راهنمای خرید عینک آفتابی ؛ از انواع لنز بر اساس جنس تا انتخاب بر اساس شکل صورت فرد

راهنمای خرید عینک آفتابی ؛ از انواع لنز بر اساس جنس تا انتخاب بر اساس شکل صورت فرد

عینک آفتابی نماد استایل و شیک بودن به شمار می آید اما همزمان برای محافظت از چشم های شما نیز ابزاری حیاتی به شمار می آید. اگر می خواهید یک عینک آفتابی مناسب برای خودتان بخرید، باید کمی اطلاعات در مورد عینک های آفتابی داشته باشید که با استفاده از آن ها بتوانید خرید آسان تری داشته باشید. در واقع خرید عینک آفتابی چیزی فراتر از توجه به زیبایی ظاهری عینک است و بخش مهمی از کیفیت یک عینک آفتابی به تناسب آن با چهره شما و از همه مهم تر، مراقبت از چشم شما در برابر اشعه های خطرناک است. انواع مختلفی از ترکیبات ساختار در عینک های آفتابی وجود دارد که هنگام انتخاب عینک آفتابی مناسب باید مورد نظر داشته باشید، ترکیبات ساختاری که هر کدام مزایای خاصی دارند که قبل از خرید باید مورد بررسی قرار دهید. در ادامه این مطلب تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

محافظت از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش

بگذارید ابتدا با اطلاعات کلی در مورد اینکه چرا باید عینک آفتابی به چشم زد و اینکه چرا عینک آفتابی فراتر از زیبایی ظاهری اش در استایل شما، برای بینایی شما اهمیت داد شروع کنیم. عینک آفتابی برای کسانی که روزانه در معرض مقادیر زیادی اشعه یو وی یا همان اشعه ماوراء بنفش (Ultraviolet (UV)) هستند بسیار حیاتی است، به ویژه در هنگام فعالیت های بیرون از خانه و آفتابی. این عینک ها از چشم و پوست ظریف اطراف آن از اشعه های خطرناک و مضر ماوراء بنفش محافظت می کنند. اشعه ماوراء بنفش که از آفتاب منشأ می گیرد می تواند به فاکتوری در بیماری های چشمی مانند آب مروارید، دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد چشم (macular degeneration) و زائده هایی در چشم که نشانه بیماری هایی مانند سرطان چشم هستند، تبدیل شوند.

با توجه به صحبت هایی که شد دو نوع نور ماوراء بنفش وجود دارد: UVB و UVA. اشعه های UVB بسیار قوی بوده و می توانند باعث آفتاب سوختگی و سرطان شوند در حالی که برای چشم بسیار مضر هستند. این نوع اشعه معمولاً در روزهای تابستان و بین ساعت های ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر در شدیدترین حالت خود قرار دارند به همین دلیل بدترین آسیب را در همین ساعات به پوست و چشم وارد می کنند. اگر چه اشعه های UVA قدرت کمتری در مقایسه با نوع اول دارند اما ۳۰ تا ۵۰ برابر شایع تر هستند. اغلب عینک های آفتابی در مقابل اشعه ماوراء بنفش از چشم ها محافظت می کنند که باعث می شود چشم ها در دراز مدت دچار آسیب نشده و خطر آب مروارید رفه شود. استانداردهای توصیه شده برای محافظت ماوراء بنفش دستکم ۶۰ درصد برای UVA و دستکم ۷۰ درصد برای UVB است. یک لایه روکشی حفاظتی روی لنزهای عینک آفتابی اعمال می شود که تاثیری بر رنگ شیشه نخواهد داشت.

تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

پولاریزیشن

لنزهای پولاریزه شده مزایای بسیاری دارند و دستکم باید در هنگام خرید عینک آفتابی مورد توجه قرار گیرند. شیوه کارکرد لنزهای پولاریزه شده بدین شکل است که اشعه های نوری که در حالت عادی وارد چشم شما می شوند را منعکس می کنند. نوری که بعد از برخورد با لنزهای پولاریزه شده وارد چشم های شما می شوند از قبل فیلتر شده و باعث می شوند که فرد به شکلی متفاوت این نورها را ببیند که باعث کاهش درخشش نور و فشار به چشم شده و به طور کلی بینایی بهتری را فراهم می کنند. تکنولوژی لنزهای پولاریزه شده توانایی حذف اثرات درخشندگی نور را با ایجاد مانع بر انعکاس نور فراهم می کند که به نوبه خود امنیت چشم را بهبود بخشیده و باعث راحتی و آسایش چشم ها می شود.

این نوع لنزها همچنین به فرد کمک می کنند که اطرافشان را بدون نیاز به چپ نگاه کردن و نیمه باز کردن چشم ها ببینند. نیمه باز کردن چشم ها یا لوچ کردن آن ها برای داشتن دیدی بهتر نبست به اطراف باعث ایجاد فشار بر چشم شده و می تواند مشکلاتی را برای چشم ایجاد کند. لنزهای پولاریزه شده می توانند این مشکل را رفع کنند و به چشم های فرد امکان می دهد احساس راحتی و استراحت دست دهد. یک مزیت دیگری که لنزهای پولاریزه شده دارند این است که می توانند جلوه ای تازه به رنگ ها و تصاویر ببخشند که برای فرد بسیار جذاب و غیرمنتظره است.

تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

لنزهای فوتوکرومیک

لنزهای فوتوکرومیک (Photochromic) به طور خودکار و برای محافظت از چشم شما در شرایط مختلف، شدت نور را تغییر می دهند. این لنزها در واقع در روزهای روشن تر برای مانع شدن از ورود نور اضافی به چشم تاریک تر شده و در روزهای تاریک، روشن تر می شوند. در شرایط آب و هوایی سرد اما این فرآیند مدتی زمان می برد و به سرعت انجام نمی شود. همچنین این قابلیت زمانی که در داخل خودرو هستید کاربردی ندارد زیرا تغییر رنگ سطح لنز در اثر برخورد اشعه های مضر UVB صورت می گیرد که از شیشه جلوی خودرو وارد آن نمی شوند.

لنزهای گرادیان

لنزهای گرادیان (Gradient) از بالا به پایین رنگ شده اند و بدین ترتیب قسمت بالای لنز تیره تر از قسمت های دیگر آن است. این لنزها برای رانندگی مناسب بوده زیرا از چشم های شما از آفتابی که بالای سرتان قرار گرفته محافظت کرده و از قسمت پایینی نور بیشتری وارد عینک و چشم می شود که باعث می شوند تصویری واضح از منظره روبرویتان داشته باشید. لنزهای دابل گرادیان نیز نوعی از لنزها هستند که در قسمت بالا و پایین تاریک ترین بخش قرار داشته و وسط لنز روشن ترین بخش است. این لنزها بهترین انتخاب برای کسانی هستند که به لنزهای بسیار تیره نیاز داشته، همزمان از برخورد نور آفتاب از بالا و انعکاس نور از پایین از روی شن، آب و دیگر سطوح انعکاسی جلوگیری می کنند. این لنزها مناسب کسانی هستند که به ورزش های آبی اشتغال دارند.

تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

ماده سازنده قاب عینک

انتخاب ماده سازنده قاب عینک در خرید عینک آفتابی که مناسب نیاز شما باشد بسیار اهمیت دارد زیرا نقش بزرگی در راحتی، امنیت و کاربردی بودن عینک های جدید شما خواهند داشت. مواد مختلف با کارکرد، قیمت و سبک ظاهری متفاوتی همراه خواهند بود.

استات

استات یک نوع پلاستیک است که البته تفاوت ظریفی با قاب های پلاستکی معمولی مانند اکریلیک و پلی اورتان دارد. قاب های ساخته شده از استات محکم تر، انعطاف پذیرتر و عموماً سبک تر از دیگر انواع فریم های پلاستیکی هستند. این قاب های در انواع مختلفی با رنگ ها و بافت های متفاوتی عرضه می شوند و از آنجایی که رنگ به جای اضافه شدن به عنوان روکش، از قبل با ماده سازنده ترکیب می شود، این رنگ آمیزی ثابت مانده و با گذشت زمان از بین نمی رود.

