«نسخه مریخ» سس گوجه فرنگی هاینز قرار است چیزی فراتر از طعم باشد

«نسخه مریخ» سس گوجه فرنگی هاینز قرار است چیزی فراتر از طعم باشد

اول میلیاردرهایی مثل جف بزوس رفتند فضا، بعد بازیگران سینمای روسیه، حالا هم نوبت به سس گوجه فرنگی هاینز (Heinz) رسیده. هاینز اخیراً از سس گوجه فرنگی جدیدش با نام Marz Edition (نسخه مریخ) رونمایی کرده است که از گوجه های عمل آمده در زمین اما در شرایطی شبیه مریخ ساخته شده.

به گزارش CNN، تیمی متشکل از ۱۴ اخترزیست‌شناس به مدت ۹ ماه در موسسه Aldrin Space در موسسه فناوری فلوریدا کار کردند و گوجه فرنگی هایی را در شرایط کنترل شده و خاک، دما و آبی شبیه به مریخ تولید کردند.

فضانورد سابق ناسا، مایک ماسیمینو گفته که سس گوجه ای که از گوجه های متداول زمین ساخته شده، یکی از چاشنی های اصلی در فضا برای جذاب تر کردن غذاهای خشک است اما «نسخه مریخ» چیزی فراتر از طعم است. این آزمایش که دو سال از شروعش می گذرد بیانگر امکان به عمل آوردن درازمدت مواد غذایی در مریخ است.

سس گوجه فرنگی هاینز

اندرو پالمر که رهبری تیم را در موسسه Aldrin Space به عهده داشته می گوید: «پیش از این، اغلب تلاش هایی که برای یافتن راه هایی برای پرورش محصولات در شرایط شبیه سازی شده مریخ صورت گرفته بود، مطالعات کوتاه مدتی بوده اند. کاری که این پروژه انجام داده بررسی برداشت محصول در درازمدت است. دستیابی به محصولی که آن قدر باکیفیت باشد تا تبدیل به سس گوجه فرنگی هاینز بشود نتیجه ای رویایی بود و ما به آن دست یافتیم.»

ناسا همچنین آزمایش هایی در حوزه ی برداشت محصول در فضا انجام داده تا برای فضانوردان که اغلب رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای منجمد دارند، مواد مغذی بیشتری فراهم آورد. اخیراً ایستگاه فضایی بین المللی پس از برداشت اولین فلفل هایش یک مهمانی تاکو برگزار کرد؛ سس گوجه فرنگی می تواند مهمان بعدی این ضیافت باشد.

تاکویی که در ساختش از فلفل های به عمل آمده در فضا استفاده شده

رابرت شین کیمبرو، فضانورد ناسا، در روز جمعه گفت که صحبت هایی درباره ی آزمایشی برای تولید گوجه فرنگی در ایستگاه فضایی صورت گرفته است. این گروه پژوهشی به همراه ماسیمینو اوین نفراتی خواهند بود که محصول نهایی را در تاریخ ۱۰ نوامبر در ساعت ۱۰ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی امتحان خواهند کرد. نسخه ی مریخ سس گوجه فرنگی هاینز برای فروش نیست، اما اگر روزی گذرتان به مریخ افتاد، این یکی از چیزهایی است که دیگر لازم نیست در چمدان تان بگذارید.

بیشتر بخوانید:

اسپیس ایکس و یک استارتاپ کانادایی پروژه تبلیغات در فضا را راه اندازی کردند

تبلیغ جالب یک شرکت کفن و دفن در آمریکا: «واکسن نزنید»

حاشیه‌های تبلیغ لیلا حاتمی در فضای مجازی + ویدئو

منبع: CNN
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود