اولین صحبت های خانواده های غزاله و آرمان پس از اجرای حکم اعدام و واکنش هنرمندان + ویدئو

اولین صحبت های خانواده های غزاله و آرمان پس از اجرای حکم اعدام و واکنش هنرمندان + ویدئو

سحرگاه روز چهارشنبه ۳ آذر آرمان عبدالعالی به جرم قتل غزاله شکور اعدام شد.

آرمان عبدالعالی از سال ۹۲ ،زمانی که ۱۸ سال داشت، به اتهام قتل دختر مورد علاقه خود راهی زندان شده بود. او با رای دادگاه به قصاص محکوم شد و چندین بار تا پای چوبه دار رفت. سرنوشت نهایی پرونده آرمان عبدالعالی صبح روز سوم آذر ماه با عدم رضایت خانواده غزاله و اعدام در زندان شهید رجایی پایان یافت.

حکم قصاص آرمان در حالی اجرا شد که طی ۸ سال گذشته افراد زیادی، از جمله هنرمندان و چهره های مشهور، تلاش بسیاری کردند تا رضایت خانواده ی غزاله را جلب کنند و جان آرمان را نجات دهند. این تلاش ها اما بی نتیجه ماند و با اصرار اولیای دم بر قصاص، حکم اعدام او اجرا شد.

پس از اجرای حکم قصاص، یوسف سلامی، خبرنگار صدا و سیما، به سراغ خانواده غزاله شکور رفت و مصاحبه ای با آن ها داشت.

مادر غزاله شکور در این مصاحبه  گفت: «همانطور که ما سوختیم مطمئن هستم که پدر و مادر آرمان هم سوختند. می دانم برای آن ها هم خیلی سخت است. ولی چاره ی دیگری نداشتیم.»

پدر غزاله نیز گفت: «غزاله تنها فرزند ما بود. ما امیدمان، زندگی مان، پشتوانه مان، آینده مان رفت.»

آن ها همچنین گفتند با آنکه غزاله دانشگاه قبول شده بود اما با این حادثه او هرگز فرصت رفتن به دانشگاه و ادامه ی تحصیل را پیدا نکرد.

مادر غزاله گفت بعد از اعدام آرمان، او و همسرش احساس کردند کوله باری از روی دوش شان برداشته شد و به آرامش رسیدند.

او گفت روز اجرای حکم از طرف غزاله از همه ی کسانی که در کنارشان بودند تشکر کردند.

مادر غزاله همچنین گفت: «آرمان سر غزاله را به لبه ی تخت زده بود. با میله ی بارفیکس هم چند ضربه به سرش زده بود. غزاله را در کیسه کرده و او را در چمدان گذاشته بود و در سطل زباله انداخته بود. اینکه در سطل زباله انداخته بود یا جای دیگر را نمی دانیم. این چیزی است که خود آرمان گفته بود. این کاملاً یعنی قاتل.»

پدر غزاله گفت یک ماه به آرمان فرصت دادند تا محل پیکر غزاله را بگوید اما این فرصت تبدیل به دو سال شد.

وقتی سلامی از پدر و مادر غزاله پرسید که آیا امکان بخشش آرمان وجود نداشت، مادر غزاله گفت: «ما می گفتیم آرمان حداقل بگوید جسد غزاله کجا است که یک قبری داشته باشیم که بتوانیم سر مزار بچه مان برویم.»

او در ادامه گفت: «به ما می گفتند غزاله دیگر رفته و نباید جان کس دیگری را هم گرفت. ما می گفتیم اینطوری نگویید. غزاله هم پدر و مادر داشت، عزیز داشت، آرزو داشت اما همه ی این ها به باد رفت.»

مادر غزاله همچنین گفت در این مدت در حالی بر کودک بودن آرمان تأکید می شد که او در زمان قتل تنها چند روز تا ۱۸ ساله شدن فاصله داشت.

پدر آرمان عبدالعالی نیز بعد از اعدام پسرش در گفتگویی درباره ی آخرین ملاقات با فرزندش گفت: «قرار نبود آرمان این هفته پای چوبه دار برود.نیمه شب در حالی پای چوبه رفتیم که از قبل ملاقات آخر با پسرمان نداشتیم.قبل از اجرای حکم،اولیای دم را دیدیم و من و همسرم بار دیگر به پای آنها افتادیم و التماس کردیم که آرمان را ببخشند که فایده ای نداشت.»

پدر آرمان که تنها چند ساعتی بود جسد فرزند خود را تحویل گرفته و به حدی بیقرار و سوگوار بود که به سختی سخن می گفت، درباره ی آخرین خواسته ی پسرش گفت: «آرمان برادرش را ندیده بود.شنیدم که قبل از اجرای حکم گفته بود اجازه بدهید برادرم را ببینم.که این خواسته اش انجام نشد.»

او با ضجه و التماس گفت: «پسرم تا آخرین لحظه زندگی اش درس خواند.به مردم بگویید او چقدر دلش می خواست به همنوعان خود کمک کند.چقدر امیدوار بود ولی آرمان دیگر برنمی گردد.»

مراسم خاکسپاری پیکر آرمان عبدالعالی یک روز بعد در بهشت زهرای تهران برگزار شد.

در ویدئویی که از این مراسم منتشر شده، پدر آرمان با ضجه به همسر خود می گوید «مرا ببخش که نتوانستم پسرت را نگه دارم.»