آلومینیوم

قاب های آلومینیومی بسیار سبک وزن و در مقابل اصطکاک و فرسایش مقاوم بوده و به راحتی روی صورت قرار می گیرند که باعث می شود این قاب ها را بتوان برای اشکال مختلف صورت و سبک های خاص به کار گرفت. قاب های فلزی معمولاً کمی گرانقیمت تر از دیگر قاب ها هستند و برای ورزشکاران کمتر ایده آل و بادوام هستند و استفاده از آن ها برای ورزشکاران توصیه نمی شوند. با این وجود، قاب های آلومینیومی برای اهداف مد و فشن شجاعانه و متفاوت مناسب هستند.

نایلون

قاب های نایلونی بهترین قاب ها برای استفاده در ورزش و فعالیت های پرتحرک هستند. این قاب ها در مقابل تغییرات دمایی بسیار مقاوم بوده و بسیار انعطاف پذیر بوده و همزمان سختی و استحکامی که برای امنیت لازم است را دارا هستند. قاب های نایلونی معمولاً در مقایسه با قاب های معمول فلزی، ارزان تر، سبک و مستحکم تر هستند.

پلاستیک

وقتی پای قاب های پلاستکی در عینک های آفتابی به میان می آید، این قاب ها ممکن است از انواع مختلفی از پلاستیک ها ساخته شوند مانند اکریلیک و پلی اورتان. قاب های پلاستیکی معمولاً ارزان ترین قاب های موجود بوده و در رنگ های مختلف عرضه می شوند.

تیتانیوم

تیتانیوم یک فلز نقره ای-خاکستری سبک وزن، بادوام، مستحکم و مقاوم در برابر خراش است. عینک تیتانیومی می تواند به خاطر داشتن ظاهری شفاف و مدرن در انواع مختلفی از رنگ ها ساخته شود. قاب های تیتانیومی همچنین دارای خاصیت ضد آلرژیک بوده و در عینک های آفتابی بسیار گران قیمت و لوکس دیده می شوند.

تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

انواع فریم عینک آفتابی

انتخاب سبک فریم عینک آفتابی به ظاهری که می خواهید داشته باشید و اینکه تا چه اندازه در مراقبت از عینکتان محتاط هستید بستگی دارد:

قاب یا فریم کامل: این لنزها دارای یک فریم فلزی یا پلاستیکی در اطراف خود هستند که برای داشتن یک ظاهر کلاسیک و برجسته کردن چشم ها مناسب هستند.

نیم فریم: در این لنزها تنها نیمی از لنز دارای قاب است و بقیه لنز کاملاً آزاد می باشد. این لنزها نسبت به عینک های دارای فریم کامل، ظریف تر هستند.

بدون فریم: این لنزها بدون استفاده از قابی که حول لنز قرار می گیرد به دسته اصلی متصل می شوند که بسیار پرطرفدار اما ظریف بوده و باید با آن ها با ملایمت و احتیاط رفتار کنید.

تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

جنس لنزهای عینک های آفتابی

ماده سازنده لنزها نقش مهمی در کیفیت عینک آفتابی و فرآیند خرید آن دارد. در واقع جنس لنز بر چهار فاکتور اصلی ظاهر، راحتی، دید و امنیت عینک تاثیرگذار است که باید به طور ویژه، در هنگام خرید عینک آفتابی مورد توجه قرار گیرند. انواع لنزها بر اساس جنس سازنده به شکل زیر هستند:

شیشه ای

لنزهای شیشه ای دارای شفافیت اپتیکال بسیار باکیفیت و بالایی بوده که داشتن دید بدون مشکل و انحراف را ممکن ساخته و همزمان بسیار بادوام و مقاوم در برابر خراشیدگی است. اما شیشه نسبت به دیگر موادی که در ساخت لنز به کار می رود سنگین تر بوده و معمولاً گرانقیمت تر است. نکته دیگر در مورد قاب های شیشه ای در عینک های آفتابی که باید مورد توجه داشته باشید این است که این لنزها در صورت متحمل شدن فشار ممکن است دچار ترک خوردگی و شکستگی شده که می توانند برای افرادی که فعالیت ورزشی و پرتحرک دارند خطرناک باشد.

