خشکی واژن در فصل زمستان؛ علت و نحوه درمان و پیشگیری

خشکی واژن در فصل زمستان؛ علت و نحوه درمان و پیشگیری

با نزدیک شدن فصل زمستان، هوا رو به سردی می رود و این تنها پوست و لب ها نیستند که شروع به خشک شدن می کنند.

به گفته ی کارشناسان، در فصل زمستان زنان اغلب به خاطر سرما و خشکی هوا دچار خشکی واژن می شوند.

کارشناسان می گویند کمبود رطوبت در هوا در فصل زمستان باعث بروز این مشکل می شود.

همچون روده ها، واژن نیز از اکوسیستم میکروبی حساسی به نام میکروبیوم برخوردار است.

برخی عادات زمستانی ما مثل حمام آب داغ، پوشیدن لباس های ضخیم و حتی استفاده از وسایل گرمایشی که منجر به خشکی هوا در فضای بسته می شود، به میکروبیوم واژن آسیب می زند، امری که شرایط مناسبی برای بروز خشکی در واژن ایجاد می کند.

اما روش هایی هم برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد که در ادامه درباره ی آن ها صحبت خواهیم کرد.

دوش بگیرید

در زمستان از آبتنی در وان حمام خودداری و به دوش گرفتن بسنده کنید.

علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که این بخش از بدن به طور خودکار تمیز می شود بنابراین باید از استفاده ی مستقیم از شوینده ها برای واژن خودداری کنید، به خصوص اگر از خشکی واژن رنج می برید.

صابون های معطر، شوینده ها و لوسیون ها خشکی واژن را افزایش می دهند.

با پرهیز از چنین محصولاتی رفته رفته شاهد بهبود وضعیت واژن خواهید بود.

گاهی به ناحیه ی خصوصی خود استراحت دهید

پوشیدن لباس های گرم در روزهای سرد زمستان شاید وسوسه کننده باشد اما می تواند خشکی واژن را تشدید سازد.

پوشیدن جوراب شلواری، لباس های ضخیم و لباس زیرهای دارای الیاف مصنوعی در فصل زمستان می تواند احتمال عفونت واژن را افزایش دهد چون زمینه ساز ایجاد محیطی گرم و مرطوب، مناسب برای رشد قارچ ها و باکتری های مضر می شود.

به جای پارچه های ضخیم و الیاف مصنوعی که هوا را از خود عبور نمی دهند، از پارچه های نخی استفاده کنید و حتی گاهی، مثلاً شب ها، به ناحیه ی خصوصی خود استراحت دهید و لباس زیر نپوشید.

لباس های زیر خود را با مایکروفر ضدعفونی کنید

شاید عجیب به نظر برسد اما مایکرویو کردن لباس های زیر می تواند به حفظ سلامت واژن در فصل زمستان کمک کند.

اگر در فصل زمستان دائماً دچار عفونت های قارچی می شوید، احتمالاً شستشوی معمول برای از بین بردن قارچ ها یا باکتری های لباس های زیرتان کافی نیست.

برای حل این مشکل می توانید قسمت میانی لباس های زیر خود را اتو بکشید.

اگر لباس های زیرتان نخی باشد می توانید بعد از شستن آن ها، زمانی که هنوز نم دارند، به مدت یک یا دو دقیقه آن ها را در مایکروفر بگذارید تا همه ی قارچ ها و باکتری های آن ها از بین برود.

پرخوری نکنید

رژیم غذایی هم می تواند بر سلامت واژن اثرگذار  باشد و پرخوری شما می تواند برای ناحیه ی خصوصی تان مشکل ساز شود.

به خاطر داشته باشید زیاده روی در مصرف مواد غذایی چرب یا قندی و همینطور مشروبات الکلی می تواند سلامت واژن را به خطر اندازد.

مصرف مواد غذایی قندی می تواند به رشد باکتری ها و قارچ ها دامن زند، امری که احتمال عفونت باکتریایی واژن، عفونت دستگاه ادراری و برفک واژن را افزایش می دهد.

از مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید

اگر هیچ یک از این روش ها کارساز نبود، کارشناسان پیشنهاد می کنند برای کمک به حفظ سلامت واژن از مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید.

مکمل های پروبیوتیک می توانند هم به سلامت روده ها کمک کنند و هم به سلامت واژن.

مکمل پروبیوتیکی که تهیه می کنید باید حاوی گونه ای از باکتری ها باشد که مفید بودن آن ها برای واژن به اثبات رسیده است.

به خاطر داشته باشید که با اصلاح رژیم غذایی تان هم می توانید سلامت و رطوبت واژن را در فصل زمستان حفظ کنید.

به گفته ی کارشناسان، آب سیب سرشار از فیتو استروژن هایی است که می توانند به هم ریختگی هورمونی را که موجب خشکی واژن می شود، برطرف سازد.

کارشناسان همچنین بر مصرف سبزیجات تأکید دارند. اسفناج، کلم کیل و کلم بروکلی حاوی مواد مغذی ای هستند که مانع از خشکی و باعث بهبود گردش خون می شوند. هندوانه و سیب زمینی شیرین هم حاوی ماده ای به نام سیترولین هستند که به عروق خونی آرامش می بخشد و به این ترتیب باعث بهبود گردش خون و افزایش خونی می شود که به سمت واژن جریان می یابد.

با این حال ، برخی کارشناسان خشکی واژن در فصل زمستان را قبول ندارند.

دکتر جن گانتر که منتقد ادعای برخی کارشناسان درباره ی بروز خشکی در واژن در ماه های گرم سال بوده، معتقد است واژن در تمامی فصول سال در وضعیت مناسبی قرار دارد.

او می گوید: «واژن دمای ثابتی دارد چون داخل بدن قرار دارد و دمای بدن تنها با افزایش دمای بیرون آن بالا می رود یعنی زمانی که فرد دچار گرمازدگی شود.»

یائسگی، شیردهی، زایمان، عدم برانگیختگی جنسی پیش از برقراری رابطه جنسی، برخی روش های جلوگیری از بارداری و روش های درمان سرطان، همگی می توانند باعث خشکی واژن شوند.

کارشناسان به زنان توصیه می کنند پیش از برقراری رابطه جنسی از ژل لوبریکانت یا مرطوب کننده های واژن استفاده و زمان بیشتری را صرف برانگیخته شدن کنند.

در موارد شدید، اگر خشکی واژن بر اثر یائسگی باشد ممکن است نیاز به استفاده از کرم واژینال استروژن باشد. روش هورمون درمانی هم می تواند کمک کننده باشد.

منبع: dailymail
بدون نظر

ورود