همچنین پس از اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی برخی هنرمندان به این اتفاق واکنش نشان دادند.

سید جواد هاشمی، بازیگر و کارگردان مشهور، که در مراسم خاکسپاری آرمان عبدالعالی حاضر شده بود، در ویدئویی از محل این مراسم که در اینستاگرام منتشر شده، گفت:

«می ترسم در جامعه ای که مدعی عاطفه و مهربانی است و گذشت یکی از مهم ترین خصوصیات مردم آن است، مرگ آرمان باعث مرگ گذشت شود. با اینکه حق با خانواده ی غزاله است و آن ها ۸ سال در غم دختر خود گریه کردند اما فکر می کردم حتماً از آرمان گذشت می کنند. قطعاً گذشت بهتر از قصاص بود. فکر می کنم هوشمندی به خرج ندادند. اسم این خانواده می توانست تا ابد بر تارک آسمان مثل ستاره بدرخشد اما گذشت صورت نگرفت در حالی که افکار عمومی همیشه با گذشت بیشتر همراه است.»

سیما تیرانداز، بازیگر مشهور، هم در واکنشی اینستاگرامی به اعدام آرمان عبدالعالی نوشت:

«آرمان اعدام شد… من یک مادرم. احساس و رنج هر دو را می فهمم و درک می کنم. با تمام حقی که به خواسته مادر و پدر غزاله می دهم ولی آرزو می کردم کاش می بخشیدند… کاش به جای حکم اعدام حکم حبس ابد بود.»

رامبد جوان هم در اینستاگرام خود در اینباره نوشت:

«آرمان و غزاله عزیز هم اکنون هر دو در بارگاه امن پروردگار متعال آرام گرفته اند. برای آن دو غفران الهی و برای هر دو خانواده داغدار، صبر جمیل آرزومندیم.

به شخصه در طول این نزدیک به هشت سال، شاهد اهتمام دو خانواده، یکی برای احقاق حق قصاص تک فرزندشان و دیگری نجات جان فرزند دلبندشان بوده ام. حیرت انگیز ترین تلاش ها مربوط به پدر آرمان بود که هرگز در طول مدتی که در این حوزه برای بخشایش پرونده های مشابه اقدامات مختصری کرده بودم، چنین چیزی ندیده بودم. پدرانه گی های دکتر عبدالعالی، شگفت انگیز بود و چه بسا انحصاری.

هنرمندان ، چهره ها و فعالان اجتماعی متعددی در این مقطع برای بخشایش، این یگانه درّ فرهنگ غنی جامعه ایرانی،بعضا شبانه روزی تلاش کردن تا یکی از پیچیده ترین پرونده های جنایی دهه کنونی ایران به عاقبتی خوش ختم شود که نشد. احسان علیخانی , رامبد جوان, پرویز پرستویی, رخشان بنی اعتماد, و عادل فردوسی پور و استاد مجید مجیدی بزرگوار.

اما آنچه این تراژدی غم انگیز را به عاملی موثر برای بهبود وضعیت جامعه آینده ما می کند، هشداری همگانی درباره غزاله ها و آرمانهای اطرافمان است. نوجوانانی که در اوان دوره بلوغ، وارد ارتباط عاطفی و احساسی می شوند، حسی شبیه عشق را تجربه می کنند در حالیکه میزان تجربه زیستشان، ظرفیت انقطاعش را برایشان ایجاد نکرده. تمام آموزه های دینی، اخلاقی، روان شناختی، علمی و تجربی گام های تدریجی را برای این بخش از تجربه زیستی بشر ذکر کرده اند که خانواده های بایستی همواره در دوره بلوغ به اقتضای فرهنگ خود، خانواده و محیط پیرامونشان آن را مدیریت کنند. غزاله و آرمان حدود ۱۸ ساله امروز، فارغ از خطای فردی خویش، قربانی سهل انگاری ما بزرگترها هستند. لطفا مراقب غزاله ها و ارمانهامان باشیم…»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود

 • جیم موریارتی آذر ۶, ۱۴۰۰

  کاش تو این موارد اگه بعد از یک ماه رضایت نگرفتند، سریع اعدام کنند تا بیخودی ۸ سال رنج نکشند .

 • دوستان آرمان تیر ۱, ۱۴۰۱

  ما دوستای آرمان خونواده شکور رو نه می بخشیم نه فراموش می کنیم وقتی چیزی پیدا نشده آرمان چه جوری قاتل شده آرمان پسری بود آزارش به مورچه نمی رسید یک دفعه شد قاتل؟؟؟؟؟؟

  • عرفان شهریور ۱۴, ۱۴۰۱

   کم چرت و پرت بگید
   حتما اون دختر معصوم خود به خود غیب شده
   دوست شما یک جانی و روانی بوده
   ما مردم ایران خوشحالیم که شرش از سرش جامعه کم شده
   پس دهن کثیفتون رو ببندید تا حس نکنیم دوستانش هم مثل خودش بودن

 • دوستان آرمان تیر ۲, ۱۴۰۱

  الان که قصاص که نه اعدام کردی غزاله پیدا شد یا یک عذاب وجدانم اضافه شد وقتی چیزی پیدا نشده آرمان چه جوری قاتل شده

 • ک مرداد ۹, ۱۴۰۱

  در فکرم شکورها با مار و عقرب های شب اول قبر چه جوری می خوان جواب بدن اون فقط یک اتفاق بوده بد شانسی بوده کافر پیششون ایمان داره