پلاستیکی

وقتی پای لنزهای پلاستیکی به میان می آید، انتظار یک طرح سبک و مقاوم در برابر ضربه را داشته باشید. لنزهای پلاستیکی بسیار سبک وزن تر از لنزهای شیشه ای بوده و معمولاً در دنیای مدرن استفاده بیشتری در ساخت عینک های آفتابی دارند. این لنزها بسیار راحت و بادوم بوده و همزمان ایمن و مقرون به صرفه هستند. لنزهای پلاستیکی همچنین امکان ترکیب ها و طرح های مختلف و بی پایانی را فراهم می سازند.

پلی کربنات

لنزهای پلی کربنات بسیار نازک تر و سبک تر از دیگر لنزها بوده و معمولاً دوام بیشتری نسبت به قاب های پلاستیکی استاندارد دارند. لنزهای پلی کربنات از ترکیباتی مشابه آنچه در شیشه های هواپیماها به کار برده می شود ساخته شده و بدین ترتیب تقریباً امکان شکسته شدن در آن ها وجود ندارد. این نوع لنزها برای کسانی مناسب هستند که به طور روزمره و مداوم از عینک های آفتابی استفاده می کنند. نقطه ضعف لنزهای پلی کربناتی اما این است که در مقابل خراشیدگی مقاومت کمتری دارند.

تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

رنگ لنز

هنگام خرید عینک آفتابی، رنگ لنز به کارکرد آن لنز اضافه می کند وقتی پای شرایط نوری متفاوت به میان می آید. به عبارت دیگر رنگ لنز در شرایط نوری متفاوت می تواند عملکرد لنز را تحت تاثیر قرار داده و تغییر می دهد. با این وجود، رنگ لنز دخالت و تاثیری در حفاظت بیشتر لنز در مقابل اشعه های ماوراء بنفش ندارد. رنگ های متفاوت لنز تنها باعث ظاهر متفاوت شده و باعث می شوند که چشم شما واکنش متفاوتی نسبت به تغییر در نور داده و بدین ترتیب برخی رنگ های خاص برای فعالیت ها و شرایط خاصی مناسب تر هستند.

رنگ های تیره: سبز/ خاکستری/ قهوه ای

رنگ های تیره برای استفاده روزمره و اغلب فعالیت های ورزشی بیرون از خانه مناسب هستند. رنگ های خاکستری و سبز خنثی بوده و بدون تغییر در رنگ، چگالی نور ورودی به چشم ها را کاهش می دهند. لنزهایی که به این رنگ هستند باعث کاهش درخشش شده و فشار وارد شده به چشم در شرایط معمولی تا درخشان را کاهش می دهند. رنگ قهوه ای نیز کیفیت نور را بهبود بخشیده و باعث می شوند که فرد کنتراست بهتر و درک رنگی بهتر و عمیق تری داشته باشد هر چند در برخی شرایط می توانند باعث تغییر رنگ شوند.

رنگ های روشن: زرد/طلایی/ کهربایی/ گلی/ قرمز

رنگ های روشن در شرایطی که نور متعادل یا در سطح پایینی باشد بهترین کارکرد را دارند. این عینک ها برای اسکی کردن، اسنوبرد و دیگر ورزش های مرتبط با برق مناسب هستند. رنگ های روشن می توانند درک عمیق تری از رنگ ها را ایجاد کرده و کنتراست را در شرایط پیچیده و روشن بهبود بخشند. این لنزها در بهبود قابلیت دیده شدن اشیاء بسیار کارآمد بوده و باعث می شوند که اطراف شما درخشان تر به نظر برسند.

