‌ می‌ مانند، به همین دلیل زمانی که ماه در سایه ی زمین قرار می‌ گیرد نمایی سرخ‌ رنگ پیدا می‌ کند.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود