رد تحقیقات سازمان بهداشت جهانی: «بیمار صفر کرونا» یک فروشنده زن اهل ووهان بوده است

رد تحقیقات سازمان بهداشت جهانی: «بیمار صفر کرونا» یک فروشنده زن اهل ووهان بوده است

بر اساس ادعای مطرح شده در گزارشی جدید، یک فروشنده ی زن در بازار ووهان اولین مورد شناخته شده ویروس کرونا بوده است. قبل تر سازمانی بهداشت جهانی گفته بود که یک حسابدار ۴۱ ساله که در فاصله ی ۳۰ کیلومتری بازار عمده فروشی هوآنان در چین زندگی می کرده و ارتباطی با آن نداشته، «بیمار صفر کرونا» یا همان نخستین مورد همه گیری کرونا بوده است.

به گزارش Mirror، حالا ادعاهایی مطرح شده مبنی بر این که موارد کووید پیش از ابتلای این حسابدار نیز وجود داشته است. این پژوهش جدید در روز پنجشنبه توسط مایکل ووروبی، مدیر دپارتمان اکولوژی دانشگاه آریزونا در نشریه Science منتشر شده است.

ووروبی با بررسی نشریه های پزشکی و گزارشات رسانه ها به وجود مغایرت هایی در نمودار زمانی اولیه بروز و شیوع ویروس کرونا پی برده است.

بیمار صفر کرونا

حسابدار مذکور در ۱۶ سپتامبر، چند روز بعد از تاریخی که در ابتدا گمان می رفت، علائمش را گزارش داده بود. با این حال، در ۸ دسامبر او وقت دندانپزشک داشته و بر طبق این گزارش همین باعث این شده که تصور شود او بیمار صفر بوده است در صورتی که او دندانش مشکل داشته.

ووروبی مدعی است که زمانی که علائم این حسابدار بروز پیدا کرده، چندین مورد ابتلا در میان کارگران بازار هوآنان وجود داشته است. این پژوهش اضافه می کند که موارد اولیه با بیشترین میزان بروز علائم به بخش غربی این بازار مرتبط بوده اند؛ جایی که سگ های راکون نگهداری می شوند. و بدین ترتیب شواهد بیشتری در خصوص منشا این همه گیری حیوان به انسان در اختیارمان قرار گرفته است.

بیمار صفر کرونا

ووروبی گفته است: «در این شهر ۱۱ میلیون نفری، نیمی از موارد اولیه به این مکان که به اندازه ی یک زمین فوتبال است، مرتبط هستند. اگر فرض را بر این بگیریم که شیوع از این بازار شروع نشده است، توجیه الگوی موجود بسیار دشوار می شود.»

این پژوهش بحث منشا ویروس و بیمار صفر کرونا را فیصله نمی دهد و همچنان برخی معتقدند ویروس کرونا از آزمایشگاه یا به طور خاص از انستیتوی ویروس شناسی ووهان به برون نشت کرده است.

مطالعاتی که در خصوص تغییرات ژنوم ویروس انجام شده، که یکی شان را خود ووروبی انجام داده است، حاکی از این هستند که اولین ابتلا حدوداً در میانه ی نوامبر، یعنی چندین هفته قبل از اولین مورد ابتلای شناخته شده، اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید:

نظریه جدید درباره منشا ویروس کرونا: متهمان اصلی، ادرار و مدفوع خفاش

محققان چینی: ویروس کرونا اولین بار در هند یا بنگلادش شیوع پیدا کرده نه ووهان

منبع: Mirror
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • Ramin آبان ۲۹, ۱۴۰۰

    لطفاً این نوتیفیکیشن عضویت در وب‌پوش رو بردارید خیلی رو اعصابعه آدم میره.