آبی/ارغوانی

لنزهای رنگی آبی و ارغوانی معمولاً در عینک های آرایشی و زیبایی استفاده می شوند و رنگ آن ها هیچ ارزشی از لحاظ کارآیی ندارد. این رنگ ها البته متفاوت با کروم آبی یا ارغوانی است که البته کاربردی و مفید است.

آینه ای یا روکش دار

لنزهای آینه ای یا روکش دار در واقع یک پوسته انعکاسی است که روی سطح خارجی برخی لنزها اعمال می شود. لنزهای آینه ای یا روکش دار برای کسانی که حساسیت بالایی به رنگ های روشن دارند مناسب بوده، از آنجایی که این لنزها تابش و تشعشع را با منعکس کردن بخش زیادی از نوری که به سطح لنز می خورد را کاهش می دهند. روکش آینه ای همچنین اغلب باعث می شود که اشیاء تیره تر از آن چیزی که در واقع هستند به نظر برسند.

تحت عنوان راهنمای خرید عینک آفتابی می خواهیم شما را با نکات و اطلاعات ضروری که هنگام خرید عینک آفتابی باید مورد توجه داشته باشید آشنا کنیم.

انتخاب عینک آفتابی با توجه به شکل صورت

با توجه به این که هر فردی شکل صورتی خاصی دارد، باید بر اساس آن شکل عینک آفتابی خود را انتخاب کند زیرا برخی عینک ها برای هر شکل صورتی مناسب نیستند:

صورت قلبی شکل: صورت هایی که به شکل قلب هستند در قسمت پیشانی پهن تر و در قسمت چانه باریک تر هستند. چنین افرادی باید به سراغ عینک های آفتابی با ظاهر گردتر باشند که صورت شما را بلندتر نشان دهند. سبک های کلاسیک مانند عینک های گربه ای و عینک های خلبانی طرح های مناسب برای صورت های قلبی شکل هستند و گزینه های بدون قاب و به شکل پروانه نیز مناسب هستند.

صورت گرد: پهن ترین بخش صورت گرد در قسمت استخوان گونه است که باعث شده بهترین گزینه برای این افراد عینک هایی زاویه دار است که باعث می شود صورت شما باریک تر به نظر برسند. عینک های بزرگ بهترین گزینه برای افراد دارای صورت گرد هستند و قاب های مستطیلی نیز باعث ایجاد توازن در صورت این افراد خواهند شد.

صورت مربعی: صورت مربعی در افرادی است که خط آرواره برجسته ای، استخوان گونه پهن و یک پیشانی بلند و پهن دارند. قاب های گرد بهترین گزینه برای این افراد هستند. بدین ترتیب افراد با صورت های گرد بهتر است به سراغ عینک های آفتابی گرد، تخم مرغی و نیم فریم بروند که باعث می شوند چشم های شما بیشتر دیده شوند و قاب های گربه ای و پروانه ای توازنی بیشتر به خط آرواره شما می بخشند.

صورت تخم مرغی: صورت تخم مرغی صورتی است که در اکثر افراد دیده می شود و به طور کلی صورت از توازن و تعادل زیادی برخوردار است در حالی که چانه کمی باریک تر از پیشانی است. از قاب های ورزشی تا قاب های گرد کلاسیک و مربعی، می توان برای انتخاب عینک آفتابی برای صورت های تخم مرغی استفاده کرد.

صورت بلند: صورت بلند معمولاً به کسانی تعلق دارد که دارای صورت کشیده و مستطیلی با ارتفاع بیشتر از پهنا هستند و خط گونه آن ها معمولاً صاف است. صورت بلند با عینک های بزرگ بسیار خوب از آب در می آید زیرا ویژگی های ملایم صورت را برجسته ساخته و یک کانون تمرکز برجسته ایجاد می شود. این افراد باید از قاب های کوچک دوری کنند و به سراغ لنزهای بلند بروند.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود