ماجرای مخالفت تالکین با ساخت فیلم «ارباب حلقه ها» توسط گروه بیتلز

ماجرای مخالفت تالکین با ساخت فیلم «ارباب حلقه ها» توسط گروه بیتلز

اعضای گروه موسیقی بیتلز در سال ۱۹۶۸ تلاش کردند یک اقتباس سینمایی از مجموعه کتاب «ارباب حلقه ها» بسازند، اما تالکین، نویسنده ی این کتاب، اجازه اش را به آن ها نداد.

پیتر جکسون، کارگردان هالیوودی، که بیشتر با سه گانه اش از مجموعه کتاب «ارباب حلقه ها»ی تالکین شناخته می شود، به تازگی اثر جدیدی از او درباره ی گروه بیتلز منتشر شده، یک سریال مستند به نام The Beatles: Get Back که از تصاویر مربوط به ضبط آخرین آلبوم گروه بیتلز یعنی Let It Be ساخته شده است.

جکسون به بی‌بی‌سی گفت که متوجه شده اعضای این گروه مایل به ساخت اقتباس سینمایی داستان تالکین بودند.

جکسون در ادامه گفت که در سفر اعضای گروه بیتلز به هند در دهه ی ۱۹۶۰ بود که تهیه کننده ی آثارشان، دنیس اودل، کتاب های «ارباب حلقه ها» را برای آن ارسال کرد.

جکسون در اینباره گفت: «احتمال می دهم چون کتاب ها سه جلد هستند، اودل هر جلد را برای یکی از آن ها فرستاده بود. فکر نمی کنم رینگو کتابی گرفته باشد، اما جان، پل و جورج هر کدام یک جلد از کتاب ها را گرفتند تا در هند بخوانند و از خواندنش هم هیجان زده شدند.»

با این حال، به گفته ی جکسون، تالکین، علاقه ای به واگذار کردن حقوق سینمایی داستانش به گروه بیتلز نداشت.

جکسون در اینباره گفت: «آن ها در نهایت نتوانستند اجازه ی ساخت فیلم را از تالکین بگیرند چون او دوست نداشت یک گروه موسیقی پرطرفدار داستانش را بسازد. بخاطر همین قبول نکرد. آن ها (بیتلز) سعی کردند این فیلم را بسازند. شکی در آن نیست. آن ها مدت کوتاهی در اوایل سال ۱۹۶۸ به طور جدی به این کار فکر می کردند.»

در گزارش بی‌بی‌سی آمده اگر فیلم به مرحله ی تولید می رسید، ترکیب بازیگران آن عبارت می بود از پل مک کارتنی در نقش فرودو، جان لنون در نقش گالوم، جورج هریسون در نقش گندالف و رینگو استار در نقش سم. انتخاب بیتلز برای کارگردانی فیلم هم استنلی کوبریک بود که در آن زمان بیشتر با فیلم هایش، «لولیتا»، «اسپارتاکوس» و «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» شناخته می شد.

اقتباس سینمایی داستان «ارباب حلقه ها» در نهایت در اوایل دهه ی ۲۰۰۰ توسط پیتر جکسون ساخته شد.

او همه ی فیلم های سه گانه اش را به صورت همزمان و تماماً در کشور خود، نیوزلند، از ۱۱ اکتبر ۱۹۹۹ تا ۲۲ دسامبر ساخت. این سه گانه به یکی از موفق ترین فیلم های تاریخ بدل شد، به طوری که ۳ میلیارد دلار در سرتاسر دنیا فروش کرد. جکسون در سال ۲۰۱۴ اسپین آف «هابیت» را هم ساخت که آن هم یک مجموعه فیلم بود.

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • حمید دی ۳, ۱۴۰۰

    اینکه به هر کسی اجازه ساخت نده خوبه
    ولی اینکه اصلا اجازه ساخت اقتباس سینمایی از آثارش رو نمیده واقعاً بسیار بده

    اگر ارباب حلقه ها رو سینمایی نکرده بودن کسی الان اصلا تالکین رو نمیشناخت .

    خیلی ها که اهل کتاب نبودن به آثار تالکین علاقه مند شدند .